Pytanie o metabolizm

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
karol623
Posty: 4
Rejestracja: 3 lut 2013, o 08:36

Pytanie o metabolizm

Post autor: karol623 »

Czy na maturze z biologii mogą się pojawić które by wymagały znajomości pośrednich produktów i substratów w cylku Krebsa czy Calvina? np. izocytrynian itp?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: Wendigo »

Zrobiłem już w życiu bardzo wiele zadań maturalnych, ale do tej pory nie spotkałem się z tak szczegółowym pytaniem. Co najwyżej mogłoby się pojawić pytanie o produkty przejściowe, w przypadku gdy cały cykl byłby przedstawiony na dołączonym schemacie lub szlak zostałby szczegółowo opisany w tekście wstępnym do zadania.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: AnnaWP »

Zdarzają się pytania np. z produkcją lub zużyciem CO2, O2, wpisane w rysunek lub opis jakiegoś cyklu czy szlaku, ale raczej nie pytają o szczegółowe związki chemiczne.
Myślę, że znajomość ogólna procesu wystarczy, a dla pewności warto wiedzieć gdzie np. wpisać pirogronian i acetylo-CoA, ale to strasznie dla pewności.
kingad
Posty: 36
Rejestracja: 1 mar 2014, o 18:41

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: kingad »

Mam pytanie, czy w fosporylacji substratowej biorą udział dwa fotosystemy? Bylo to pytanie na sprawdzianie i facetka od biologii stwierdzila ze to nalezy dodać do fosforycjacji substratowej. Oraz czy drugi etap chemosyntezy nalezy do fosforylacji substratowej ? bardzo proszę o odpowiedź.
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: paatixx3 »

Moim zdaniem drugi etap chemosyntezy nie nalezy do fosforylacji substratowej bo tam nie powstaje ATP, a na tym polega sens fosforylacji.
Pierwszego pytania nie rozumiem/ Fotosystemy są przy okazji fotosyntezy, a w fotosyntezie zachodzi fosforylacja fotosyntetyczna, nie substratowa.
kingad
Posty: 36
Rejestracja: 1 mar 2014, o 18:41

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: kingad »

No dokładnie, też mi się tak wydaje, ale babka od biologii nie zamierzała tego wytłumaczyć. Mógłby ktoś podać przykładowe odpowiedzi do zadania ?
PRZYPORZĄDKUJ OPISY DO ODPOWIEDNICH TYPÓW FOSFORYLACJI:
A)substratowa
B)Oksydacyjna

1.Zachodzi podczas glikolizy
2.Muszą w niej uczestniczyć oba rodzaje fotosystemów
3.Nie zachodzi podczas fermentacji alkoholowej
4.Przeprowadzają ją m.in drożdzę
5. Zachodzi podczas drugiego etapu chemosyntezy
6.Jest jednym z etapów łańcucha oddechowego
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: AnnaWP »

Fosforylacja substratowa to przeniesienie grupy fosforanowej z substratu na ADP. Zachodzi np. w glikolizie.

Fotosystemy nie są fosforylacją substratową. Same fotosystemy nie są żadną fosforylacją, fosforylacja wynika z gradientu protonów.
I jest fotosyntetyczna.

A chemosynteza to inna para kaloszy, tam powstaje energia, więc może to być fosforylacja substratowa.
Awatar użytkownika
Mastermind
Posty: 85
Rejestracja: 15 sie 2011, o 13:10

Re: Pytanie o metabolizm

Post autor: Mastermind »

No i w łańcuchu oddechowym zachodzi fosforylacja oksydacyjna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości