NEUROCHIRURGIA

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
mithrandir
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2007, o 17:20

NEUROCHIRURGIA

Post autor: mithrandir »

Witam wszystkich.
Mam kilka pytań dotyczących neurochirurgii. Czy neurochirurg może również przeprowadzać operacje z chirurgii ogólnej? Czy ma większe uprawnienia od specjalisty chirurgii ogólnej i czy na specjalizację trudno się dostać?
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Vojt@s »

Heh mnie też to bardzo interesuje (sam chcialbym takim zostac ), wiec troche poczytalem o tym, a wiec po pierwsze: zeby w ogole przystąpic do specjalizacji do neurochirurgii to musisz miec najwyzszy stopien (czyli II stopień) w chirurgii ogolnej albo dzieciecej.wiec oczywiscie ze mozesz wykonywac operacje związane z tą chirurgią, a co do zdlonosci manualnych to wiem że są sprawdzane (nie znam tajnikow w jaki sposob, ale wiem ze są sprawdzane), tez przeprowadzana jest rozmowa zkandydatem na neurochirurga, w ktorej ma uzasadnic dlaczego wybral tą specjazlizację itd.
Neurochirurg wiekszosci kojarzy się z operacjami głowy (wycinanie różnych typow guzów itd.) ale, jak sama nazwa mówi.neuron - komórka nerwowa, a nerwy to przecież kabelki które są przyłączone do kręgosłupa (a dokladniej połączone są z rdzeniem kręgowym) , dlatego taki neurochirurg wykonuje operacje (operacje związane np. usuwaniem uszerbków kręgów, które mogą powodować ogromny ból dla człowieka, ponieważ uciskają na nerwy,a takze operacje związane zwstawieniem dysku, który wyskoczył - odcienk lędźwiowy) także na kręgosłupie (na odcinku lędźwiowym) a także na odcinku szyjnym, szczególnie na pierwszym kręgu licząc odległość od pnia mózgu, z tego co kojarze kręg ten nazywa się atlasem)
mithrandir
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2007, o 17:20

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: mithrandir »

Dzięki za odpowiedź. Też chce zostać neurochirurgiem ale droga jeszcze daleka 3 lata liceum 6 studiów tok stażu 6 specjalizacji z chirurgii ogólnej i 4 z neurochirurgii. No ale jakoś to będzie. Może do tego czasu coś sie zmieni.
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Vojt@s »

heheh.z tymi latami specjalizacji to nie wiadomo jak bedzie, ale biorąc pod uwage dzisiejsze czasy, to osiągnięcie specjalizacji II stopnia z neurochirurgii osiąga sie w wieku 40 lat (przy zdawaniu wszystkich egzaminow za 1 razem), czyli od studiów (25 lat masz wtedy) jeszcze zostaje 15 lat.I,II stopien z ogólnej i I,II z neurochirurgii.


Nawiasem mowiac, tyczy sie to tez kardiochirurgii i chirurgii plastycznej.
mithrandir
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2007, o 17:20

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: mithrandir »

przeczytałem dzisiaj że na neurochirurgie można można startować od razu nie ma potrzeby chirurgii ogólnej trwa 6 lat a jak sie ma ogólną to 4
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Vojt@s »

Pozyjemy zobaczymy . jak na razie do liceum starujesz ^^
mithrandir
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2007, o 17:20

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: mithrandir »

już sie dostałem tam gdzie chciałem do biochemu z rozszerzoną fizyką
Seul
Posty: 84
Rejestracja: 21 mar 2006, o 17:05

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Seul »

to teraz przed Tobą zadanie dobrego zdania matury. bez tego to d*** blada, nie będzie neurokrojenia
Ostatnio zmieniony 5 lip 2007, o 19:55 przez Seul, łącznie zmieniany 1 raz.
mithrandir
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2007, o 17:20

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: mithrandir »

no właśnie obiecuje sobie że od września solidna robota i skupiam się głównie na biologii chemii fizie i angielskim a reszta by zdać
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: paol »

mithrandir pisze:skupiam się głównie na biologii chemii fizie i angielskim a reszta by zdać
reszta, czyli polski, nic dziwnego, że Placy nie umieją czytać

powodzenia, najważniejsze, żebyś przygotował się tak, że nie stracisz pewności siebie, rozwiązując arkusz maturalny,a wtedy to już każda AM stoi przed Tobą otworem
doktor
Posty: 135
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 10:19

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: doktor »

[at] pisze:Heh mnie też to bardzo interesuje (sam chcialbym takim zostac ), wiec troche poczytalem o tym, a wiec po pierwsze: zeby w ogole przystąpic do specjalizacji do neurochirurgii to musisz miec najwyzszy stopien (czyli II stopień) w chirurgii ogolnej albo dzieciecej.wiec oczywiscie ze mozesz wykonywac operacje związane z tą chirurgią, a co do zdlonosci manualnych to wiem że są sprawdzane (nie znam tajnikow w jaki sposob, ale wiem ze są sprawdzane), tez przeprowadzana jest rozmowa zkandydatem na neurochirurga, w ktorej ma uzasadnic dlaczego wybral tą specjazlizację itd.
Neurochirurg wiekszosci kojarzy się z operacjami głowy (wycinanie różnych typow guzów itd.) ale, jak sama nazwa mówi.neuron - komórka nerwowa, a nerwy to przecież kabelki które są przyłączone do kręgosłupa (a dokladniej połączone są z rdzeniem kręgowym) , dlatego taki neurochirurg wykonuje operacje (operacje związane np. usuwaniem uszerbków kręgów, które mogą powodować ogromny ból dla człowieka, ponieważ uciskają na nerwy,a takze operacje związane zwstawieniem dysku, który wyskoczył - odcienk lędźwiowy) także na kręgosłupie (na odcinku lędźwiowym) a także na odcinku szyjnym, szczególnie na pierwszym kręgu licząc odległość od pnia mózgu, z tego co kojarze kręg ten nazywa się atlasem)
informacje chyba z palca wyssane

polecam strony:
mz.gov.pl i cem.edu.pl

czytaj ze zrozumieniem a nie wymyślaj bo jak bedziesz opierał sie na pogłoskach a nie na EBM to marny z ciebie bedzie lekarz

a co to EBM ? przeczytaj
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Vojt@s »

Marny ze mnie bedzie lekarz ? ciekawe.cos mi jeszcze powiesz o mojej przyszlosci ^_^ ?
btw. informacje wziete z rozporządzen ministra zdrowia (Z.Religi) o specjalizacjach , a kilka operacji ktore opisalem podane byly w praktykach ktore musi odbyc osoba specjalizujaca sie, wiec raczej nie wyssane z palca.



nawiasem mowiac, czemu ja dostalem 2 ostrzezenia na forum rzekomo za wypowiedzi nie na temat, a to co ty (doktor) wziales jako cytat moja wypowiedz i napisales ze to wyssane z palca to jest na temat ?
A i jeszcze co do tego mojego bycia marnym lekarzem, moze ty nam cos powiesz o sobie, jaki z ciebie lekarz itd.
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: NEUROCHIRURGIA

Post autor: Vojt@s »

Wlasnie stad Ci je pisalem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości