Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: zoo_ »

paaula, spoiler to cały ten post
mar2451 zapewne chodziło o to, że jak chcesz rozwiązać to zadanie sama to żebyś dalej nie czytała - bo rozwiązanie jest niejako do Madridistki kierowane,
a teraz odpowiadając na Twoje pytanie:
czyli chodzi o to, że mam wyliczyc masę całego hydratu a nie CuSO4 w nim zawartego?
pytaniem: a jakie miałaś zadanie do wyliczenia?
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: paaula »

zoo_, niby tak, ale zawsze mi się myli, bo za stężenie roztworu odpowiada tylko CuSO4 a nie woda ale ok

a ja no myślałam że spoiler to jakiś załącznik, heh

edit: ma ktoś jakąś strone lub zeskanowane materiały gdzie byłyby dobrze opisane bufory? Bo u mnie w podręczniku nie jest o tym nawet wspomnianelt
Ostatnio zmieniony 28 lut 2013, o 15:55 przez paaula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
euGeniusz
Posty: 53
Rejestracja: 30 gru 2012, o 14:03

Re: Problematyczne zadania

Post autor: euGeniusz »

Zad.
zaprojektuj doświadczenie prowadzące do otrzymania nasyconego roztworu chlorku potasu w temp 20stopni ( rozpuszczalność 34g / 100gH2o)

*Jaki mam problem ?
mam zrobić rysunek czy napisać krok po kroku jak otrzymać ten roztwór ? co to znaczy zaprojektuj wg maturalnego klucza ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli nie podają metody to masz wolną rękę. Albo robisz schematyczny rysunek opisujący krok po kroku czynności, albo tworzysz krótki słowny opis doświadczenia.
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

A czy diagramy energetyczne orbitali molekularnych i liczenie rzędu wiązania na rozszerzoną maturę z chemii obowiązują? Pierwszy raz widzę tego typu zadanie w zbiorze i kompletnie nie wiem, jak się za to zabrać.
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aretse »

Robie zadania z alkoholi, i natknelam sie na zad z matury 2012 - o etanolanie sodu ( ze wykazuje wlasciwosci kwasowe) i tu jest moj problem, bo moze banalne pytanie ale czy ro nie jest sol zlozona z mocnej zasady i slabiutkiego kwadsu?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

To jest alkoholan, jedynie ma charakter soli.

W treści zadania jest napisane o kwasowych właściwościach etanolu, a nie etanolanu sodu.
Awatar użytkownika
doktorek_91
Posty: 46
Rejestracja: 28 lip 2009, o 15:39

Re: Problematyczne zadania

Post autor: doktorek_91 »

aretse pisze:Robie zadania z alkoholi, i natknelam sie na zad z matury 2012 - o etanolanie sodu ( ze wykazuje wlasciwosci kwasowe) i tu jest moj problem, bo moze banalne pytanie ale czy ro nie jest sol zlozona z mocnej zasady i slabiutkiego kwadsu?
w tym zadaniu chodzi właśnie o to że trzeba wykazac ze etanolan sodu ma słabe właściwości kwasowe wiec trzeba wybrac fenoloftaleinę żeby barwiąc się udowodnić że ma mocne właściwości zasadowe
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

doktorek_91 pisze:
aretse pisze:Robie zadania z alkoholi, i natknelam sie na zad z matury 2012 - o etanolanie sodu ( ze wykazuje wlasciwosci kwasowe) i tu jest moj problem, bo moze banalne pytanie ale czy ro nie jest sol zlozona z mocnej zasady i slabiutkiego kwadsu?
w tym zadaniu chodzi właśnie o to że trzeba wykazac ze etanolan sodu ma słabe właściwości kwasowe wiec trzeba wybrac fenoloftaleinę żeby barwiąc się udowodnić że ma mocne właściwości zasadowe
Pomieszałeś, to, że coś ma słabe właściwości kwasowe nie oznacza, że ma mocne właściwości zasadowe (tak, wiem na jakiej zasadzie to opierasz, ale nie jesteśmy w teorii kwasów i zasad Bronsteda jeżeli chodzi o to zadanie, zresztą to akurat nie etanolan sodu, tylko reszta etanolanowa byłaby tutaj mocną zasadą). Jak już pisałem, w treści nie ma mowy o słabych właściwościach kwasowych etanolanu sodu (byłoby to błędne), tylko etanolu.
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aretse »

Dziekuje za odpowiedzi, w sumie zawalilo u mnie niedokladne czytanie polecenia ( nienawidze w sobie tej niedbalosci chemicznej, zapominania o wodorach, pisaniu 5 wegli zamiast 4 itepe) jak to wyplenic ? D

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie bagatelizować zadań Jak widzisz niedocenianie polecenia źle się kończy.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

paaula pisze:zoo_, niby tak, ale zawsze mi się myli, bo za stężenie roztworu odpowiada tylko CuSO4 a nie woda ale ok

a ja no myślałam że spoiler to jakiś załącznik, heh

edit: ma ktoś jakąś strone lub zeskanowane materiały gdzie byłyby dobrze opisane bufory? Bo u mnie w podręczniku nie jest o tym nawet wspomnianelt
Bufory nie są wymagane, ale jak bardzo chcesz zaprzątać sobie głowę: Tu masz bufory + wiele więcej, ale tak jak mówię, nie wymagają tego.

Kod: Zaznacz cały

chomikuj.pl/furakoi/Chemia/obliczenia+z+chemii+ogolnej+-+Zygmunt+Warnke,365738797.pdf
Awatar użytkownika
Pani_M
Posty: 418
Rejestracja: 9 lip 2010, o 11:58

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Pani_M »

Do reaktora wprowadzono 8 moli NO i 5 moli O2 i stworzono odpowiednie warunki
do przebiegu reakcji. Wydajność reakcji wynosiła 60%.Oblicz wartość stałej równowagi
reakcji utleniania NO do NO2 w tych warunkach


Mi wyszło 0.9375 ale kompletnie nie wiedzialam jak to zrobic. Czy mam zalozyc w stezeniu poczatkowym ze tlenu jest 4 czy 5 moli ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości