Zadanko dotyczące sprzężenia genów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Zadanko dotyczące sprzężenia genów

Post autor: niezapominajka012 »

Mam oto takie zadania:
1. Pewien organizm diploidalny ma heterozygotyczny genotyp pod względem jednej cechy-Ff.
I mam takie pytanie teoretyczne, bo nie wiem czy dobrze to rozumiem, jeśli byłoby że organizm haploidalny to on może mieć tylko genotyp albo F albo f, tak?

2. U muszki allel warunkujący szczątkowe skrzydła (m) jest recesywny w stosunku do allelu warunkującego normalne skrzydła (M). Allel warunkujący purpurowe oczy (v) jest z kolei recesywny do allelu warunkującego normalny kolor oczu(V). Skrzyżowano samca heterozygotycznego w genach wrunkującego barwę oczu i postać skrzydeł z samicą o szczątkowych skrzydłąch i purpurowych oczach(czyli mmvv?). UzyskanO:
280 muszek o normalnych skrzydłach i nrmalnym kolorze oczu
6 muszek o normalnych skrzydłąch i purpurowych oczach
12 muszek o szczątkowych skrzydłach i normalnym kolorze oczu
302 muszki o szczątkowych skrzydłach i purpurowych oczach.
Pytanie Czy geny warunkujące postać skrzydeł i barwę oczu leżą w tym samych czy innych chromosomach?
Jak się zabrać do tego zadania, ak to ustalić.
Z góry dziękuję za każde wyjaśnienie)
qucer330
Posty: 55
Rejestracja: 13 sie 2012, o 09:25

Re: Zadanko dotyczące sprzężenia genów

Post autor: qucer330 »

niezapominajka012 pisze:Mam oto takie zadania:
1. Pewien organizm diploidalny ma heterozygotyczny genotyp pod względem jednej cechy-Ff.
I mam takie pytanie teoretyczne, bo nie wiem czy dobrze to rozumiem, jeśli byłoby że organizm haploidalny to on może mieć tylko genotyp albo F albo f, tak?

2. U muszki allel warunkujący szczątkowe skrzydła (m) jest recesywny w stosunku do allelu warunkującego normalne skrzydła (M). Allel warunkujący purpurowe oczy (v) jest z kolei recesywny do allelu warunkującego normalny kolor oczu(V). Skrzyżowano samca heterozygotycznego w genach wrunkującego barwę oczu i postać skrzydeł z samicą o szczątkowych skrzydłąch i purpurowych oczach(czyli mmvv?). UzyskanO:
280 muszek o normalnych skrzydłach i nrmalnym kolorze oczu
6 muszek o normalnych skrzydłąch i purpurowych oczach
12 muszek o szczątkowych skrzydłach i normalnym kolorze oczu
302 muszki o szczątkowych skrzydłach i purpurowych oczach.
Pytanie Czy geny warunkujące postać skrzydeł i barwę oczu leżą w tym samych czy innych chromosomach?
Jak się zabrać do tego zadania, ak to ustalić.
Z góry dziękuję za każde wyjaśnienie)
1. Tak, będzie miał tylko jeden zestaw genów, więc albo trafi na F albo na f.

2. Najpierw odpowiem na pytanie, a następnie wytłumaczę jak dojść do tego wniosku. Odpowiedź na pytanie brzmi tak, geny warunkujące postać skrzydeł i barwę oczu leżą na tych samych chromosomach.

Jak do tego dojść, jak to zrozumieć? Spójrz na ilość organizmów o takim samym genotypie jak mają rodzice i na takie powstałe w wyniku rekombinacji genetycznej. Organizmy matczyne mają taki sam genotyp jak matka lub ojciec w naszym przypadku będzie to: MmVv (ojciec) i mmvv (matka).

Jeśli nie występowało by sprzężenie, wówczas stosunek genotypów rekombinowanych i matczynych byłby taki sam, tutaj jasno widzimy, że tak nie jest (policz sobie ilość osobników o genotypie matczynym i takich, które powstały w wyniku rekombinacji).

Reasumując, jeśli chcesz stwierdzić sprzężenie, wówczas musi występować powyżej 50% organizmów matczynych oraz poniżej 50% organizmów rekombinowanych.

Pozdrawiam, Qucer330
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: Zadanko dotyczące sprzężenia genów

Post autor: niezapominajka012 »

Dziękuję za ładne wytłumaczenie)

Mam kolejne, dość nietypowe.
Geny supresorowe są w normalnych warunkach strażnikami powstawania nowotworów. Nabierają one właściwości onkogennych w wyniku mutacji, która powoduje utratę ich prawidłowej funkcji. Aktywność supresorowa zostaje utracona w momencie, gdy mutacja występuje w obu kopiach genu supresorowego.
Ustal, czy geny supresorowe transformacji nowotworowej są genami recesywnymi czy dominującymi ( czyli czy są AA czy aa, tak?)
niezapominajka012
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 2012, o 15:53

Re: Zadanko dotyczące sprzężenia genów

Post autor: niezapominajka012 »

I jeszcze prosiłabym o wyjaśnienie tego:
1)Biolodzy wykorzystują zjawisko mutacji do badaia funkcji genów. Na czym to polega?
2) W jaki sposób mutacje mogą prowadzić do powstawaia nowych gatunków?
3) Dzięki mutacjom tworzą się nowe allele genów.
Tzn, że przed mutacją mam np. Rr a po mutacji mogę otrzymać Re?
Z kolei zmienność rekombinacyjna powoduje powstawanie tylko nowych układów alleli, czyli np. przed rekombinacją Rr, po rekombinacji mogę otrzymać RR lub rr tak?

To 3 pytanie jest tak dla pewnośći)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość