Białko, a nerki

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Białko, a nerki

Post autor: SarCadar »

Istnieje przekonanie, że spożywanie dużych ilości białka może doprowadzić do problemów z nerkami. Jednak wielu kulturystów spożywa je w ogromnym nadmiarze (300-500g+) i ich nerki to wytrzymują. Więc moje pytanie: czy to białko ma jakiś wpływ na funkcje nerek? A jeśli tak, to jak to wytłumaczycie biorąc pod uwagę kulturystów?
McGavin
Posty: 14
Rejestracja: 9 sie 2012, o 19:26

Re: Białko, a nerki

Post autor: McGavin »

Raczej znaczne ilości białka nie powinny mieć wypływu na nerki, lecz nie należałoby z nim przesadzać (ze względu na przeciążenie żołądka").
Awatar użytkownika
suzi
Posty: 122
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:56

Re: Białko, a nerki

Post autor: suzi »

Spożywanie dużych ilości białka szkodzi zarówno nerkom jak i wątrobie. Białka zbudowane są z aminokwasów których nadmiar trafia do wątroby gdzie następuje deaminacja i powstaje NH3 który jest przerabiany na mocznik i kwas moczowy.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Białko, a nerki

Post autor: goodman »

Czy nadmierne spożycie białka szkodzi nerkom?
Część lekarzy uznała, że dieta wysokobiałkowa może mocno obciążać nerki, gdyż mocno zwiększa wytwarzanie amoniaku, który jest wydalany właśnie przez nerki jako mocznik. Wychodząc z tego założenia, osobom ze schorzeniami nerek przepisuje się zwykle dietę niskobiałkową. Jednak twierdzenie, iż dieta wysokobiałkowa może zaszkodzić zdrowym nerkom jest mocno naciągane. Grupa badaczy, która ostatnio przejrzała dostępne na ten temat źródła naukowe stwierdziła: Nie istnieją żadne znaczące dowody na to, że dieta wysokobiałkowa może zaburzyć pracę nerek u zdrowego człowieka. Co więcej, w badaniach, w których porównywano kulturystów przyjmujących 2.8 grama białka na kilogram masy ciała z dobrze wytrenowanymi sportowcami o umiarkowanym spożyciu białka, nie stwierdzono jakichkolwiek różnic pomiędzy tymi grupami w funkcjonowaniu i stanie nerek. Tak więc, można śmiało stwierdzić, iż dieta wysokobiałkowa nie obciąża nerek.

Tylko trzeba pamiętać, że organizm sportowca wyczynowego czy kulturysty zawodowego ma znaczenie większe zapotrzebowanie na białko, niż u osoby mniej aktywnej. Np osoba nietrenująca ma zapotrzebowanie 1g białka/kg masy ciała, podczas gdy osoba trenująca sporty siłowe już 2g/kg m.c.
Często zawodowi kulturyści w trakcie robienia rzeźby spożywają 300-500g białka na parę tygodni przed zawodami, aby zapobiec katabolizmowi podczas redukcji resztek tkanki tłuszczowej. Jednak nikt nie powie, że takie coś jest zdrowe. Tak samo jak faszerowanie się sterydami androgenno-anabolicznymi, czy innymi specyfikami (zabronionymi przez Światową Agencje Antydopingową), które mają na celu poprawić formę zawodnika.
Dla pieniędzy niektórzy są w stanie poświęcić swe zdrowie. )

Chcesz wiedzieć więcej, to poczytaj:

Kod: Zaznacz cały

potreningu.pl/diety/artykuly/113/bialko-a-nerkifakty

Kod: Zaznacz cały

forum-kulturystyka.pl/topic/6437-odzywianie-obalamy-mity-zwiazane-z-bialkami/

Kod: Zaznacz cały

nutritionandmetabolism.com/content/2/1/25
Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Re: Białko, a nerki

Post autor: SarCadar »

Fakt. i te przechodzą przez nerki. Jednak czy nadmiar mocznika uszkadza nerki? I mimo wszystko to nie tłumaczy dlaczego kulturyści nie cierpią na choroby nefrologiczne. Czy to dlatego, że oni ćwiczą i po prostu to białka idą na odbudowanie mięśni? Oczywiście tak powinno racjonalnie być, ale czy na prawdę tak jest? Zresztą jeśli pożerają 300g to chyba wszystko nie wchłonie się do mięśni, bo każdy mógłby wpakować w siebie 0,5kg białka dziennie i przybrać na masie w miesiąc 15kg. więc duża część z tego po prostu nie zostaje w organizmie. Co dzieje się z tym białkiem? Zostaje zamienione na NH3? I teraz pytanie - czy nadmiar produktów przemian NH3 uszkadza nerki? Jeśli ktoś wie. jaka jest maksymalna (statystyczna) ilość białka jaka może zostać przekształcona na mięśnie? Albo jak wam się wydaje?

EDIT: Aha. dzięki goodman - zaraz przeczytam.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Białko, a nerki

Post autor: goodman »

SarCadar, tylko w tych linkach nie wszystko jest w jednym miejscu i trzeba wyszukiwać istotniejsze informacje. Takich rozbudowanych i spójnych ze sobą artykułów na ten temat razem z załączonymi wynikami badań nie znalazłem, ale z tych można coś wywnioskować. Generalnie sporo można się dowiedzieć z forum SFD, korzystając z wyszukiwarki.
Awatar użytkownika
SarCadar
Posty: 52
Rejestracja: 11 wrz 2011, o 10:33

Re: Białko, a nerki

Post autor: SarCadar »

Ciekawiła mnie jedna sprawa - dlaczego dieta niskobiałkowa pomaga przy leczeniu schorzeń nefrologicznych, a mimo to dieta wysokobiałkowa nie wpływa silnie destruktywnie na nerki? Słowem kluczowym jest tu chyba dieta wysokobiałkowa i co to znaczy, a znaczy to według mnie mniej więcej tyle, że jedzenie 3,5g białka/kg masy ciała jest szkodliwe i należy ograniczyć się do tych 2-2,5g.

Angielskiego artykułu nie czytałem, bo zajęłoby mi to 3 godziny. zrobię to później. Wydaje mi się jednak, że ellis ogólnie streścił go na sfd.

Teraz jeszcze zainteresowałem się cukrzycą i porównałem na swój sposób wpływ cukru na nerki, a wpływ białka. Wydaje mi się, że można to tak porównywać, gdyż glukoza, jak i mocznik są filtrowane, więc powinny prowadzić do tych samych schorzeń, więc. znalazłem coś takiego:

"Tylko u 1/3 osób chorujących na cukrzycę wystąpi mikroalbuminuria i jest to związane z trwałym uszkodzeniem nerek. Dobra kontrola cukrzycy zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerek, ale ciągle nie wiemy, czemu więcej niż połowa wszystkich chorych na cukrzycę nie jest w ogóle narażona na powikłania"

Obok tego tekstu jest też wykres przedstawiający po ilu latach pojawia się uszkodzenie nerek u osób z cukrzycą. Według wykresu zależy to głównie od stężenia cukru w sporym przedziale czasu- schorzenia nefrologiczne rozwinęły się u osób urodzonych w latach 1961-65 najwcześniej po ok. 7 latach trwania choroby i dotyczy to 5% chorych na cukrzycę, jednak osoby, które zachorowały w roku 1980 są w większości zdrowe aż do teraz, gdyż wprowadzone zostały inne metody leczenia cukrzycy, co pozwoliło na lepsza kontrolę glikemii.

Ważna wydaje mi się jednak informacja, którą wziąłem w cudzysłów - 1/3 cukrzyków jest narażona na uszkodzenie nerek, a u ponad 50% schorzenia nefrologiczne w ogóle nie wystąpią być może nawet do końca życia. Pewnie podobnie jest z białkiem - jakiś procent ludzi jest narażony, a jakiś nie, ale najlepsze jest to, że nie wiemy dlaczego".

Co do informacji ze strony potreningu.pl - badania były prowadzone przez tydzień i jest to jednak zbyt krótki okres, gdy porówna się to do tego kiedy występują schorzenia przy cukrzycy - nawet po 10 latach, a u gościa z sfd, który jadł 3,5g/kg wystąpiły po 4,czy 5 latach.

Pierwszy artykuł ma wydźwięk, jak jakaś teoria spiskowa według której jeden czynnik jest odpowiedzialny za miliard problemów, ale trzeba się zgodzić z tym, że większa część informacji to prawda, jednak należy je traktować z przymrużeniem oka.

Mimo wszystko chyba muszę przeczytać ten angielski tekst i trochę dokładniej przerobić fizjologię wydalania przez nerki. Jednak ogólny sens jedzenia białka można podsumować co za dużo, to . i właściwie chodzi o wyznaczenie granicy ile można jeść?", co jest trudne, gdyż u każdego człowieka jest to kwestią indywidualną -_-
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Białko, a nerki

Post autor: Medycyna Lwów »

Nadmierna podaż białka działa nefrotoksycznie, stąd osoby z przewlekłymi chorobami nerek muszą białko ograniczyć. Co innego, gdy ktoś traci białko z moczem (np. w zespole neryczycowym) wtedy stosuje się diety wysokobiałkowe.
Na poziomie fizjologii licealnej można to wszystko łatwo wytlumaczyć.
Podobnie jak to dlaczego picie olbrzymich ilości wody może być szkodliwe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość