Wydajność destylacji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Bebrave
Posty: 72
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:51

Wydajność destylacji

Post autor: Bebrave »

W procesie destylacji nastawu otrzymanego z 15 kg skrobi otrzymano 14,5 dm^3 40 vol alkoholu etylowego. D czystego alk - 0,79 g/cm^3. Oblicz wydajność procesu fermentacji i destylacji.

Problem: Jak obliczyć wydajność destylacji ?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Wydajność destylacji

Post autor: Wendigo »

Ja bym zaczął od napisania równania reakcji otrzymywania alkoholu.
Bebrave
Posty: 72
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:51

Re: Wydajność destylacji

Post autor: Bebrave »

Wendigo, zapisałam i obliczyłam wydajność fermentacji, nie wiem tylko jak ruszyć z wydajnością destylacji
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wydajność destylacji

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, o co pytają w zadaniu. Nie pytają o wydajność destylacji, ani fermentacji, bo na podstawie danych z zadania nie obliczymy tego. Każą nam obliczyć wydajność fermentacji I destylacji, a łącznik I w języku polskim coś razem, równocześnie. Gdyby chodziło o wydajność fermentacji osobno i destylacji osobno to byłby łącznik ORAZ. Więc pytają nas o sumaryczną wydajność procesu bimbrowniczego.

(C6H10O5)n + nH2O === 2nC2H5OH + 2nCO2

masa reszty glukozowej to 162 g/mol, a etanolu 46 g/mol

zatem z 15 kg skrobi otrzymamy 8519 g etanolu, gdyby fermentacja zaszła całkowicie. Ale nie mamy danych by stwierdzić w jakim stopniu zaszła. Dalej wiemy, że otrzymano 14.5 dm3 wódki o mocy 40%vol. czyli 40% z 14,5 to 5,8 dm3, co po przeliczeniu na masę 4582 g etanolu. Zatem wydajność wynosi ok. 54%.

PS a swoją drogą jestem ciekaw, na podstawie czego policzyłaś wydajność reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość