Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: goodman »

Chyba cos słabo szukasz

Kod: Zaznacz cały

pl.m.wikipedia.org/wiki/Poliacetylen
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aretse »

Mam pytania z matury oke poznan 2011.czy moglby mi ktos wytlumaczyc dlaczego w doswiadczeniu ktory ma odroznic etanol od kwasu etanowego, jest podane ze odczynikiem ktory nalezy wybrac jest wodorotlenek miedzi? Byla jeszcze opcja amoniakalnego roztwou tlenku srebrai to wybralam, ale nie ma o nim w odpowiedzi- a przeciez proba lustra srebrowego wyjdzie pozytywna przy kwasie etanowym bo utleni sie ch3cooh do co2, a alkohol- bez zmian.

skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

aretse pisze:Mam pytania z matury oke poznan 2011.czy moglby mi ktos wytlumaczyc dlaczego w doswiadczeniu ktory ma odroznic etanol od kwasu etanowego, jest podane ze odczynikiem ktory nalezy wybrac jest wodorotlenek miedzi? Byla jeszcze opcja amoniakalnego roztwou tlenku srebrai to wybralam, ale nie ma o nim w odpowiedzi- a przeciez proba lustra srebrowego wyjdzie pozytywna przy kwasie etanowym bo utleni sie ch3cooh do co2, a alkohol- bez zmian.

Wybierasz Cu(OH)2 bo z zasadą przereaguje tylko to co ma właściwości kwasowe, a etanol ich nie ma. A próba lustra srebrnego z kwasem etanowym nie zajdzie, musiałby mieć grupę aldehydową tak jak np kwas metanowy.
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aretse »

slayer9 pisze:
aretse pisze:Mam pytania z matury oke poznan 2011.czy moglby mi ktos wytlumaczyc dlaczego w doswiadczeniu ktory ma odroznic etanol od kwasu etanowego, jest podane ze odczynikiem ktory nalezy wybrac jest wodorotlenek miedzi? Byla jeszcze opcja amoniakalnego roztwou tlenku srebrai to wybralam, ale nie ma o nim w odpowiedzi- a przeciez proba lustra srebrowego wyjdzie pozytywna przy kwasie etanowym bo utleni sie ch3cooh do co2, a alkohol- bez zmian.

Wybierasz Cu(OH)2 bo z zasadą przereaguje tylko to co ma właściwości kwasowe, a etanol ich nie ma. A próba lustra srebrnego z kwasem etanowym nie zajdzie, musiałby mieć grupę aldehydową tak jak np kwas metanowy.
Dziekuje za odpowiedz jeszcze sie chcialabym spytac dlaczego np w hcooh kwasie mrowkowym zachodzi utlenienie do co2 dzieki ag2o

skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

Dziekuje za odpowiedz jeszcze sie chcialabym spytac dlaczego np w hcooh kwasie mrowkowym zachodzi utlenienie do co2 dzieki ag2o
Bo reakcja HCOOH z Ag2O to tak zwana próba Tollensa służąca do wykrywania związków posiadających grupę aldehydową CHO. Jak sobie rozrysujesz strukturalnie kwas metanowy to zobaczysz, że taka grupa tam występuje. W CH3COOH tej grupy już nie ma, dlatego nie utlenia się do CO2.
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: Problematyczne zadania

Post autor: aretse »

slayer9 pisze:
Dziekuje za odpowiedz jeszcze sie chcialabym spytac dlaczego np w hcooh kwasie mrowkowym zachodzi utlenienie do co2 dzieki ag2o
Bo reakcja HCOOH z Ag2O to tak zwana próba Tollensa służąca do wykrywania związków posiadających grupę aldehydową CHO. Jak sobie rozrysujesz strukturalnie kwas metanowy to zobaczysz, że taka grupa tam występuje. W CH3COOH tej grupy już nie ma, dlatego nie utlenia się do CO2.
Dzieki bardzo

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

goodman pisze:Może im o żubrówkę chodziło?
Ja obstawiam wytrawną cytrynówkę.
Awatar użytkownika
Esperanza
Posty: 52
Rejestracja: 17 mar 2011, o 16:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Esperanza »

Jak będzie wyglądał wzór kropkowy CoCl2?
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: zoo_ »

Chlorek kobaltu (II) to sól, tworzy wiązania jonowe. Esperanza, na podstawie tego co ktoś w poprzednim przykładzie Ci tłumaczył spróbuj rozrysować. Każdy chlor uzyskuje po elektronie więc będzie miał oktet - zaznaczasz to rysując 4 kreski oznaczające sparowane elektrony, dla bloku d zdaje się, że nie rysuje się wzoru Lewisa (choć niech mnie ktoś jeszcze potwierdzi), więc jeszcze nie zapomnij o dopisaniu ładunków.
antek123
Posty: 2
Rejestracja: 3 mar 2013, o 13:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: antek123 »

Hej , witam wszystkich milosnikow zaczarowanych lamiglowek z matematyki i fizyki .

Im dalej w las tym wiecej drzew , i mnie ten temat niejako swojski przydazyl sie w wyniku pewnej pracy .
Otoz zeby nie przedluzac czasu cytatami z krainy basni szukam tu pomocy w rozwiazaniu pewnej logiki i potwierdzeniu slusznosci owego tematu .

zakladajac ze maszyna -silnik pracujacy z max 5400/min (360st)
i skoku tloka 79,5mm (punkt a do b =180 st)
chcialbym poznac czas w jakim ten tlok wykona prace .

Ja zrobilem w ten sposob ze kat 360st i obroty podzielilem przez 2 z czego wyszlo 2700mm / min w wykresie pionowym ,ale jestem nie pewny tego a nadal nieznam czasu pracy dla 79,5mm .
Ma ktos sluszna propozycje -rozwiazanie ?
Awatar użytkownika
cerebrum
Posty: 105
Rejestracja: 17 gru 2012, o 13:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: cerebrum »

zoo_ pisze:Chlorek kobaltu (II) to sól, tworzy wiązania jonowe. Esperanza, na podstawie tego co ktoś w poprzednim przykładzie Ci tłumaczył spróbuj rozrysować. Każdy chlor uzyskuje po elektronie więc będzie miał oktet - zaznaczasz to rysując 4 kreski oznaczające sparowane elektrony, dla bloku d zdaje się, że nie rysuje się wzoru Lewisa (choć niech mnie ktoś jeszcze potwierdzi), więc jeszcze nie zapomnij o dopisaniu ładunków.
Przepraszam bardzo, mój bład, masz rację.
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

Proszę o sprawdzenie tego zadania, nie jestem pewna rozwiązania:

Gazowy H i O reagują ze sobą w stosunku objętościowym 2:1.
Silniki rakietowe są zasilane ciekłym wodorem (T=20,4 K, d=0,07g/cm3) i ciekłym tlenem (T=90K, d=1,14g/cm3). Jaki jest stechiometryczny stosunek objętościowy tych ciekłych substratów?

moje obliczenia:
2H2 + O2
M H2 : 4g/mol
M O2 : 32g/mol
z podanych gęstości wyliczam objętości:
H2 = 57,14cm3
O2 = 28,07cm3
i z tego wychodzi stosunek 2:1, dobrze myślę?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

KO2 + I- + H+

Help.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 11 gości