Krzyżówki kumulatywne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
fortunka
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2013, o 15:33

Krzyżówki kumulatywne

Post autor: fortunka »

Witam, z pewnych względów (moja bezmyślność, ale czynniki niezależne ode mnie też) mam teraz zaległości z niektórymi zagadnieniami z biologii. Mianowicie kompletnie nie mam pojęcia jak rozwiązywac krzyżówki kumulatywne. Próbowałam, szukałam - z marnym skutkiem. Proszę, aby ktoś tutaj z dobrym serduszkiem ładnie wytłumaczył.

Najlepiej, to gdyby ktoś wytłumaczył mi na konkretnym zadaniu, np.
Przyjmujemy, że grubość słoniny u tuczników jest wyznaczona przez dwie pary alleli: A,a i B,b. Każdy allel podnosi wartość cechy o 0,5cm. Minimalna grubość słoniny u homozygoty recesywnej to 2 cm.
a)Jaką grubość słoniny będą miały zwierzęta o następujących genotypach: AABb, Aabb, AaBb, aaBB?
b)Jaka grubość słoniny będzie miało potomstwo otrzymane po następujących rodzicach: AaBb×AaBb, AABb×aaBb, AABb×aabb?


Oczywiście, w punkcie b, wystarczy wytłumaczenie jednej krzyżówki, a nie 3 (jeśli nie ma znaczącej różnicy między nimi) - zależy mi przede wszystkim na zrozumieniu, a nie rozwiązanym zadaniu.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

[Link] Krzyżówki kumulatywne

Post autor: malgosi35 »

Masz cały wydzielony dział z takimi zadaniami.

dziedziczenie-cech-ilo-ciowych-vf153.htm
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości