Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Awatar użytkownika
fantaaa
Posty: 3
Rejestracja: 10 paź 2009, o 12:51

Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: fantaaa »

Mam psa Bursztyna rasy collie , ktory ma 6 lat. Mieszkam w domu z duza dzialka wiec pies byl zawsze wolny.Teraz okazalo sie , ze technika chodzenia na smyczy jest bardzo przydatna , ale nie wiem jak go do tego przyzwyczaic.Chodzi na smyczy (z niechecia) tylko na terenie mojej dzialki a gdy chce z nim pojsc gdzies dalej to stoi w miejscu albo sie kladzie.Jak moge go tego nauczyc? Pomocy!
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: Orchidea »

Może być z tym trochę problem,bo pies już ma parę lat.Ale wszystko może da się nadrobić Psa do chodzenia na smyczy już najlepiej od małego przyzwyczajać.Jesli Twój pies nie chodzi w obroży,to postaraj się by jak najczęściej miał ją założoną.Raczej nie powinnaś ciągnąć psa na smyczy.Musi być ona luźna.Nic na siłę.Powinnaś go zachęcać jakimiś nagrodami-smakołykami czy nawet głosem.To może go zachęcić i przekonać do smyczy.Mówię,że małego psa jest łatwiej nauczyć.Możesz spróbować tego co napisałam,poszukać gdzieś jeszcze-ewentualnie pozostaje Ci jeszcze tresura psa
Awatar użytkownika
fantaaa
Posty: 3
Rejestracja: 10 paź 2009, o 12:51

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: fantaaa »

W obrozy chodzi od malego
Awatar użytkownika
marti91
Posty: 210
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:56

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: marti91 »

Robisz tak:
Idziesz w ogrodzone miejsce, pies na smyczy, no to idziecie sobie, pies się zatrzymuje, to Ty puszczasz smycz i idziesz dalej. Powinien się zdziwić i Cię dogonić, jak tylko zrówna się z Tobą, wesoło go nagradzasz (ale naprawdę, nie wystarczy dobry pies obojętnym głosem) dajesz smaka, piłeczkę co tam lubi, następnie komenda idziemy i kontynuujecie spacer. Jeśli nie masz ogrodzonego miejsca, to idź na jakąś łąkę czy coś i asekuruj się linką (np 10-15m, trzymasz ją cały czas w ręce), ale pies też jest na smyczy.
Dexter_J

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: Dexter_J »

Rady Marti nie są za bardzo przydatne. Kup szelki i powinno być ok. Trzymaj w ręku smakołyk i jak będzie szedł, nagradzaj go. Szelki pomogą, gdy będzie się zapierał, pociągnij go. Wtedy zrozumie o co chodzi
Awatar użytkownika
marti91
Posty: 210
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:56

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: marti91 »

A mógłbyś uzasadnić niby dlaczego mają być nieprzydatne? Czy po prostu Talagia nic w tym wątku nie napisała i nie masz kogo znegować?

Tak się składa, ze to jest metoda stosowana przez wielu szkoleniowców.
kasetla
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2012, o 19:14

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: kasetla »

dobra, a co zrobić jak na psa nie działają nawet smakołyki", jest tak uparty (gorzej niż właściciel), że ma gdzieś ten smakołyk i się blokuje czyli się położy i nie ma zamiaru iść na smyczy, co mam zrobić w takim wypadku?
Allie_Watts
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2012, o 18:51

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: Allie_Watts »

to w takim razie należy wybrać odpowiednią motywację,czyli to co pies lubi nic na siłe może używasz smakołyków w zły sposób,albo one są po prostu kiepskie
______________

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: ______________ »

Mam z prawie 3 letnim cocker spanielem też problem. Pies jest pojemny, umie bardzo wiele niektórych nietypowych komend Ale na smyczy nigdy się nie nauczył chodzić. Uczyłem go od małego, ale czym był wiekszy tym bardziej się wyrywał. Bardzo ciągnie smycz tak mocno ze się dusi, a po długiej męce czyt. spacerze ma całą siną szyje i dużo w tamtej okolicy siniaków. Nic nie pomagało, żadne przemowy , jak zawsze nagradzam go smakołykami to na spacerze tak bardzo jest ciekawy świata że smakołyk który normalnie zajada, wypluwa i ciagnie dalej. Kupiłem mu takie na pysk co jak pies ciagnie to mu wtedy pysk przekrzywia na bok co psa denerwuje i idzie spokojnie. Na mojego pupila to nie pomogło, bo to przegryzł, kręcił głową, wywracał się itp. Chodziłem z nim rok od małego, potem przestałem bo nie da rady. Pies jest bardzo dobry, nie agresywny, lękliwy o flegmatycznym i melancholijnym usposobieniu, bardzo ciekawy świata.Próbowałem wielu rzeczy ale bezskutecznie.Jeśli ktoś wie co można zrobić lub zechce mi dać jakąś rade to z góry dziękuje.
Allie_Watts
Posty: 2
Rejestracja: 14 cze 2012, o 18:51

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: Allie_Watts »

mowisz o gentle leader? moj pies ma tą uzdę i jest ok. może rozmiar był niedobry?
przyznam ze cocker spaniele to dosc hmm dziwne psy sa psami mysliwskimi wiec moze nagroda na ladne pojscie bedzie weszenie? trzeba poprobowac nie tylko ze smakolykami. proponuje tez metode drzewka czyli kiedy pies wyrywa sie aby powachac lub po prostu isc,stoimy jak drzewo,wręcz wrastamy w ziemię. jezeli zna równaj lub chodz to przywolujemy go.nagroda bedzie pojscie dalej,lub wachanie pobliskiego krzaczka. to dosc czasochlonne i denerwuje wlasciciela oraz troche glupio wyglada najpierw wyprobuj to, jezeli sie nie uda postaram ci jeszcze inaczej pomoc

powodzenia, Allie_Watts
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: zoo_ »

kasetla pisze:dobra, a co zrobić jak na psa nie działają nawet smakołyki", jest tak uparty (gorzej niż właściciel), że ma gdzieś ten smakołyk i się blokuje czyli się położy i nie ma zamiaru iść na smyczy, co mam zrobić w takim wypadku?
Pamiętaj, że nagradzanie nie zaczyna i kończy się na spacerze, bo pies będzie miał Cię gdzieś delikatnie mówiąc
On ma wiedzieć, że to Ty decydujesz co robicie, gdzie idziecie, kiedy dostaje jeść itp. Musisz wyrobić sobie, że nie ma nic za darmo. Przed każdą dobrą dla psa sytuacją (wyjście na dwór, posiłek, zabawa itp) każ mu coś wykonać, choćby głupi siad (oczywiście wcześniej musi się tego nauczyć, co trudne nie jest).
Jak pies się kładzie i nie idzie to siadasz sobie gdzieś i czekasz do skutku. Za każdy krok do przodu nagradzasz solidnie.


Raclif jak już stwierdzono powyżej, jak halter nie podziałał (swoją drogą z tym trzeba ostrożnie, ponieważ bardzo trudno jest dobrać odpowiedni rozmiar), to spróbuj metodę z drzewkiem.
Trudna, pracochłonna i męcząca, ale nie masz nic do stracenia, nie możesz pozwolić, żeby pies do końca życia chodził z siną szyją
I zaznaczę też - nagrodą ma być każdy krok do przodu, powąchanie krzaczka, przywitanie się z innym psem. Używaj komend (jedna stała komenda na jedną sytuację oczywiście), one się z czasem psu utrwalą.
StaryPierniol
Posty: 12
Rejestracja: 24 mar 2012, o 17:45

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: StaryPierniol »

Ćwicz z psem jak już go trochę zmęczysz, będziecie oboje w lepszym humorze. Powyższe rady są różnorodne i warto je dopasować do swojego psa i mieszać. Z pewnością nie polecam gentle leader, bo chodzi o to, żeby współpraca z Tobą dla psa była największą radością, a nie wykrzywianiem buzi. Załóż mu wygodne szelki (stopniowo do nich przyzwyczajaj) i korzystając z forumowych rad oraz pozytywnych metod wychowawczych pokaż swojemu czworonożnemu przyjacielowi, że spacer przy Twoim boku jest super.

Niektóre psy reagują wyłącznie na bardzo nietypowe przysmaki, inne w ogóle nie są nimi zainteresowane. Jeżeli masz owczarka szkockiego collie, to on z pewnością uwielbia ruch, spróbuj więc zachęcić go ulubioną zabawką. Niech całym sobą skupi się na grzecznym chodzie przy Twojej nodze i w nagrodę dostanie piłeczkę.

PAMIĘTAJ, ŻE PSY NIE SĄ ZŁOŚLIWE. ZAPROŚ GO DO WSPÓŁPRACY, A ON Z PEWNOŚCIĄ SIĘ Z TEGO UCIESZY. NIE DENERWUJ SIĘ JEŚLI NIE BĘDZIE WAM WYCHODZIĆ, TYLKO POMYŚL O JEGO PERSPEKTYWIE. KAŻDY BŁĄD TO TWÓJ BŁĄD.
alka00
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2023, o 10:22

Re: Jak nauczyc doroslego psa chodzic na smyczy?

Post autor: alka00 »

Przysmaki dla psa jakie mogę polecić do tresury to linia 100% naturalne Maced, Mr.Bandit Sport, Alpha Spirit Snacks. Kupuję najczęciej ze strony [mod] ze względu na dobry wybór naturalnych przekąsek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości