Elektroliza, elektrody

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Elektroliza, elektrody

Post autor: yoarsim »

Mam takie zadanie, i kompletnie nie wiem o co tu chodzi:

Wodny roztwór AgNO3 poddano elektrolizie przy użyciu:
1. elektrod srebrnych
2. elektrod grafitowych

Polecenia:
A. Napisz równania reakcji zachodzących na elektrodach w obu przypadkach
B. Określ, cze zmienia się odczyn roztworu podczas elektrolizy w obu przypadkach

Niby mam oba rozwiązania, bo pisaliśmy w szkole, ale kompletnie nie wiem skąd się to bierze, dlaczego na grafitowej i srebrnej elektrodzie są różne reakcje? Jak rodzaj elektrody na to wpływa?
Pan Maciej

Re: Elektroliza, elektrody

Post autor: Pan Maciej »

Wygląda to tak:

1.
K(-): Ag+ + e- Ag
A(+): NO3- + Ag AgNO3 + e-
2.
K(-): Ag+ + e- Ag
A(+) 2H2O O2 + 4H+ + 4e-

Chodzi o to, że w przypadku kiedy sol stanowiaca roztwor zawiera metal, ktory jednoczesnie stanowi jedna z elektrod zamiast elektrolizy reszty nastepuja reakcja reszty z metalem (cos jakby odwrocona hydroliza) i powstaje cialo stale, ktore odklada sie na elektrodzie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Elektroliza, elektrody

Post autor: Giardia Lamblia »

Pan Maciej pisze:A(+): NO3- + Ag AgNO3 + e-
Powinno być raczej:
A(+): Ag Ag+ + e-
Równania elektrodowe piszemy w najprostszej formie, sól AgNO3 nie może się na niczym osadzić, ponieważ jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. Tutaj chodzi o to, że zachodzi przeniesienie materiału (srebra) z jednej elektrody na drugą poprzez roztwór - w ten sposób można uzyskiwać bardzo czysty metal - nie zanieczyszczony innymi pierwiastkami.
Pan Maciej

Re: Elektroliza, elektrody

Post autor: Pan Maciej »

Akurat równanie reakcji jest w tym wypadku obojętne i oba są poprawne.
Błąd, że napisałem o osadzaniu się tej soli.
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: Elektroliza, elektrody

Post autor: yoarsim »

dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość