Szpik kostny tkanka czy narząd?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
sabia
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2012, o 10:46

Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: sabia »

Witam, mam problem z ustaleniem czy szpik kostny czerwony zaliczamy do tkanki czy narządu, mi wydaje się, że podobnie jak szpik kostny żółty jest to tkanka, tylko w moich podręcznikach nie ma o tym mowy nawet w biologii Villego nie ma o tym wzmianki a moja nauczycielka twierdzi, że to narząd. Jeśli tak to mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego to narząd?
Serdecznie pozdrawiam
piotrek03
Posty: 9
Rejestracja: 11 gru 2012, o 07:49

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: piotrek03 »

Być może dlatego, że w nim powstają erytrocyty, a z definicji wynika iż narządem jest pewna część organizmu pełniąca funkcję fizjologiczną.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: Medycyna Lwów »

szpik jest tkanką, nie narządem - zobaczcie definicję jednego i drugiego.
Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: Dellarin »

Właśnie po maturze próbnej z operonu z bio dorwałam mojego nauczyciela z biologii i męczyłam, żeby mi wytłumaczył, czy szpik można jednoznacznie nazwać narządem czy tkanką, bo w różnych źródłach różnie piszą.
I czego się dowiedziałam?
Że nie jest w stanie mi jednoznacznie powiedzieć, bo to zależy od tego jaką się uznaje definicję narządu i że mówimy o przeszczepie szpiku, ale z drugiej strony nazywając szpik narządem, powinniśmy krew też nazwać narządem - tak powiedział.
A zagadka polegała u mnie na jednym z zadań maturalnych, gdzie przekombinowałam, bo trzeba było podać nazwę narządu ludzkiego układu krążenia, który odpowiada za tworzenie erytrocytów. I wpisałam szpik kostny czerwony i skreśliłam wpisując śledzionę - zasugerowałam się tym, że szpik tak jednoznacznie nie jest narządem, a śledziona tworzy erytrocyty w życiu płodowym lub w stanach patologicznych. Mój nauczyciel tego nie uznał, bo nie ma tego w kluczu i czasem lepiej nie wiedzieć za dużo, podałam przykład sytuacji nietypowej.
pheheh
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: Padre Morf »

Że nie jest w stanie mi jednoznacznie powiedzieć, bo to zależy od tego jaką się uznaje definicję narządu i że mówimy o przeszczepie szpiku, ale z drugiej strony nazywając szpik narządem, powinniśmy krew też nazwać narządem - tak powiedział.
To akurat nie jest dobry argument - tkanki też można przeszczepiać. Przykładem jest krew, transfuzja to tak de facto alloprzeszczep.

W artykułach naukowych określenie szpiku jako narządu krwiotwórczego jak najbardziej funkcjonuje.
Awatar użytkownika
Dellarin
Posty: 256
Rejestracja: 14 gru 2012, o 15:41

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: Dellarin »

Czyli rozumiem, że zarówno nazwanie szpiku narządem jak i tkanką może być poprawne?
W moich podręcznikach jakoś w ogóle unikają określenia CO to jest, tylko przechodzą od razu do funkcji gt
sabia
Posty: 2
Rejestracja: 8 gru 2012, o 10:46

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: sabia »

Na Święta zażyczyłam sobie Villeego i wczoraj przyszła książka, oczywiście pierwsze co zrobiłam to otworzyłam indeks i sprawdziłam strony na których jest o szpiku kostny a oto to co znalazłam: Większość kości ma w środku jamę szpikową wypełnioną miękką tkanką zwaną szpikiem. Szpik kostny występuje w dwóch postaciach: szpik żółty zawiera głównie tłuszcz a czerwony, będący tkanką łączną, wytwarza komórki krwi."
ногомас

Re: Szpik kostny tkanka czy narząd?

Post autor: ногомас »

W książkach do histologii szpik jest traktowany jako tkanka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości