temperatury wrzenia oraz topnienia

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
okaokajoka
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 20:12

temperatury wrzenia oraz topnienia

Post autor: okaokajoka »

witam, czy mógłby mi ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć dlaczego temperatura zamarzania jest niższa przy większym ciśnieniu?
myślałem tak: ze wzrostem ciśnienia cząsteczki zderzają się częściej dlatego mimo niskiej temperatury ich energia wewnętrzna jest na tyle wysokim poziomie, iż woda nie zamaraza

no ale myślalem sobie też tak

przecież za wzrostem ciśnienia cząsteczki tracą swobodę ruchu a ze zmnijeszeniem swobody ruchu wiąże się przecież przejscie do fazy mniej energetycznej - czyli zamarznięcie

czy mógly ktoś to wyłmuczyć od początku bo w ksiazkach tylko pisze ze ze spadkiem cisnieneia temperatura spada a jak widzicie nie chce tego wykuć tylko zrozumieć

Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: temperatury wrzenia oraz topnienia

Post autor: Wendigo »

okaokajoka pisze:czy mógłby mi ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć dlaczego temperatura zamarzania jest niższa przy większym ciśnieniu?
okaokajoka pisze:w ksiazkach tylko pisze ze ze spadkiem cisnieneia temperatura spada"
To w końcu temperatura zamarzania spada czy wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia?
okaokajoka
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2012, o 20:12

Re: temperatury wrzenia oraz topnienia

Post autor: okaokajoka »

ze ze WZROSTEM cisnieneia temperatura zamarzania spada - przeoczenie

tak więc dlaczego temperatura zamarzania jest niższa gdy jest wyższe ciśnienie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości