wiązanie w jonie

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Awatar użytkownika
antosia_456
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2013, o 19:28

wiązanie w jonie

Post autor: antosia_456 »

jakie wiązanie chemiczne występuje w jonie NH4+
i dlaczego, na jakiej zasadzie?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: wiązanie w jonie

Post autor: Giardia Lamblia »

Wiązanie koordynacyjne tworzy jon NH4+. Azot posiada 5 elektronów walencyjnych. W cząsteczce amoniaku 3 elektrony azotu zostały uwspólnione z elektronami atomów wodoru, więc azot osiągnął oktet elektronowy (6 elektronów tworzy wiązania + 1 para wolnych elektronów, łącznie 8 ) - stan do którego dąży każdy atom w związku chemicznym (atomy wodoru osiągnęły dublet). Jeżeli atom azotu ma być w stanie połączyć się z jeszcze jednym atomem wodoru, to musiałby oddać jeden elektron (w innym wypadku posiadałby 9 elektronów walencyjnych - coś nie możliwego), więc zamiast uwspólnić jeden z 2 pozostałych wolnych elektronów oddaje go atomowi wodoru tworząc wiązanie donorowo-akceptorowe (koordynacyjne). W ten sposób każdy atom wodoru posiada dublet elektronowy, a atom azotu zachowuje oktet elektronowy.

Na pewno lepiej jest to wytłumaczone w podręczniku do chemii
Awatar użytkownika
antosia_456
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2013, o 19:28

Re: wiązanie w jonie

Post autor: antosia_456 »

zrozumiałam, dzięki : ) . dobry jesteś : ) a pomógł byś mi jeszcze w niektórych zadankach? już żeby nie tworzyć nowych wątków, tylko w tym po prostu. : )

bo np.
jeśli mam uporządkować rozpuszczalniki organiczne wg rosnących temp. wrzenia to czym mam się kierować? : )
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: wiązanie w jonie

Post autor: Giardia Lamblia »

Tworzeniem wiązań międzycząsteczkowych przez cząsteczki (jeżeli tworzą np. wiązania dipol-dipol, wiązania wodorowe, to są mniej lotne - temperatura wrzenia jest wyższa), oraz masą cząsteczek (im wyższa tym mniej lotna jest cząsteczka).
Awatar użytkownika
antosia_456
Posty: 25
Rejestracja: 22 sty 2013, o 19:28

Re: wiązanie w jonie

Post autor: antosia_456 »

super! : ) . Ja na razie muszę myknąć z sieci, ale bardzo prawdopodobne że jeszcze bd potrzebowała pomocy. i wtedy już założę nowy wątek.
pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości