Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Monique W »

Na kartkówce w szkole miałam pytanie: podjednostki rybosomów łączą się w:
a) w cytoplazmie
b) w ER
c) w jądrze

Czytałam w kilku miejscach, że w jądrze tworzą się pojedyncze podjednostki rybosomów, i w tej postaci opuszczają jąrdo. Biosynteza białek zachodzi m.in. w cytoplazmie (w której rybosomy są w podtaci pojedynczych podjednostek) i wtedy dopiero podjednostki się łączą. Nauczyciel twierdzi, że w jądrze podjednostki są już razem, sklejone", i tak opuszczają jądro. Jak to jest? Poszukam jeszcze w kilku książkach tych info,ale jak Wy uważacie? Kurcze, czytałam o cytologii sporo, a nigdy nie spotkałam się ze stwierdzeniem, że w jądrze są podjednostki razem, a raczej wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Byłem uczony, że podjednostki łączą się dopiero na mRNA (wpierw mała się dołącza, potem duża), więc proces może mieć miejsce tam, gdzie zachodzi biosynteza białek - w ER. Tak samo mam w podręczniku Operon.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Monique W »

No ja też tak myślę, w każdej książce tak jest. Tylko że jeszcze dorzuciłabym cytoplazmę bo tam też jest biosynteza, nie tylko na ER. Czyli wg Ciebie w jądrze podjednostki są osobno?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Na to by wychodziło Innej opcji nie widzę.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Monique W »

Nie wiem o co temu nauczycielowi chodzi. Jak się jutro dowiem i to będzie coś godnego uwagi to napiszę tu
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Wendigo »

Ja czytałem, że rybosomy łączą się w cytoplazmie, a do ER przyłączają się już w kompleksie z mRNA. Ciekawe co nauczyciel powie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: AnnaWP »

Nauczyciel chyba niedouczony.
Robosomy wychodzą z jądra w postaci osobnych podjednostek.
Do małej podjednostki przyczepia się tRNA z metioniną, do tego dołącza mRNA i dopiero na końcu duża podjednostka.
Rozpoczyna się translacja.

Jeśli powstające białko ma na swoim początku sekwencję sygnałową, którą rozpoznaje SRP, cały kompleks wędruje do ER i tam przyczepia się do receptora SRP, dalsza translacja zachodzi do kanału jakiejś translokazy. Jeśli nie ma sekwencji sygnałowej, całość pozostaje na terenie cytozolu, pojawiają się kolejne rybosomy i powstaje polisom / polirybosom.

Ale zdecydowanie z jądra wychodzą podjednostki luzem.
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Monique W »

No ja też tak myślę, nigdy bym nie wpadła na to, że podjednostki opuszaczają jądro połączone-nawet logicznie patrząc-po co?
Zanim poszłam z pytaniem do nauczyciela chciałam znaleść jakieś potwierdzenie książkowe, gdzie jak byk by było napisane że jest tak jak wszyscy myślimy, ale nie wiem, czy szukać nie umiem, czy to jest zbyt oczywista informacja, ale nie natknęłam się na to. Fakt, nie szukałam bardzo dokładnie, ale jednak. Mimo to poszłam do nauczyciela, zaczął coś pokrętnie wyjaśniać i tłumaczyć, coś tam o dysocjacji w cytoplazmie, a powiedział, że celem tego zadania było sprawdzenie, czy uczeń wie, że podj opuszczają jądro RAZEM. No jak już to usłyszałam to zdębiałam, bo nauczyciel niegłupi, ale kłócić się bez dowodu nie chciałam
Czy ktoś z Was czytał gdzieś o tym rybosomach coś takiego bezdyskusyjnego i ewidentnie potwierdzającego wszystkim wiadomy fakt-że podj rybosomów opuszczają jądro i są w jąrdzie oddzielnie? Jeśli tak, to napiszcie w jakiej książce.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Ribosomal protein synthesis in eukaryotes is a major metabolic activity that involves hundreds of individual reactions. It occurs, like most protein synthesis, in the cytoplasm just outside the nucleus. Individual large and small units are synthesized and imported into the nucleus through nuclear pores. These pores have a diameter of 120 nm and import 560,000 ribosomal proteins per minute into the nucleus with active transport. See nuclear import for more about the movement of the ribosomal proteins into the nucleus.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Ribosome_biogenesis
Oczywiście to jeszcze nie udowadnia nam dlaczego podjednostki nie mogą łączyć się w jądrze
1.png
1.png (2.67 KiB) Przejrzano 17283 razy
jak widać, nie zmieściłyby się przez pory jądra komórkowego.

Edit: Znalazłem informację, że połączone podjednostki rybosomów nie mają długości tak jak jest pokazane powyżej 210 nm, tylko 200 angstremów, a to 20 nm. Także sam już nie wiem.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

[Link] Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: AnnaWP »

Odpowiedź znajdziesz w każdym podręczniku do genetyki lub biologii komórki.
Np. w Albertsie Podstawy biologii komórki w części od DNA do białka.
Na stronie 248 pisze:
Poszczególne podjednostki są następnie eksportowane do cytoplazmy.
ale nie widzę kolejności przyłączania komponentów.
Proszę też - link do prezentacji

Kod: Zaznacz cały

google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=20&ved=0CHgQFjAJOAo&url=http%3A%2F%2Farete.ibb.waw.pl%2Fprivate%2Fgenetyka%2Fwyklad5.ppt&ei=_LMCUdPsOI34sgbT-oHoCQ&usg=AFQjCNGkBhQuSOvVa83okbXqP56s69zmCg&sig2=3llEfIP5dcZL8fnP5z8nXA&bvm=bv.41524429,d.bGE&cad=rja
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Gdzie podjednostki rybosomów razem a gdzie osobno?

Post autor: Monique W »

Dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości