Alkohole

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
paige25
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2009, o 14:54

Alkohole

Post autor: paige25 »

Mam pytanie odnośnie reakcji alkoholi z wodorotlenkami i tlenkami, wiem, że generalnie one nie zachodzą. I stąd moje pytanie dlaczego możemy napisać reakcję utleniania z CuO? Czy to jest jakiś wyjątek? Jest ich może więcej?
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: alkohole

Post autor: distinguished »

Tylko alkohole pierwszorzędowe i drugorzędowe reagują z CuO utleniając się do aldehydów i ketonów.

Aby odróżnić alkohole jedno- od wielowodorotlenowych dodaje się Cu(OH)2.

I to chyba tyle.
Awatar użytkownika
paige25
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2009, o 14:54

Re: alkohole

Post autor: paige25 »

distinguished pisze:Tylko alkohole pierwszorzędowe i drugorzędowe reagują z CuO utleniając się do aldehydów i ketonów.
Właśnie i chodzi mi o to dlaczego tylko z CuO, a z innym tlenkiem nie?
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: alkohole

Post autor: distinguished »

paige25 pisze:Właśnie i chodzi mi o to dlaczego tylko z CuO, a z innym tlenkiem nie?
Bo tu nie chodzi o to, że reakcja zachodzi z tlenkiem jakimś tam (tu miedzi) tylko reakcja zachodzi ogólnie z utleniaczem.

Można to zapisać tak:
R-CH2-OH + [O] R-CHO + H2O, gdzie [O] jest środkiem utleniającym.

Jako utleniacze alkoholi stosowane są: tlenek miedzi(II), KMnO4 lub K2Cr2O7 w kwasie siarkowym (VI).
Rozumiesz teraz?
Awatar użytkownika
paige25
Posty: 30
Rejestracja: 17 cze 2009, o 14:54

Re: alkohole

Post autor: paige25 »

Teraz tak, dzięki
Awatar użytkownika
distinguished
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2012, o 22:24

Re: alkohole

Post autor: distinguished »

spox
henicz2
Posty: 1
Rejestracja: 6 gru 2012, o 13:03

Re: alkohole

Post autor: henicz2 »

)
Załączniki
to Jest moja praca kontrolna ..;/ ale do konca tego nie kminie ;(<br />1,2,4 zrobione <br />prosze o pomoc z góry dziekuje
to Jest moja praca kontrolna ..;/ ale do konca tego nie kminie ;(
1,2,4 zrobione
prosze o pomoc z góry dziekuje
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: alkohole

Post autor: zoo_ »

3) - produktami będzie NaCl i odpowiedni alkohol
- produkty: woda i odpowiedni chloroalkan
- produkty: odpowiedni alkoholan i wodór

4) metanol + tlen -CO2 + H2O
uzgadniasz współczynniki zaczynając od węgla, potem wodór i na końcu tlen (uwzględniając tlen w alkoholu)

5) tu nie wiem, żadna charakterystyczna reakcja nie przychodzi mi na myśl, może utlenianie wobec KMno4 w środowisku obojętnym? wtedy z probówce z ketonem pojawi się brunatny osad (z ketonu powstają dwa kwasy karboksylowe)

6) rośnie gęstość (bo rośnie i masa, tu logiczne) no i temperatura wrzenia, bo jak coś jest bardzo duże i bardzo długie to trudno je oderwać", wyobraź sobie taki zbiornik z cząsteczkami i ile musisz energii dostarczyć, żeby unieść w powietrze małą cząsteczkę, a bardzo dużą
rozpuszczalność tutaj maleje - wyższe kwasy karboksylowe nie rozpuszczają się w wodzie
7) no to wszystko znajdziesz w necie, choćby na Wikipedii
8 ) tutaj reakcja charakterystyczna dla alkoholi polihydroksylowych - z Cu(OH)2, obserwacje: Zanika niebieski, galaretowaty osad. Powstaje szafirowy roztwór.
9) podstawiasz do wzoru masę człowieka i objętość etanolu (wyliczasz ją - 5% * 0,5l)
Awatar użytkownika
potas5731833
Posty: 19
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 19:35

Re: alkohole

Post autor: potas5731833 »

Witam, mam pytanie. Pisalismy ostatnio mature (Tutor 2013) i bylo tam napsiane w odpowiedziach, ze alkohol trzeciorzedowy nie przereaguje z HCl. Czy ktos moglby powiedziec dlaczego? Wydawaloby sie, ze reaktywnosc w tej rekacji rosnie wraz z rzedowoscia.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: alkohole

Post autor: DMchemik »

To głupotę ktoś palnął, bo te alkohole z HCl reagują bardzo szybko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości