Teorie kwasów i zasad

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Azalia15
Posty: 7
Rejestracja: 12 wrz 2012, o 11:15

Teorie kwasów i zasad

Post autor: Azalia15 »

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć,które z podanych związków: HCl,BF3,HCN,FeCl3,HNO3,Cu2+,OH-,Fe,NH3,CH3COO-,Cu(OH)2,NaOH,CsOH,Mg(OH)2,H3O+,NH4+,HSO4-,H2C2O4,CH3NH2 są kwasami a które zasadami Lewisa? I która zasada Lewisa jest mocniejsza: OH- czy NH3 i dlaczego?
dobrzeci
Posty: 43
Rejestracja: 8 sie 2012, o 08:23

Re: Teorie kwasów i zasad

Post autor: dobrzeci »

tak na chłopski rozum ci wytłumaczę
zasadą jest ta substancja , która może coś przyjąć, natomiast kwasem ta, która ma co oddać, prosty przykład, np : H2CO3
W postaci : H2CO3, jest kwasem bo może oddać wodór ale nie jest w stanie przyjąć, bo patrz: przecież grupa CO3 jest 2 wartościowa więc nie może powstać subs H3CO3

zasadą natomiast jest wtedy gdy mamy : CO32- Dlaczego? A no dlatego , że ma możliwość przyjęcia wodoru i powstanie HCO31-

zasadą i kwasem będzie HCO31- , Dlaczego?
Bo może i przyjąć wodór: powstanie H2CO3 ,więc zasada. ale również kwasem , bo ma jeden wódór, który może oddać
Mam nadzieję ,że cokolwiek pomogłam, pozdrawiam i życzę owocnej nauki
trolololol
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, o 13:38

Re: Teorie kwasów i zasad

Post autor: trolololol »

a ja nie rozumiem, na czym polega nazywanie np. zasada 1, zasada 2, skąd wiemy czy to 1 czy 2?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Teorie kwasów i zasad

Post autor: Giardia Lamblia »

trolololol pisze:a ja nie rozumiem, na czym polega nazywanie np. zasada 1, zasada 2, skąd wiemy czy to 1 czy 2?
Numeracja jest bez znaczenia, ważne, żeby sprzężona para (kwas-zasada) miała ten sam numer. Czy to będzie 2 czy też 1 - dowolność pełna.
trolololol
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2013, o 13:38

Re: Teorie kwasów i zasad

Post autor: trolololol »

na prawdę? ojej a tyle sie głowiłam. Dziękuję!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości