predkosc w prozni

Pomoc w przygotowaniu do matury z fizyki, rozwiązywanie zadań maturalnych oraz wykaz arkuszy maturalnych z fizyki
matros
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2012, o 23:15

predkosc w prozni

Post autor: matros »

Czy jest wzor na obliczenie drogi jaka przebedzie obiekt w prozni kosmicznej,wprowadzony w ruch z dana predkoscia,lub na obliczenie czasu do jego zatrzymania sie
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: predkosc w prozni

Post autor: Wendigo »

Teoretycznie, jeżeli na ciało nie działają i nie będą działały żadne siły zewnętrzne, czyli jak w naszym przypadku ("idealnej próżni") i przy założeniu ze wszechświat jest nieskończony ciało się po prostu nie zatrzyma.

Jeżeli mówimy o praktyce, każdy przypadek należy traktować indywidualnie i ma mowy o żadnym uniwersalnym wzorze.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: predkosc w prozni

Post autor: goodman »

W próżni kosmicznej opory ruchu są zaniedbywalnie małe. Jak dotąd nie spotkałem się z takim ogólnym wzorem.
Ale przestrzeń kosmiczna nie jest próżnią absolutną. Panuje tam znikome ciśnienie 10-7.10-16hPa. W związku z tym, nieznaczny opór jednak w niej występuje.
matros
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2012, o 23:15

Re: predkosc w prozni

Post autor: matros »

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Jako kompletnego laika w tej materii drecza mnie jeszcze inne pytania,jedno z nich to: Wiedzac,ze srednia odleglosc ziemi do slonca wyn. ok.150m km. i ze swiatlo potrzebuje 8.20min. na pokonanie tego dystansu,dlaczego wiec przyjelo sie,ze przekaz audio lub wideo (wiedzac,ze fale radiowe poruszaja sie rowniez z predkoscia c) z marsa na ziemie wynosi ponad 30 minut? Przeciez najblizsza odleglosc marsa do ziemi wynosi ok 58m km. a najwieksza niecale 400m km. a wiec czas ten(30minut) jest zupelnie nieproporcjonalny w porownaniu do ziemia-slonce(8,20minut). Mam nadzieje,ze ten post jest zrozumialy bo juz sie troche sam gubie .Z gory dzieki za re.Pozdrawiam
matros
Posty: 3
Rejestracja: 30 gru 2012, o 23:15

Re: predkosc w prozni

Post autor: matros »

przepraszam,wlasnie wujek google zweryfikowal moje bledne informacje i juz mi sie wszystko zgadza tzn. biorac pod uwage dystans 400mil. km. czas ten to 22 min. wiec jest okay
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości