[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
mekamil
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2012, o 18:55

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: mekamil »

Dziękuję za pomoc.
Brzmi to na tyle słabo, że powoli zwracam się ku chińskiej opcji, czyli allegro 2770887864
1.jpg
1.jpg (9.22 KiB) Przejrzano 589 razy
Poza tym, że bez kombinowania dołączyłbym lustrzankę to wszystkie potrzebne elementy włącznie z okularem z podziałką i obiektywem 60x dostałbym od ręki w jednym miejscu.
Trochę czas mnie też goni, a z tym Biolarem to mogłoby mi trochę zająć skompletowania gotowego zestawu.
Jest sens za tego TPL się brać? Pracowałem m. in. na identycznie wyglądającej Delcie i wystarczała.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

bez kombinowania dołączyłbym lustrzankę
w zasadzie to nie da sie bez kombinowania, to sprawa wcale nie taka prosta. dlatego wiekszosc z nas tu lustrzanek jak na razie nie uzywa (ja aktualnie przecieram szlaki)

ja bym poczekal na Biolara, ktory bedzie bez zarzutu (a o to nie trudno na allgro). zalezy na ile powaznie chcesz sie tym zajac, jakie chcesz miec ewentualne mozliwosci rozbudowy mikroskopu ogolnie: im powazniej chcesz w to wejsc tym wiecej argumentow za Biolarem. albo dobry chinczyk typu Delta EV 100 i rozbudowa o czesci PZO.
mekamil
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2012, o 18:55

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: mekamil »

Byłem w ich sklepie stacjonarnym i pokazywali mi dwie przejściówki, które trzeba zamontować do mojego Nikona w miejsce obiektywu, żeby korzystać z niego, jak z kamery. Chyba, że coś mi umknęło.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

a jakiego Nikona? przejsciowki to jedno, a jakosc obrazu drugie. chcesz robic zdjecia czy krecic filmy? jakie tam jest powiekszenie przejsciowki?
mekamil
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2012, o 18:55

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: mekamil »

Delta Optical Evolution 100 TRINO - tak? Trochę bym przekroczył budżet, ale jeśli różnica w jakości jest wyraźna to jakoś zniosę.

D7000. Tylko zdjęcia. Głowy nie dam sobie urwać, ale chyba to: allegro 2756548526 plus to: 2759950706 Sprzedawca polecał, widziałem, że sam używał tylko z Minolta chyba.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

naprawde rynek wtorny to najlepsze wyjscie. za cene Delty EV100 to juz na ebayu poszelajesz albo kupisz Biolara plus jakis super obiektyw lub moze dwa. ja swoj obecny mikroskop kompletowalem okolo 1,5 roku, takze miesiac czy dwa to nie jest dlugo i jesli mozesz poczekac to wtedy spokojnie cos upolujesz i nie bedziesz zalowal zle wydanych pieniedzy - nie spieszyc sie z zakupami to podstawa. minus Biolara - nasadka tri do niego jest w zasadzie nie do zdobycia.

adapter w przypadku wkladania w miejsce okularu jest dosc uciazliwy w uzywaniu i nastawianiu ostrosci. wazna tez jest jakosc szkla w tym adapterze, a raczej nic specjalnego sie nie mozna spodziewac. ogolnie im mniej optyki miedzy obiektywem, a matryca tym lepiej, ideal to projekcja bezposrenia. jesli chce sie robic naprawde dobre jakosciowo zdjecia to jest to temat rzeka. z D7000 nie mialem do czynienia, ide utartymi przez swiatowych wyjadaczy sciezkami i dzialam na Canonie.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Co do zasilacza, to żarowy ma 6v a halogenowy 12v. Kwestia dobrania i przylutowania do oświetlacza żarowego żarówki. Im większy i bardziej zbity żarnik, tym lepiej.
Dużo kombinowałem z oświetleniem, mam też min. oświetlacz żarowy z wlutowanym halogenem (od Pickula). Jest daleki od ideału, ale daje radę. Pewnie gdyby pokombinować z kolektorem byłoby OK.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Co do oświetlenia, w mojej ocenie, to bardzo istotny element mikroskopu.
mekamil posłuchaj kolegi planapo, CIERPLIWOŚĆ !
Pochopne działania niestety są bardzo kosztowne, znam to z autopsji.
Do obserwacji okrzemek najlepiej nadaje się kontrast DIC i kontrast fazowy. Jeżeli chcesz się zająć zabawą z mikroskopem na poważnie to powinieneś rozważyć zakup sprzętu, który pozwoli Ci w przyszłości zdobyć elementy pozwalające stosować powyższe techniki kontrastowe.
NIE ŚPIESZ SIĘ
krzysztof4355
Posty: 1
Rejestracja: 1 gru 2012, o 14:51

Potrzebna pomoc Mikroskop USB

Post autor: krzysztof4355 »

Witam wszystkich.
Jestem laikiem jeżeli chodzi o mikroskopy nie znam się na tym całkowicie więc proszę o wyrozumiałość.
Syn 12 lat zamarzył sobie mikroskop na prezent. Przeszukując aukcje znalazłem coś takiego MIKROSKOP CYFROWY USB 200x 1,3MP Traveller allegro 2807933455

Jak pisałem nie znam się na tym całkowicie moje pytania co się nasuwają w związku z tym:
1 Jeżeli ten mikroskop jes cyfrowy to powiększenie 200x jest uzyskiwane za pomocą soczewek czy cyfrowo?
2 Czy na takim mikroskopie można coś zobaczyć ciekawego, jakie daje możliwości powiększenie 200x(np. krew-komórki)
3 Czy w podobnej cenie można kupić coś lepszego?

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

to jest temat na tego typu pytania (: poczytaj pierwszy post tematu - tam sa zebrane dobre informacje na poczatek: doradztwo-w-sprawie-mikroskopu-pytania- . t16188.htm

1 - to jest tandetna zabawka, nie mozna oczekiwac po niej dobrych/przyzwoitych efektow.

2 - przy powiekszeniu 200x juz bardzo duzo mozna zobaczyc - glony, pierwotniaki, niektore wieksze okrzemki, skorupiaki (te najlepiej) i oczywiscie komorki roslinne krew nie bardzo - tu trzeba minimum 400x a najlepiej od 600-1000.

3 - za 50-150 zl kupi na allegro szkolny mikrsokop PZO, nieporownywalnie lepszy od tego czegos.
Xanderus
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2012, o 10:01

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Xanderus »

Niemal straciłem już nadzieję na znalezienie sensownego mikroskopu spełniającego mniej więcej moje oczekiwania i możliwości finansowe, aż trafiłem na:

Wygląda zupełnie OK, tylko niepokoi mnie dość niska cena. Mikroskopu planuję używać głównie do oglądania preparatów histologicznych pod powiększeniem 100-400x i barwionych rozmazów krwi w powiększeniu 400-1000x (jedyny w tym przedziale cenowym posiadający normalny obiektyw immersyjny 100x a nie soczewkę Barlowa). Jedyna jego wada wynikająca dla mnie ze specyfikacji to brak obiektywu 4x.

Warto rozważyć zakup? Czy coś przeoczyłem?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

warto przestudiowac podany wyzej link do pierwszego postu tematu (:

jesli mozesz kup uzywany - dostaniesz duzo lepszy za te sama albo minimalnie wyzsza cene. ostatnio na allegro dosc obrodzilo w sprzet PZO.

powiekszenie 1000x w dobrej jakosci to bardziej skomplikowana sprawa, pasowaloby miec w mikroskopie oswietlenie wg kohlera.
Xanderus
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2012, o 10:01

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Xanderus »

Dziękuję za radę, wcześniej przekopywałem oferty używanych mikroskopów bez skutku Natomiast dziś natknąłem się na ofertę używanego mikroskopu PZO Studar - w zestawie obiektywy x5,x10,x40,x100, oraz okulary 5x, 10x i 15x, za 400 zł. Warto się nim zainteresować do celów takich jak pisałem dwa posty wyżej?

Zapomniałem o linku i nie widzę opcji edycji poprzedniego posta: allegro 2851462542
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości