Bioenergetyka

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
slawcioo
Posty: 43
Rejestracja: 21 paź 2007, o 09:23

Bioenergetyka

Post autor: slawcioo »

Witam.
Proszę o pomoc.

Ile jest zredukowanych koenzymów FAD i NAD w β-dysocjacji palmitynianu
Ile zredukowanych FAD i NAD wystąpi w oksydacyjnej dekarboksylacji kwasu palmitynowego
Substraty oddechowe podaj
Wartość energetyczna utleniania jednej cząsteczki glukozy (cykl Krebsa)
Synteza ATP - jaki znaczenie ma gradient w tej syntezie?
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Bioenergetyka

Post autor: anulkax7 »

Gradient wodorów jest siłą napędową do pracy pompy sodowo-potasowej, dzięki czemu może zachodzić synteza ATP.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bioenergetyka

Post autor: Giardia Lamblia »

Chyba coś pomyliłaś.

Gradient protonów jest wykorzystywany przez syntazę ATP (enzym, kanał białkowy wraz z ruchomą częścią, która kręci się wokół własnej osi jak karuzela, wytwarzając energię) do katalizowania reakcji ADP + Pi ATP. Protony mogą przechodzić z przestrzeni międzybłonowej do matriks mitochondium tylko przez te kanały, chcąc wyzerować gradient elektrochemiczny.
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Bioenergetyka

Post autor: anulkax7 »

mar2451, myślę, że ogólnie sens mojej wypowiedzi jest podobny Oczywiście można napisać cały esej na temat tego, jakie znaczenie ma gradient protonów w syntezie ATP, ja chciałam to zawrzeć w jednym krótkim zdaniu. Bardzo uproszczonym zdaniu
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Bioenergetyka

Post autor: Giardia Lamblia »

Pytanie dotyczy roli gradientu w syntezie ATP.

Pompa sodowo-potasowa zużywa energię, a nie ja produkuje. ATP-aza Na+-K+ i syntaza ATP to 2 zupełnie inne enzymy białkowe. Nie wiem, co rzeczywiście miałaś na myśli w pierwszym poście, ale można z niego wywnioskować, że dzięki pracy pompy sodowo-potasowej zachodzi synteza ATP.a pytanie nawet częściowo nie nawiązuje do pompy sodowo-potasowej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości