Plastyczność ludzkiej pamięci

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: lafoniz »

Witam, moje pytanie jest następujące - czy pamięć w naszym mózgu jest w pewien sposób plastyczna? Nazywając ją w ten sposób mam na myśli czy jest ona w stanie dostosować się do nowych, trudniejszych warunków w czasie, których musi zapamiętać jak największa ilość informacji - nie myślę o momentach nagłego, intensywnego stresu (w czasie takich sytuacji kluczowe słowa zapadają szybko w pamięć), ale bardziej mam na myśli pewnego rodzaju umysłowe wyzwanie, któremu musimy podołać.

Mówiąc szczerze najbardziej interesowały by mnie rzetelne artykuły, informacje i badania, bo jest to temat w naszym życiu oparty dosyć mocno na stereotypach - wiele ludzi stosuję pewną analogie, traktując mózg jak mięsień, który stymulowany do pracy osiąga lepsze rezultaty, ale czy jest tak w rzeczywistości? Czy ktokolwiek jest to w stanie udowodnić nie patrząc tylko na własne naukowe doświadczenia?

Pozdrawiam, Lafoniz
cracko
Posty: 116
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 14:10

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: cracko »

Jak chcesz fachowej porady to napisz maila do prof. Vetulaniego:
[at].pl
Jeżeli składnie sformułujesz problem, który Cię trapi (szczerze mówiąc wyraziłeś się nieprecyzyjnie, ja nie do końca rozumiem co masz na myśli szczególnie w pierwszej części wypowiedzi) to na pewno dostaniesz satysfakcjonującą odpowiedź albo nawet wpis na ten temat pod tym adresem:

Kod: Zaznacz cały

vetulani.wordpress.com
Psor długą zajmował się mechanizmami pamięci, napisał nawet książkę w tym temacie.

Wiem to z autopsji także zabieraj się do pisania
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: lafoniz »

Dziękuje za link do tej strony - lubię czytać rzeczy napisane przez profesjonalistów, przepraszam również za nie do końca precyzyjne wyrażenie się na temat ludzkiej pamięci, widocznie zabrakło jakiegoś kluczowego słowa, które wyjaśniło by sedno całej sprawy. Mówiąc dużym skrótem - czy ludzka pamięć staję się coraz lepsza i jest w stanie szybciej i łatwiej zapamiętywać? To wyrażenie będzie już chyba dosyć jasne.

PS. Praktycznie zaraz zabieram się do napisania czegoś zgrabnego na ten temat do tego profesora.

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji
cracko
Posty: 116
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 14:10

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: cracko »

Spoko, jak dostaniesz odpowiedź prywatną a nie w formie wpisu na blogu to możesz śmiało ją tutaj wrzucić
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: lafoniz »

Sam do niego napisałeś i Ci odpowiedział na pytania? Ten Profesor ma już swoje lata, więc nieźle jeśli jeszcze korzysta z komputera
cracko
Posty: 116
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 14:10

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: cracko »

Tak. Pisałem dwukrotnie. Raz odpisał na maila a drugi raz zrobił wpis na blogu na podstawie moich pytań. Profesor ma już swoje lata ale cały czas zajmuje się propagowaniem nauki na wiele różnych sposobów, za co zresztą został wielokrotnie nagradzany.
cracko
Posty: 116
Rejestracja: 18 wrz 2011, o 14:10

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: cracko »

Swoją drogą trochę przemyślałem temat. Jeżeli masz na myśli plastyczność mózgu vs bierzące JEDNOSTKOWE doświadczenie to raczej nici. Bez ładunku emocjonalnego nic się nie wskura, bo niby czemu? Wszystko co się z tym wiąże (bo rozumiem, że nie interesuje Cię plastyczność mózgu w odniesieniu do ewolucji mózgu ludzkiego a raczej okres pojedyńczego ludzkiego życia) musi zająć nieco dłuższy czas. Plastyczność jest definiowana jako zdolność do modyfikacji organizacji połączeń neuronalnych pod wpływem bodźców czyli wytwarzaniu uprzywilejowanych dróg obiegu informacyj co wymaga selekcji neuronów, zwiększenia liczby połączeń między nimi oraz uwalniania zwiększonych ilości substancyj - neuromediatorów. Największa plastyczność zachodzi w okresie życia dziecięcego naturalnie. Znalazłem ciekawy fragment w jednym z artów o plastyczności mózgu:
"Neurogeneze można pobudzić, zmuszając mózg do pracy przez bombardowanie go nowymi wrażeniami wymagającymi odpowiedzi (.) np przez wysiłek fizyczny, restrykcje kaloryczne (głodówki) oraz wysilek intelektualny".
Jeżeli poczytasz o głodówkach, to wielu uczonych już w Starożytnej Grecji zalecało je przed wzmożonym wysiłkiem intelektualnym. Również medytacja zmienia struktuę mózgu:

Kod: Zaznacz cały

vetulani.wordpress.com/2011/02/10/duch-i-materia-medytacja-zmienia-mozg/
Generalnie jeżeli chcesz zwiększyśc plastyczność swojego mózgu to potrzebne są różne formy treningu i metody farmakologiczne, ale to już osobny i bardzo szeroki temat.
Teraz fachowa wiedza:
PAMIĘĆ: podstawy neurobiologiczne i możliwości wspomagania

Jeżeli potrzebujesz fachowej wiedzy to szukaj tutaj:

Kod: Zaznacz cały

scholar.google.pl/
Wyszukiwarka opracowań naukowych/popularnonaukowych - kopalnia wiedzy.
ragnars
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2015, o 13:25

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: ragnars »

Tak na marginesie warto dodać, że w kształtowaniu pamięci biorą udział procesy epigenetyczne, np. za pomocą inhibitorów DNMT próbuje się wymazać złe wspomnienia.
roksi21
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2016, o 09:13

Re: Plastyczność ludzkiej pamięci

Post autor: roksi21 »

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość