Nauka do matury 2015

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Giardia Lamblia »

Definicja reakcji chemicznej też mówi o tym, że wpierw musi zostać zerwane jakieś wiązanie chemiczne (szczególnie w roztworach, kiedy dochodzi do dysocjacji), żeby powstała nowa substancja - jednak stosuje się zapis cząsteczkowy w każdej reakcji (czasem bez oznaczeń ↑ i ↓ - chodzi o sam schemat).

Jak już pisałem zapis hydrolizy, cząsteczkowy, jest czysto schematyczny. Chodzi o ogólne przedstawienie tego co się dzieję, że jakaś substancja z wodą reaguje, natomiast jestem świadom, że takie równanie nic nie wykazuje (pod względem odczynu) - jest to jedynie schemat.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

No tak zgadzam sie że jest to tylko schemat, bo taka reakcja nie miała by prawa zajść.
Awatar użytkownika
cerebrum
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2012, o 13:14

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: cerebrum »

Krebse pisze:No tak zgadzam sie że jest to tylko schemat, bo taka reakcja nie miała by prawa zajść.
Widzę że w końcu doszliśmy do porozumienia D
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

I tak nie jestem pewien czy sie zrozumieliśmy.
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Matura 2015

Post autor: Goku »

Witam przygotowuje sie do matury 2015. Jestem pierwszym rocznikiem, który idzie nową podstawą programową. Mam pytanie do osób, którzy są w takiej sytuacji jak ja: czy już przygotowujecie się powoli do matury, chodzi mi tu o zbiory zadań itd.
A i jeszcze jedno jakie macie podręczniki w LO bo ja mam biologie i chemie z Nowej Ery te oczywiście nowe zgodne z nową podstawą programową, jak je oceniacie
filiputeksg
Posty: 15
Rejestracja: 16 lut 2013, o 08:25

Re: Matura 2015

Post autor: filiputeksg »

też jestem rocznikiem 96 i będę zdawał rozszerzoną chemię i biologię.
Podręczniki jakich używam to:
To jest chemia 1 Zakres rozszerzony Nowa Era
Odkrywamy na nowo Biologia zakres podstawowy, ale w tym roku już zaczynam rozszerzenie.
Podręcznik do chemii jest ciekawy, ale dużo zadań z poziomu rozszerzonego nie da się zrobić, bo są ta głównie nowe informacje.
Biologia z operonu podstawowy to genetyka, biotechnologia i ochrona środowiska.
Z chemii jeszcze się nie przygotowuje, bo zadań nie potrafię tych cięższych, ale tak poza tym to uczę się systematycznie, więc materiał ogarniam.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Matura 2015

Post autor: Calvino »

Co do podręczników z biologii operonu z serii odkrywamy na nowo , to szczerze odradzam .Mam obydwa:to z nowej ery i operonu.W operonie jest wiele mniej informacji oraz jest napisany strasznie chaotycznie.

A co do chemii to też mam nową ere.
filiputeksg
Posty: 15
Rejestracja: 16 lut 2013, o 08:25

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: filiputeksg »

Ja w ogóle słyszałem, że nasza matura np. z biologii ma być jedna. Nie będzie się pisało podst. i rozszerzenia osobno. Tylko będzie wszystko w 1 teście.
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

filiputeksg, tak wiem o tym.
Po prostu nie ma podstawy tylko rozszerzenie.
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Goku »

Fajnie że temat kwitnie
dobra jeszcze mam do Was pytanie ja w pierwszej klasie nie mam jeszcze żadnego kierunku bo u mnie w LO dopiero od drugiej klasy są rozszerzenia i mam na razie po 1 lekcji biologii i chemii co jest śmieszną liczbą a w podręcznikach to nic kompletnie nie ma nic co na maturze obowiązuje i postanowiłem kupić podręczniki z chemi i biologi rozszerzone z nowej ery mam je już od połowy października i dałem rade je do tej pory przerobić aby nie marnować czasu bo lepiej się uczyć systematycznie ale niewielki materiał (jak widać przerobiłem biologie i chemie rozszerzone w pół roku na spokojnie)
Jak u was wygląda rozkład godzin rozszerzonych bo ja w drugiej klasie będę miał tygodniowo 7 biol 6 chem 1 łacina a w trzeciej 6 biol 5 chem 1 łacina czyli nawet sporo. Początkowo mało co ogarniałem chemie ale przerabiam systematycznie zbiór zadań rozszerzony Pazdro i muszę się pochwalić że pisałem maturkę z chemii na poziomie podstawowym bo jeszcze za mało wiem aby sie za rozszerzoną łapać i napisałem na 82 % .

To są zbiory jakie zamierzam do matury przerobić co o nich sądzicie, poszperałem trochę po forum i wydaje mi się że one są odpowiednie
Biologia i chemia
1. Repetytorium Trener i zadania PWN
2. Maturalne ABC
3. Tydzień po tygodniu do matury
4.Zbiory zadań 2013 Omega
5.Witowski zbiory zadań Tom 1 i 2
6. Pazdro zbiór zadań chemia rozszerzony.

A i jeszcze jedno matury matury matury cały czas matury one są najważniejsze jest ich pełno i trzeba je systematycznie przerabiać (jak juz wiecie ja zacząłem tą co z chemii pisałem to się chciałem sprawdzić z majowej 2012 roku )
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

Goku, Ty przerobiłeś już książki do rozszerzenia?WOW.Ja na razie mam rozszerzenie z chemii(3 h tygodniowo).A z biologii tylko jedną.Z chemii już zaczynamy książke do rozszerzenia.

A mam do was jeszcze jedno pytanie.Myślicie że będzie nam potrzebna fizyka,bo na niektórych akademiach medycznych jest dalej wymagana(np.do krakowa, a tam właśnie chce iść.).Ja jestem tylko na biol-chemi więc fizyka nam odpada od następnego roku.A gdzie wy chcecie pójść?
Goku
Posty: 32
Rejestracja: 15 lut 2013, o 19:28

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Goku »

tak przerobiłem ale na razie części pierwsze. Ja zamierzam iść do Poznania- to w sumie moje marzenie głównie kierowałem się stroną perspektywy i tamtejszymi rankingami a Poznań corocznie wymienia się na pierwszym miejscu z Krakowem (kraków odpada bo tam trzeba jeszcze fizyke albo matme) Haha a jak już sobie człowiek postanowił żeby iść na medycyne (na elitarny kierunek tylko dla najwytrwalszych i ludzi którzy chcą do czegoś dojść w życiu, pomagać innym, oraz mieć pracę naprawdę odpowiedzialną) to trzeba sobie cele dawać wysoko

A korzysta ktoś z was z map myśli ? Słyszałem, że mogą naprawdę pomagać w usystematyzowaniu i przyswojeniu wiedzy, nawet zrobiłem z coś dwóch tematów ale coś mi na razie nie idzie dużo czasu mi to zajęło i ja mam ten problem, że jak próbuje taką mape myśli zrobić to wydaje mi się wszystko ważne i staram się tam za dużo informacji włożyć a to chyba nie oto w tych całych mapach myśli chodzi :-/
Awatar użytkownika
Calvino
Posty: 220
Rejestracja: 5 kwie 2012, o 18:45

Re: Nauka do matury 2015

Post autor: Calvino »

Ja mapy myśli nie robie.Wole uczyć sie z podręcznika.Tak, ale do Krakowa jak na razie wystarczy matematyka podstawowa.Zobatrzymy jak będzie z naszym rocznikiem mam tylko nadzieje że to sie nie zmieni, bo nie lubie za bardzo fiyki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości