fotooddychanie a oddychanie tlenowe wewnatrzkomorkowe

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

fotooddychanie a oddychanie tlenowe wewnatrzkomorkowe

Post autor: listek242 »

Mam dwie rzeczy, które mnie nurtują jeśli chodzi o metabolizm roślin.
1) Fotooddychanie zachodzi przy podwyższonej temperaturze, gdyż wtedy zamykają się aparaty szparkowe roślin i nie mogą pobierać Co2 potrzebnego do fotosyntezy ani uwalniać powstałego tlenu, w ten sposób nagromadza się zbyt dużo tlenu i zachodzi fotooddychanie, tylko zastanawia mnie dlaczego nie mozna by tego tlenu zużyć do oddychania tlenowego wewnątrzkomórkowego?
2) Mam napisane w podręczniku że podwyższone stężenie dwutlenku węgla zmniejsza intensywnosć tlenowego oddychania wewnątrzkomorkówego. Skoro jest więcej CO2 powinna być intensywniejsza fotosynteza, czyli większa produkcja tlenu potrzebna do oddychania tlenowego. Gdzie jest mój błąd? Bardzo proszę o wytłumaczenie tego.
Monte
Posty: 216
Rejestracja: 2 mar 2012, o 16:31

Re: fotooddychanie a oddychanie tlenowe wewnatrzkomorkowe

Post autor: Monte »

1) Bo ATP ma okres półtrwania wynoszący 0,5 sekundy i nadmiar tego by się po prostu marnował. W dodatku Rybulozodifosforan ma wielokrotnie większe powinnowactwo do tlenu niż do CO2.

2) Chodzi o zasadę Schelforda, niedomiar jak i nadmiar różnych czynników powodują zmniejszenie intensywności procesów/ czynności fizjologicznych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości