Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: cordis »

Cześć
Mam problem z tym zadaniem
Wskaż przystosowanie w budowie synapsy umożliwiające jej jednokierunkowe przewodzenie impulsów nerwowych.

nie wiem czy dobrze myślę ale synapsę traktuję jako całość złożoną z trzech części, a więc błony presynaptycznej, szczeliny synaptycznej i błony postsynaptycznej, a więc ja bym odpowiedział że
W skład synapsy wchodzi błona presynaptyczna w której znajdują się pęcherzyki uwalniające neurotransmiter do szczeliny synaptycznej, który następnie reaguje z receptorami na błonie postsynaptycznej. W związku z tym przewodzenie impulsu nerwowego odbywa sie tylko w jednym kierunku.

Prosiłbym o potwierdzenie czy dobrze to rozumuję
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: Giardia Lamblia »

Kolejna bzdura tutaj była . nie ważne .
Ostatnio zmieniony 21 lut 2013, o 08:19 przez Giardia Lamblia, łącznie zmieniany 2 razy.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: randomlogin »

mar2451 pisze:(.)który transportowany jest w pęcherzykach poprzez szczelinę synaptyczną(.)
Herezja taka, ze bym sie bal stosu na twoim miejscu.

EDIT: zdazyles zmienic troszke zanim napisalem.
Ale jeszcze dla klaryfikacji - pecherzyki sa w cytoplazmie, po stronie presynaptycznej. Wiec nie mozna raczej pisac, ze neurotransmitter jest w blonie presynaptycznej, w sensie to IMO za daleko idacy skrot myslowy. W razie potrzeby dochodzi do fuzji tych pecherzykow z blona (pecherzyk przestaje byc pecherzykiem, staje sie czescia blony) i uwolnienia mediatora do szczeliny. A ten mediator nie ma jakiejs misji dostania sie na druga strone - ucieka w kazdym kierunku. Po prostu w blonie postsynaptycznej sa specyficzne dla niego receptory, ktore powoduja, ze ma tak swoj taki a nie inny efekt.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: cordis »

Czyli randomlogin nie zrobiłem jakieś dużego błędu w mojej odpowiedzi ?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: randomlogin »

To jest z grubsza prawidlowy opis synapsy - ale czy to by bylo dobre jako wskazanie przystosowania do jednokierunkowo przewodzenia - nie wiem.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: cordis »

Ok, dzięki
Jak by ktoś miał jakiś pomysł jak by prawidłowo odpowiedzieć na moje pytanie to byłbym wdzięczny.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wpływ synapsy na przewodzenie w jednym kierunku

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że to dobry kierunek. Zakończenie aksonu jest zdolne do wydzielania mediatora przez błonę presynaptyczną. Za to błona postsynaptyczna zdolna jest do odbioru sygnału - bowiem w niej zlokalizowane są receptory mediatora. Nie przychodzi mi do głowy nic lepszego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości