Tęczowe błony

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Tęczowe błony

Post autor: hubini »

J/w, patrzę przez mikroskop na błony i wnętrza organizmów, ale są rozmyte i tęczowe". Kręciłem śrubą mikro, ale to nic nie dało, znów coś z kondensorem ?

trzymaj sie na razie dzialu dla poczatkujacych (:

planapo, może ty wiesz coś o tym?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tęczowe błony

Post autor: AnnaWP »

Prawdopodobnie tak.
Zrobiłeś ustawienie Koehlera ponownie?
Nie wsadził Ci się żaden filtr?
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Tęczowe błony

Post autor: hubini »

No nie wiem gdzie mam regulacje przyslony polowej, bo mam inny model niz pokazany na grzyby.pl tzn mam statyw B Zs1 i tam mam regulację natężenia światła(czy to może jest właśnie przysłona, tak czy inaczej mogę tym czymś regulować promienie światła, co ciekawe krawedz przyslony reguluje wysokoscia kondensora Może po prostu nie rozumiem takim zaawansowanym językiem, mógłby ktoś wytłumaczyć mi postępowanie sposobem masz tu jaskiniowcu pokrętełko takie okrągłe, z boku itd. I ŻADNEGO FILTRU, jedynie flirt
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tęczowe błony

Post autor: AnnaWP »

Co do przesłony, to w nowszych modelach jest pod stolikiem, w podstawie mikroskopu, a w starszych często jest z tyłu, jako taka metalowa obejma wokół żarówki. Spróbuj pokręcić tym.
Powinna tam być wajcha, ale w 100% wajcha się obrywa w trakcie użytkowania, i w każdym mikroskopie jaki miałam w ręce już jej nie było. Czasem zastępuje się ją śrubką jakąś.

Przesłony polowej nie reguluje się w osi, a jedynie się ją odpowiednio przymyka. Powinna oświetlać pole widzenia i nic więcej, a nie otwarta na całego.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Tęczowe błony

Post autor: hubini »

Pod stolikiem jest irysowa, to chyba nie to co?
Znów wróce do painta i wam to nabaźgrzę
Poza tym, nie widzę krawędzi przysłony, więc jak mam ustawić ostrość (to może dlatego bo mam szerokopolowy okular)
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Tęczowe błony

Post autor: marcin93 »

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-budowa.htm
Trochę pomoże w ogarnięciu sprzętu.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Tęczowe błony

Post autor: hubini »

NOSZ!. wiem gdzie co jest, powtorze Nie widzę krawędzi przysłony, więc jak mam ustawić ostrość (to może dlatego bo mam szerokopolowy okular)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Tęczowe błony

Post autor: planapo »

ja musialbym zobaczyc jakies zdjecia zeby probowac pomoc, na podstawie Twoich opisow nie podejmuje sie doradzac.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Tęczowe błony

Post autor: marcin93 »

Staram się pomóc więc nie wiem dlaczego się denerwujesz.
Cytat z linku: układ mechaniczny kondensora: pozwala na regulacje położenia kondensora w pionie (ogniskowanie przysłony polowej w płaszczyźnie przedmiotowej w oświetleniu wg Koehlara). W bardziej zaawansowanych modelach możliwe jest też centrowanie kondensora względem osi optycznej mikroskopu. Wspomniany PZO Biolar posiadają regulowaną mechniczną blokadę (śrubę dystansową) zabezpieczający przed zbyt wysokim uniesieniem kondensora i wjechaniem w szkiełko przedmiotowe,
Nie daję takich linków z przydatnymi artykułami po to żeby Cię męczyć tylko by pomóc.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Tęczowe błony

Post autor: hubini »

[at] robię zdjęcia, na telefonie sie zapisuja a juz z kompa ich nie odczyta (nie widzi ich, ale to juz inny problem)

[at] nie denerwuje sie NOSZ to byl okrzyk radosci, ale do rzeczy, wlasnie chodzi mi o wycinki z tekstu z konkretnymi rzeczami, a nie ze wsrod linku mam szukac cytatu (leniwe, ale to jest szukanie igly w stogu siana)

Zapytam sie goscia od biologii, tylko watpie zeby pomogl bo w pracowni najbardziej zaawansowany mikroskop to Studar, ale moze cos wie wiecej na temat tego i tamtego
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tęczowe błony

Post autor: AnnaWP »

Nie, przesłona irysowa to coś innego.
Jak zamykasz przesłonę pola, to zamiast zmiany ostrości widać po prostu, że ci się zmniejsza pole widzenia. Widać jasny krążek i ciemną resztę.

Ten wałek to właśnie przesłona pola. Jeśli nie widzisz obrazu przesłony, to być może kondensor jest bardzo źle ustawiony w pionie.

Zrób jak pisałam w tamtym temacie - zamknij przesłonę pola, patrz co się dzieje. Potem podnoś kondensor i patrz co się dzieje. Jeśli zacznie uciekać na boki jaśniejsze światło - centruj je na środku. I tak po kolei, aż zobaczysz.
Awatar użytkownika
hubini
Posty: 148
Rejestracja: 12 gru 2012, o 19:12

Re: Tęczowe błony

Post autor: hubini »

Oto co zauważyłem przy zamkniętej przysłonie, ale jak kręce krawędzie tego światła nie robią się bardziej wyraźne!
POMOŻE KTOŚ?

Anna? planapo? Pickul? (szkolny biolog nie słyszał o jakimś oświetleniu)
JohnyM

Re: Tęczowe błony

Post autor: JohnyM »

Podobno kupiłeś biolara, więc regulacje przysłony pola (to także jest przysłona irysowa) znajduje się na podstawie, przy porcie świetlnym? Masz kondensor abbego, achromatyczny czy aplantyczny? Normalnym jest, że przy prostych kondensorach bez korekcji i minimalnych błędach w ustawieniu przyrządów, obraz przysłony pola może być miejscami nieostry i powstaje efekt tęczy w pobliżu granicy przysłony.
Zrób tak:
Weź obiektyw 10x złap ostrość na preparacie, zamknij prawie całkowicie irysową przysłonę pola i całkowicie irysową przysłonę aperturową. Teraz powoli podnoś kondensor aż pojawi się jasny krążek, przy okazji centrując jego położenie. Jak będzie maksymalnie ostry, to otwórz przysłonę pola a potem przysłonę apertury do stosownych rozmiarów. Wraz ze wzrostem powiększenia, przysłona będzie coraz bardziej nieostra i wrażliwa na niedociągnięcia w ustawieniu.
I staraj się wyrażać trochę jaśniej, poczytaj i używaj podstawowych pojęć, które znajdziesz w linkach podanych w tym temacie, bo wciąż nie jestem pewny o to ci chodziło.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości