Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
szalonykolarz
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2009, o 12:30

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: szalonykolarz »

4 lata nauki i czytania głupich lektur, by napisać wypracowanie na podstawie samego, tylko i wyłącznie tekstu, bez znajomości lektury - gdzie tu sens i logika
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: Milka »

dodam wiecej jeszcze 2 dni przed maturą powiedziałam koleżance, ze bedzie proównanie Zosi i Telimeny

a przed próbną maturą z fizyki w styczniu wyobraziłam sobie model zadania jaki mogliby dać. Jak sie okazało, zadanie było IDENTYCZNE!
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: jagodzio »

szalonykolarz pisze:4 lata nauki i czytania głupich lektur, by napisać wypracowanie na podstawie samego, tylko i wyłącznie tekstu, bez znajomości lektury - gdzie tu sens i logika
Żeby pisać wypracowania z polskiego na maturze, trzeba mieć ogólne pojęcie o lekturze, znać jej treść, problematykę i odwoływać się do tego. Nie mówię, że nie da się zdać, pisząc tylko na podstawie fragmentu, ale to tylko jeśli kogoś satysfakcjonuje 40%
Milka pisze:dodam wiecej jeszcze 2 dni przed maturą powiedziałam koleżance, ze bedzie proównanie Zosi i Telimeny

a przed próbną maturą z fizyki w styczniu wyobraziłam sobie model zadania jaki mogliby dać. Jak sie okazało, zadanie było IDENTYCZNE!
Milka Błagam Cię, powiedz mi, co będzie na maturze z biologii i chemii?
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: Usagi_Tsukino »

jagodzio pisze:Żeby pisać wypracowania z polskiego na maturze, trzeba mieć ogólne pojęcie o lekturze, znać jej treść, problematykę i odwoływać się do tego. Nie mówię, że nie da się zdać, pisząc tylko na podstawie fragmentu, ale to tylko jeśli kogoś satysfakcjonuje 40%

Problem w tym, że w poleceniu było jedynie do przytoczonego fragmentu, nic, a nic o całości lektury a zawsze było coś takiego w poleceniu. Jak nie dowalą ciekawego klucza, to będę mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że ta matura była śmieszna
Awatar użytkownika
Kasiax
Posty: 148
Rejestracja: 8 kwie 2006, o 19:36

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: Kasiax »

onlyma pisze:Hehe moja koleżanka ma przeczucia, obstawiała Makbeta na operonowską w listopadzie, obstawiała ludzi bezdomnych albo przedwiośnie na styczniową, teraz obstawia własnie pana tadeusza. więc wolę opanować
Ta koleżanka jest prorokiem ze starego testamentu?
Ale też wiedziałam, że pojawią się Chłopi - ale to taki syf, że nawet sobie streszczenie odpuściłam.

A co do wypracowania to już sama nie wiem jak mi to ocenią.
Pisałam o Panu Tadeuszu, w poleceniu było by odnieść się do fragmentów - ok odniosłam się, ale też napisałam całkiem dużo w konteksie całej książki. no nie wiem co myśleć.
Za czytanie powinnam mieć ok 17 czyli wypracowanie chciałabym mieć chociaż na 5p
KuBuS
Posty: 184
Rejestracja: 1 wrz 2006, o 10:50

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: KuBuS »

_olka_ pisze: Problem w tym, że w poleceniu było jedynie do przytoczonego fragmentu, nic, a nic o całości lektury

dokladnie, kto sie odwolywal do calosci lektury, np w przypadku chlopow rozpisywal sie o losach agatki czy boryny to moze byc podejrzany o niezrozumienie polecania (jakkolwiek to brzmi ).


Widzieliscie odpowiedzi do tej pierwszej czesci? nie wydaja sie Wam dziwne? tzn bylo wyraznie napisane ze ma byc WLASNYMI SLOWAMI a tu w kluczu jada prawie wszedzie cytatami. troche mnie to wkurzylo.
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: jagodzio »

_olka_ pisze:Problem w tym, że w poleceniu było jedynie do przytoczonego fragmentu, nic, a nic o całości lektury a zawsze było coś takiego w poleceniu.
No co Wy, trzeba wszystko pisać. Mogę się założyć, że za to będą punkty. Np. za opisanie roli bohatera w utworze. Znajomością lektury zawsze trzeba się wykazać, bo lecą punkty.
_olka_ pisze:Jak nie dowalą ciekawego klucza, to będę mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że ta matura była śmieszna
W 100% się zgadzam.
Kasiax pisze:Ale też wiedziałam, że pojawią się Chłopi - ale to taki syf, że nawet sobie streszczenie odpuściłam.
No nie! Jak można tak napisać o moich ukochanych chłopach! Ja też brałam się za czytanie to z nastawieniemo nie.", bo mi wszyscy mówili, że to jedna z najgorszych lektur. Jak zaczęłam czytać to normalnie się pokładałam ze śmiechu. Ten język i ci ludzie Normalna komedia Oczywiście wiem, jakie jest ogólne przesłanie utworu, o co chodziło itp., ale ubaw przy czytaniu tego miałam niemożliwy
A powiedzcie mi jeszcze, proszę, ile mieliście stron do napisania wypracowania? W zeszłym roku dali nam tylko 4 i myślałam, że pojadę do tego cke i komuś zrobię krzywdę za to
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: Tahtimittari »

_olka_ pisze:wylosowałam ławkę nr 13
heh, ja też :d

klucza nie oglądałam i nie mam zamiaru oglądać, zobaczę sobie po wynikach dopiero, w czerwcu
shadowofeclipse
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2009, o 21:26

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: shadowofeclipse »

17-20 punktów na pytaniach do tekstu źródłowego a granica zdania to 21 punktów. Wypracowanie napisałem na ok. 280 słów więc myślę że nie jest źle. (Temat Chłopi)
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: jagodzio »

KuBuS pisze:dokladnie, kto sie odwolywal do calosci lektury, np w przypadku chlopow rozpisywal sie o losach agatki czy boryny to moze byc podejrzany o niezrozumienie polecania (jakkolwiek to brzmi ).
Chyba Cię ktoś słabo nauczył pisaćpod klucz prace z polskiego.
KuBuS pisze:Widzieliscie odpowiedzi do tej pierwszej czesci? nie wydaja sie Wam dziwne? tzn bylo wyraznie napisane ze ma byc WLASNYMI SLOWAMI a tu w kluczu jada prawie wszedzie cytatami. troche mnie to wkurzylo.
To nie jest klucz, tylko przykładowe odpowiedzi. Nie należy się nimi sugerować!
andzelika93
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2012, o 13:10

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: andzelika93 »

siema, mozecie mi przesłać wszystkie potrzebne materiały do matury z j.polskiego na maila: [at].pl
Z góry dzięki :*
kwiatuszek118
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2012, o 16:01

Re: Matura z polskiego - wszystkie potrzebne materiały :)

Post autor: kwiatuszek118 »

Była bym wdzięczna gdyby ktoś przesłał mi wszystkie te materiały bo niestety już ich nie ma a są mi potrzebną. To mój email [at].com z góry wielkie dzięki !:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość