fale czerwone i niebieski

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
vip1994
Posty: 15
Rejestracja: 9 lut 2013, o 12:00

fale czerwone i niebieski

Post autor: vip1994 »

które fale sa dlugie a ktore krotkie ? czerwone czy niebieskie ?
nie wiem czy dobrze zrozumialam na lekcji
ze fale czerwone sa dlugie ale sie wleką i docieraja do mniejszych glebokosci , a fale niebieskie sa krotkie ale mocne i docieraja glebiej ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: fale czerwone i niebieski

Post autor: Giardia Lamblia »

1.jpg
Obrazek powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Fale te mają różne energie (w zależności od długości fali) - im jest ona dłuższa tym mniejszą energię posiada (bo mniej drgań w danej jednostce czasu - jak się mylę, proszę mnie poprawić). Im mniejsza energia fali tym łatwiej jest taką falę wytłumić.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: fale czerwone i niebieski

Post autor: goodman »

vip1994 pisze: ze fale czerwone sa dlugie ale sie wleką i docieraja do mniejszych glebokosci , a fale niebieskie sa krotkie ale mocne i docieraja glebiej ?
To jest spoooore przekłamanie. Fale odpowiadające barwie czerwonek są najszybsze w ośrodkach o wyższym współczynniku załamania od próżni. Im wyższy współczynnik załamania ośrodka tym światło porusza się wolniej. Światło przechodząc z ośrodka o niższym współczynniku załamania (np. powietrze) do ośrodka o wyższym współczynniku załamania (np. woda) nie zmienia swojej częstotliwości, a jedynie długość fali. Skoro częstotliwość jest stała to o szybkości będzie decydować tylko długość fali. Im większa długość fali tym większa jest jej szybkość w takim ośrodku. Z zakresu widzialnego to fale czerwone są najszybsze, a fale odpowiadające barwie fioletowej najwolniejsze.

Natomiast jeśli chodzi o głębokość do jakiej docierają dane fale, to tu się nam sprawa znacznie komplikuje, ponieważ dochodzi nam absorpcja fal o danej długości przez cząsteczki wody. Najsilniej pochłaniane przez wodę promieniowanie elektromagnetyczne (z zakresu światła widzialnego) odpowiada barwie czerwonej (światło czerwone jest absorbowane przez wodę ok. 100× silniej niż niebieskie). Maksimum silnej absorpcji przypada na 760 nm (promieniowanie podczerwone - dlatego w lecie od słońca ogrzewa się tylko cienka, górna warstwa wody, która też najszybciej paruje, a dolne, głębsze warstwy ogrzewają się bardzo powoli - to zabezpiecza wodę przed nadmiernym rozgrzaniem) i ramię tego pasma wchodzi częściowo w zakres widzialny - czyli zakres czerwony (<700 nm). Obecne są też dwa słabe maksima przy 605 i 660 nm.

Teraz pasuje wyjaśnić mechanizm absorpcji tychże fotonów. Molekuła wody ma budowę na tyle złożoną, że jej fragmenty (np wiązania OH) mogą ulegać kilku rodzajom drgań własnych, tzn drgań z częstością własną. Podtrzymywanie każdego ze sposobów tych drgań w molekule wymaga energii, która może być pobierana od fotonów światła podczas ich absorpcji. Periodyczne zmienne pole elektryczne fali fotonu oddziałuje na ładunki elektryczne molekuł, pobudzając je do periodycznych drgań. W przypadku zgodności częstości drgań własnych molekuły następuje szczególnie silne pobudzenie jej do drgań (zjawisko rezonansu) kosztem energii fotonu - foton (o określonej długości fali) zostaje w ten sposób pochłonięty.

Z tego powodu pochłanianie światła zachodzi nierównomiernie dla różnych długości (barw) fali światła. Najintensywniej tłumione jest promieniowanie ultrafioletowe, później czerwone, fioletowe i żółte. Straty światła dla części niebieskiej i zielonej są najmniejsze.
1.jpg
1.jpg (7.11 KiB) Przejrzano 2709 razy
1.gif
1.gif (11.3 KiB) Przejrzano 2709 razy
Polecam jeszcze przeczytać:
Transmisja światła widzialnego w atmosferze i wodzie na wiki, bo też trochę wyjaśnia.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/?wiat?o_widzialne
Fizyka pozdrawia
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: fale czerwone i niebieski

Post autor: Giardia Lamblia »

A myślałem, że coś jednak wiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post