zadania z pH

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
atan
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2012, o 20:47

zadania z pH

Post autor: atan »

Mam problem z rozwiązaniem tych zadań, w ogole nie wiem jak sie do nich zabrać bardzo prosze o pomoc:)
1) Trzy probówki zawierały po 1cm3 0,1M roztworu HCl. Obliczyć jakie zmiany pH nastąpiły w każdej probówce,jeżeli do pierwszej z nich dodano 9cm3 wody do drugiej 9cm3 0,1M rozworu HCl,do trzeciej 1 cm3 0,1M roztworu NaoH i 8cm3 wody.
2)Obliczyć pH roztworu otrzymanego przez rozcieńczenie wodą 1cm3 36% roztworu HCl, o gęstości 1,18g x cm-3 do objetości roztworu równej 250cm3.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: zadania z pH

Post autor: zoo_ »

1)
VHCl= 0,001dm3
Cm = 0,1 mol/dm3 HCl
zatem pH wynosi 1 (-log10-1)

do pierwszej probówki dolano wodę, zatem musisz:
- wyliczyć jaka była ilość moli przed (taka sama będzie po)
- wyliczyć nowe stężenie molowe (liczba moli z poprzedniego myślnika plus objętość (V1+VH2O), nastepnie z tego stężenia wyliczasz nowe pH i przyrównujesz do poprzedniego (równego 1)

do drugiej probówki:
- obliczasz objętość przez dodanie objętości tych dwóch roztworów
- obliczasz liczbę moli (liczba moli przed + liczba moli dodanych)
- obliczasz nowe stężenie molowe i z tego pH (i porównujesz)

do trzeciej probówki:
- liczba moli HCl wynosiła 0,0001mola, taka sama była ilość moli dodanego NaOH, zgodnie z reakcją:
HCl + NaOH NaCl + H20
cała ilość H+ z kwasu i OH- z zasady przereagowała tworząc sól (stosunek 1:1), zatem odczyn jest obojętny, więc porównujesz tylko pH=1 to pH=7

2) Mnożąc gęstość razy objętość kwasu obliczysz masę roztworu. Potem przekształcasz wzór na stężenie procentowe żeby wyliczyć masę substancji (Cp i mr masz). Następnie tę masę substancji HCl przeliczysz na mole, a dzieląc przez objętość (250cm3=0,25dm3) uzyskasz stężenie HCl Jest to mocny kwas zatem stężenie H+ = stężenie HCl = możesz wyliczyć pH z uzyskanego Cm.
atan
Posty: 2
Rejestracja: 6 gru 2012, o 20:47

Re: zadania z pH

Post autor: atan »

Dziękuje za pomoc!:) tylko mam problem z drugim zadaniem jak sie przelicza ms na mole?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: zadania z pH

Post autor: zoo_ »

Możesz z proporcji albo ze wzoru.
proporcja:
1 mol HCl - 36,5 g
x moli - y gram
pod y podstawiasz liczbe gram jaka Ci wyszła z obliczeń i mnożysz to na krzyż.

ze wzoru: n=m/M
n - liczba moli
m - masa substancji jaką masz
M - masa molowa substancji
wzór ten jest przekształceniem wzoru na masę molową - M=m/n jak go zapomnisz zawsze posługuj się jednostką gram/mol czyli u góry masa a na dole mole
Karolina123456789
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2012, o 15:26

Re: zadania z pH

Post autor: Karolina123456789 »

Mam mały problem. Nie było mnie długo w szkole i nie potrafię policzyć pewnego zadania. Chodzi o pH roztworów buforowych:
0,5 M NaHCO3 , Na3PO4,Na2HPO4,NaH2PO4, NH4Cl, CH3COONa, Al(NO3)3 , Cr(NO3)3 , CH3COONH4 , Na2CO3 .

Nie mam pojęcia jak to zrobić . Proszę o pomoc:D
marpia
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2011, o 17:48

Re: zadania z pH

Post autor: marpia »

Jak policzyć pH 1 litra 0,1 molowego roztworu HCOONa?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości