Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
mis koala
Posty: 4277
Rejestracja: 16 kwie 2012, o 18:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mis koala »

asiaa272 pisze:Pomoże ktoś? więc tak zadanie brzmi:Tlenek srebra(I) w zetknięciu z roztw. nadtlenku reaguje zgodnie ze schematem Ag20+H2O2Ag+O2+H2O dobierz współczynniki stosując metode bilansu elektronowego.

2Ag -1 -2e 2Ag

2O-1 -2egt2O

czyli Ag2O +H2O2 2Ag + O2 + H2O
Awatar użytkownika
asiaa272
Posty: 169
Rejestracja: 22 paź 2009, o 14:22

Re: Problematyczne zadania

Post autor: asiaa272 »

Dzięki Może mi ktoś wytłumaczyć na czym polega półtrwanie izotopu? jak to się liczy?
Awatar użytkownika
Aleksandra1994
Posty: 26
Rejestracja: 27 lis 2012, o 09:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aleksandra1994 »

Hej Mam problem z dwoma zadaniami z kinetyki chemicznej:

1. Zmieszano kwas octowy z alkoholem etylowym w ilościach stechiometrycznych i przeprowadzono reakcję. Stała równowagi reakcji wynosi 2,25. Jaki jest stopień przereagowania kwasu octowego?

2. W układzie przebiega reakcja A + Bgt(2 strzałki) C + D której stała równowagi w temperaturze T wynosi K=1. W naczyniu reakcyjnym umieszczono 1 mol substancji A, 4 mole substancji B, 2 mole substancji C i 3 mole substancji D, a następnie zamknięte naczynie doprowadzono do temperatury T. W którą stronę przebiegnie reakcja?

Czy ma ktoś pomysł jak uporać się z tymi zadankami?
Awatar użytkownika
Aleksandra1994
Posty: 26
Rejestracja: 27 lis 2012, o 09:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aleksandra1994 »

Aleksandra1994 pisze:Hej Mam problem z dwoma zadaniami z kinetyki chemicznej:

1. Zmieszano kwas octowy z alkoholem etylowym w ilościach stechiometrycznych i przeprowadzono reakcję. Stała równowagi reakcji wynosi 2,25. Jaki jest stopień przereagowania kwasu octowego?

2. W układzie przebiega reakcja A + Bgt(2 strzałki) C + D której stała równowagi w temperaturze T wynosi K=1. W naczyniu reakcyjnym umieszczono 1 mol substancji A, 4 mole substancji B, 2 mole substancji C i 3 mole substancji D, a następnie zamknięte naczynie doprowadzono do temperatury T. W którą stronę przebiegnie reakcja?

Czy ma ktoś pomysł jak uporać się z tymi zadankami?
Aleksandra1994 pisze:
Wie ktoś?
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jivan »

Aleksandra1994 pisze:Hej Mam problem z dwoma zadaniami z kinetyki chemicznej:
1. Zmieszano kwas octowy z alkoholem etylowym w ilościach stechiometrycznych i przeprowadzono reakcję. Stała równowagi reakcji wynosi 2,25. Jaki jest stopień przereagowania kwasu octowego?
Skoro stosunki stechiometryczne , to najlepiej podstawić za poczatkowe 1:1 substraty, i wyjdzie stsounek równowagowy
(1-x) : (1-x) : x : x ze wzoru na stałej wyliczasz x i później to juz wiadomo obliczyc % przereagowani substratu a te drugie to musze dłuzej pomyśleć chyba ze ktos mnie uprzedzi
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

Ta, podstawiasz najlepiej 1 mol za kwas i alkohol, podstawiasz do rownania czyli 2,25 = x / (1-x)2. Woda mozna pominac. Mi wyszlo 45%, ale niech ktos sprawdzi bo z kinetyka pol roku stycznosci nie mialem.
ola-7777
Posty: 167
Rejestracja: 3 gru 2012, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola-7777 »

slayer9 zdecydowanie nie mozna pomijac wody gdy znajduje sie w produktach.

ja robiłam zad 1 tak jak licealistaa2012 x=0,6 czyli stopien bedzie 0.6mol/dm3/1 mol/dm3 * 100%=60% jak dla mnie

zad2 to szczerze mowiac za bardzo nie wiem ale substraty reaguja w stosunku stechiometrycznym wiec moze przereagowac maksymalnie całe A a jesli przereaguje całe A to układ zgodnie z reguła przekory powinien przeciwdziałac temu ubytkowi wiec reakcja według mnie zajdzie w lewo.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Aleksandra1994 pisze:Hej Mam problem z dwoma zadaniami z kinetyki chemicznej:

1. Zmieszano kwas octowy z alkoholem etylowym w ilościach stechiometrycznych i przeprowadzono reakcję. Stała równowagi reakcji wynosi 2,25. Jaki jest stopień przereagowania kwasu octowego?

2. W układzie przebiega reakcja A + Bgt(2 strzałki) C + D której stała równowagi w temperaturze T wynosi K=1. W naczyniu reakcyjnym umieszczono 1 mol substancji A, 4 mole substancji B, 2 mole substancji C i 3 mole substancji D, a następnie zamknięte naczynie doprowadzono do temperatury T. W którą stronę przebiegnie reakcja?

Czy ma ktoś pomysł jak uporać się z tymi zadankami?
1. Skoro stosunek stechiometryczny, to możemy użyć równania reakcji do uzyskania danych:

CH3COOH + CH3CH2OH CH3COOCH2CH3 + H2O
1 mol . 1 mol

Na każdy 1 mol etanolu przypada 1 mol kwasu octowego (mieszanina przedreakcyjna), więc możemy przyjąć jakąkolwiek wartość stężenia substratów - byle by była ona stechiometryczna, czyli dla obydwu substratów identyczna. Nie wiemy ile wynosi stężenie w stanie równowagi estru i wody, ale wiemy, że będzie wynosić tyle samo dla obydwu.

Prowizoryczna tabelka:

Reagent .| C pocz. | zmiana C | C równowag.
CH3COOH . 1 . -x 1-x
CH3CH2OH 1 . -x 1-x
H2O . 0 x x
ester . 0 . x . x

-x, ponieważ ubywa nam substratów - stężenie maleje
x, ponieważ przybywa nam produktów - stężenie rośnie
przy liczeniu delty, x ∈lt01=D (dziedzina), ponieważ wiadomo, że nie może nam powstać w molach więcej produktu niż było substratu

Podstawiamy do wzoru na stałą równowagi:

K = ([CH3COOCH2CH3][H2O]) / ([CH3COOH][CH3CH2OH])

K = x2/(1-x)2

x1 = 0,6
x2 = 3 x∉D sprzeczne

60%

2.


A + B ⇌ C + D

Skoro stała równowagi wynosi 1, to stosunek iloczynu stężeń produktów do iloczynu stężeń substratów jest równy 1. Z równania reakcji widzimy, że stosunek molowy reagentów w warunkach stechiometrycznych jest następujący:
A:B:C:D=1:1:1:1

Czyli wiemy, że układ będzie dążyć do maksymalnego możliwego wyrównania stężeń reagentów.

Ja bym to policzył tak. Jeżeli stosunek iloczynu stężeń produktów będących w układzie do iloczynu stężeń substratów będzie mniejszy od 1, to znaczy, że mamy za mało produktów - równowaga przesunie się w prawo. Analogicznie, jeżeli ten stosunek będzie większy od 1, to mamy za dużo produktów, będzie musiała się zmniejszyć ich ilość i równowaga przesunie się w lewo

W naczyniu reakcyjnym umieszczono 1 mol substancji A, 4 mole substancji B, 2 mole substancji C i 3 mole substancji D

Przyjmujemy, że wartość liczbowa stężenia molowego jest równa ilości moli reagentu.

([C][D]) / ([A]) = 2*3 / 1*4 = 6/4 = 1.5

Na mocy ustalonych założeń, stała równowagi przesunie się w lewo.
ewkaaa94
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2012, o 18:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ewkaaa94 »

Mam super mega problem z zadaniami z Pazdro (brązowy) rozdział 9.3 (186)
Mam je na jutro przygotować, a w ogóle nie chca mi wyjść. prosze o pomoc (
ola-7777
Posty: 167
Rejestracja: 3 gru 2012, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola-7777 »

mam w zadaniu podpunkt:

b) zaznacz elektrony walencyjne posługujac sie wzorem Lewisa

o co chodzi ? mogłby ktos pokazac na przykładzie Siarki?
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Jivan »

ola-7777 pisze:mam w zadaniu podpunkt:

b) zaznacz elektrony walencyjne posługujac sie wzorem Lewisa

o co chodzi ? mogłby ktos pokazac na przykładzie Siarki?
zwykle wiązani które są robione przez elektrony właśnie walencyjne kropkowo np H*H
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

licealistaa2012, wiązania nie są robione", człowieku, jak chcesz pomagać innym to formułuj zdania poprawnie.i nie mówię tego z przekąsem, tylko dlatego, że na maturze również będziesz musiał pisać poprawnie po polsku, a na razie masz z tym spore problemy.
ola-7777 pisze:mam w zadaniu podpunkt:

b) zaznacz elektrony walencyjne posługujac sie wzorem Lewisa

o co chodzi ? mogłby ktos pokazac na przykładzie Siarki?
Wzór kropkowy, każda kropka oznacza jeden elektron walencyjny. Czyli, jeżeli 2 elektrony dwóch sąsiadujących atomów uczestniczą w tworzeniu wiązania, to rysujesz dwa dwukropki obok siebie.

O2 oraz siarka jako wolny atom
Ostatnio zmieniony 22 sty 2013, o 23:20 przez Giardia Lamblia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moorisett »

Jakie warunki powinno się uwzględniać w termodynamice np. przy liczeniu entalpii - standardowe czy normalne?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości