Jamy ciała

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Matthew1993
Posty: 34
Rejestracja: 3 paź 2012, o 22:42

Jamy ciała

Post autor: Matthew1993 »

Witam nie wiedziałem gdzie to dokładnie umieścić ale człowiek zaliczany jest do zwierząt więc zamieszczam moje pytanie tutaj.

Otóz mam problem z wyobrażeniem sobie budowy i funkcji jam ciała które okrywają narządy wewnętrzne człowieka , wiem że są 4 ale nawet nie wiem jak są zbudowane i tego chcciałbym się mniej więcej dowiedzieć , oraz czym tak naprawdę są te jamy ciała i jakie mają zadanie ?
Rozumiem że one okrywają z zewnątrz narządy wewnętrzne ?
aniontko
Posty: 22
Rejestracja: 29 paź 2010, o 15:54

Re: Jamy ciała

Post autor: aniontko »

Dobrze mówisz, w jamach ciała rozwijają się narządy wewnętrzne.

jamy ciała: wypełniona płynem przestrzeń między ścianą ciała a narządami wewn. u zwierząt i człowieka pierwotna j.c. tworzy się we wczesnym okresie rozwoju zarodkowego jako blastocel, pozostaje jako tzw. hemocel u bezkręgowców o otwartym układzie naczyniowym w formie szczelin, w których krąży hemolimfa u bezkręgowców o zamkniętym układzie naczyniowym i kręgowców tworzy się wtórna j.c. (celoma), u ssaków podzielona następnie na jamę otrzewnej, opłucnej i osierdzia w przebiegu rozwoju zarodkowego owodniowców powstaje w obrębie ich błon płodowych j.c. pozazarodkowa

Typy jam ciała:
blastocel (pierwotna jama ciała)
pseudocel (pseudoceloma, schizocel)
hemocel
miksocel
celoma (wtórna jama ciała)
Matthew1993
Posty: 34
Rejestracja: 3 paź 2012, o 22:42

Re: Jamy ciała

Post autor: Matthew1993 »

Dzięki za odpowiedzi , myślę że już mniej więcej rozumiem o co chodzi z tymi jamami
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości