Podział mejotyczny komórki - sprawdzenie zadania

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
arkagham
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2012, o 16:58

Podział mejotyczny komórki - sprawdzenie zadania

Post autor: arkagham »

Witajcie!
Mam spory problem - w mojej głowie są dwie teorie odnośnie podziału komórki, bardzo proszę o wskazanie prawidłowej

Mam zadanie:

Jeśli komórka przed podziałem mejotycznym zawierała 64 chromosomy, to ile chromosomów będzie zawierała po II podziale mejotycznym.

Odpowiedź na to pytanie to 16 (2x podzieliła się na 2) czy 32 (I podział nastąpił po replikacji, tak więc ilość chromosomów nie zmieniła się, a w drugim dopiero się podzieliła)?

Dostępne odpowiedzi to 16 chromosomów, 128 chromatyd, 64 chromosomów i 32 chromosomy.

Z góry dzięki

PS. Przy podziale mitotycznym zawsze kolejne dwie komórki będą miały tyle ile komórka przed podziałem?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Podział mejotyczny komórki - sprawdzenie zadania

Post autor: AnnaWP »

64 chromosomy
replikacja - 64 chromosomy a 128 chromatyd
I mejoza - 32 chromosomy a 64 chromatydy
II mejoza - 32 chromosomy a 32 chromatydy.

Rozróżnia się chromosomy, jako samodzielne nici DNA od chromatyd - dwóch nici potomnych, powstałych po replikacji jednego chromosomu.

PS tak
arkagham
Posty: 2
Rejestracja: 26 lis 2012, o 16:58

Re: Podział mejotyczny komórki - sprawdzenie zadania

Post autor: arkagham »

Dzieki wielkie!
A btw, moze wystepowac III podzial? Jesli tak to jak on wyglada?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Podział mejotyczny komórki - sprawdzenie zadania

Post autor: AnnaWP »

Nie spotkałam się z tym.
Czasem po mejozie mogą rozpocząć się podziały mitotyczne, odmian cyklu życiowego jest wiele.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość