Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Masa cząsteczkowa - unit
Masa atomowa - unit
Masa cząsteczki/atomu (albo x cząsteczek/atomów)- unit lub gram (z naciskiem na gramy wg. Witowskiego)
Masa molowa - gram/mol
Masa mola (albo x moli) - gram
ola-7777
Posty: 167
Rejestracja: 3 gru 2012, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola-7777 »

no włąsnie chodzi mi o :Masa cząsteczki/atomu (albo x cząsteczek/atomów)- unit lub gram (z naciskiem na gramy wg. Witowskiego)

jak dla mnie masa czasteczkowa to masa czasteczki
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Bo to jest to samo, tylko masa cząsteczkowa jest zawsze podawana w unitach, a masa cząsteczki jest zależna od skali jaką sobie przyjmiesz. Sądzę, że mogłabyś ją podać w funtach/uncjach czy nawet kamieniach
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Wendigo »

ola-7777 pisze:jak dla mnie masa czasteczkowa to masa czasteczki
To jest oczywiste, wszystko zależy jedynie od tego jakie jednostki wybierzesz aby wyrazić tę masę.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

Tak swoją drogą to jestem zaskoczony jednym faktem, otóż szanowne komisje maturalne i autorzy podręczników szkolnych jak dotąd tak gorliwie forsowały wszystko, co IUPAC zalecił, nawet jeśli się to okazało pomyłką, a teraz nadal w szkołach się o junitach mówi? Toż od kilku lat na świecie ta jednostka się nazywa daltonem [Da].
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: goodman »

Nawet w podręcznikach do nowej podstawy programowej 2012 używa się unita. O Daltonie nie ma nigdzie nawet wzmianki. Sądzę, że wielu maturzystów nawet nie wie co to jest za jednostka.

mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

nie wiem czy w Pazdrze czasem nie ma co s na ten temat, ale tylko wspomniane, bo coś mi się kojarzy. Albo mogłam to czytać w jakims innym podręczniku, na przykład do fizyki
kowalik92
Posty: 2
Rejestracja: 6 sie 2012, o 15:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kowalik92 »

Jaka objetosc roztworu mocnego kwasu, którego pH = 1, zobojetni 100ml roztworu mocnej zasady, której pH =13.

Zmieszano 50ml roztworu kwasu siarkowego(VI) o pH = 4 i 50 ml roztworu zasady sodowej o pH = 10. Ustal pH
i odczyn powstałego roztworu.

Z gory dzieki
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

kowalik92 pisze:Jaka objetosc roztworu mocnego kwasu, którego pH = 1, zobojetni 100ml roztworu mocnej zasady, której pH =13.

Zmieszano 50ml roztworu kwasu siarkowego(VI) o pH = 4 i 50 ml roztworu zasady sodowej o pH = 10. Ustal pH
i odczyn powstałego roztworu.

Z gory dzieki
ph = 1 czyli steżenie H+ wynosi 0,1
ph dla zasady = 13 zatem pOH = 1 czyli sezenie OH- = 0,1
jesli zalozyc ze reakcja zachodzi w stosunku 1:1 to mamy 0,1dm3 razy 0,1 mol/dm3 = 0.01 mol zasady która reaguje z 0,01 mol kwasu. znamy juz loczbe moli kwasu i jego stezenie molowe obliczamy objetosc ze wzoru cm=n/v czyli v = n/cm czyli to wyjdzie 0,1dm3=100cm3
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: zoo_ »

kowalik92 pisze:Jaka objetosc roztworu mocnego kwasu, którego pH = 1, zobojetni 100ml roztworu mocnej zasady, której pH =13.
pH=13 a więc pOH=1
korzystając z tego możesz wyliczyć stężenie molowe jonów OH- (patrz wzór na pH), a następnie wyliczyć ilość moli tej zasady (= jonów OH-) w tych 100ml (ze wzoru na Cm)
ponieważ reakcja zachodzi:
OH- + H+ H2O
to ilość moli H+ potrzebnych na zobojętnienie tego kwasu jest równa ilości moli OH- które uzyskasz
Znów możesz wyliczyć stężenie jonów H+ w r-rze tego kwasu (ze wzoru pH jak powyżej) i podstawiając pod wzór ilość moli tym razem wyliczysz objętość (. chyba będzie taka sama? )
kowalik92 pisze: Zmieszano 50ml roztworu kwasu siarkowego(VI) o pH = 4 i 50 ml roztworu zasady sodowej o pH = 10. Ustal pH
i odczyn powstałego roztworu.
Wyliczasz liczbę moli każdej substancji (z wczesniejszego schematu, najpierw stężenie ze wzoru na pH a potem liczba moli ze wzoru na Cm).
Porównujesz czego jest w nadmiarze, okazuje się że jest po równo, więc pH=7 a odczyn obojętny

Sorry, że tak chaotycznie i niepoprawnie pod względem interpunkcyjnym, ale średnio mi się chciało zwracać na to uwagę
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

jejku - napisałam całe rozwiązanie co zeszlo mi zeby to fajnie wygladalo i dalo sie rozczytac co i jak i te potęgi po czym skasowałam niechcacy całą wiadomość ale zoo widzę już ci wytłumaczył/ła także spox
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: zoo_ »

mis koala pisze:jejku - napisałam całe rozwiązanie co zeszlo mi zeby to fajnie wygladalo i dalo sie rozczytac co i jak i te potęgi po czym skasowałam niechcacy całą wiadomość
Widzisz, a dało się w dwóch zdaniach, minimalizm jest dobry
Awatar użytkownika
asiaa272
Posty: 169
Rejestracja: 22 paź 2009, o 14:22

Re: Problematyczne zadania

Post autor: asiaa272 »

Pomoże ktoś? więc tak zadanie brzmi:Tlenek srebra(I) w zetknięciu z roztw. nadtlenku reaguje zgodnie ze schematem Ag20+H2O2Ag+O2+H2O dobierz współczynniki stosując metode bilansu elektronowego.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości