Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: paaula »

mając do dyspozycji HClaq(stez), HNO3(śr.stez.), HNO3 zaproponuj doświadczenie w którym wykażesz jak zmienia się reaktywność metali z grupy miedziowcow wraz że wzrostem ich elektroujemnosci.narysuj schemat planowanego doświadczenia zapisz obserwacje.
help

skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

mar to chyba robił ostatnio:
mar2451 pisze:Z metalami grupy 11 mogą reagować jedynie kwasy utleniające. Wiemy, że złoto jest roztwarzane między innymi za pomocą wody królewskiej, natomiast z żadnym innym kwasem nie przereaguje, nawet stężonym.

4HNO3 (stęż) + Cu Cu(NO3)2 + 2NO2↑ + 2H2O
2HNO3 (stęż) + Ag AgNO3 + NO2↑ + H2O
HNO3 (stęż) + Au nie zachodzi
Im wyższa elektroujemność, tym mniejsza reaktywność miedziowców
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Esperanza pisze:A może być tak, że wodór oddaje elektron do tlenu ( do anionu) a sam łaczy się wiązaniem koordynacyjnym np. z azotem?
Głównie chodzi mi o to, czy wodor moze oddac elektron tlenowi czy musi oddac go atomowi centralnemu w anionie np. siarce.
Nie za bardzo wiem do czego odnieść Twój problem, mogłabyś dokładniej napisać o co Ci chodzi?
neverforever pisze:mozecie pomóc ?

Mamy 2 probówki z roztworami zawierającymi jony: Ca2+ i Cr 3+. Ir CaF2 = 1,4*10-11, Ir CrF3 = 0,4*10-7 .
Stężenie molowe tych roztworów wynosi 0,15 mol/dm3 . Do probówek stopniowo dodajemy roztwór NaF. Jaka będzie kolejność wytrącania się osadów?
Rozumiem, że dodajemy taką samą ilość roztworu NaF w tym samym czasie? Wpierw osad wytrąci się tam, gdzie jest potrzebne niższe stęzenie jonów F- do wytrącenia się osadu. Musimy więc je policzyć - powyższe sole mają różną ilość atomów fluoru w cząsteczce.

IrCaF2 = [Ca2+][F-]I2

Mamy podaną wartość IrCaF2 i [Ca2+] więc podstawiamy do wzoru.

IrCrF3 = [Cr3+][F-]II3

Jak wyżej.

Porównujesz wartości [F-]II i [F-]I, tam, gdzie potrzeba wyższego stężenia jonów fluorkowych osad strąci się później.
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

Mam problem z chemografem (poziom gimnazjum ), a dokładniej z dwoma reakcjami: 1 i 2 - nie wiem, czy czasem sobie strzałek nie pomylono:

W 1) reakcji domyślam się, że pod wpływem temperatury mogłoby to tak wyglądać: CaO Ca + 1/2O2
ale zupełnie nie wyobrażam sobie reakcji 2 Najbardziej pasowałyby tam produkty CaO i H2O
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

3CaO + 2Al = Al2O3 + 3Ca, z tego co wiem tlenki nie rozkładają się pod wpływem temperatury

A tej drugiej nie wiem.
Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

slayer9, dzięki wydaje mi się, że to jednak błąd po prostu.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

Do Gimnazjum ta odpowiedź się nie nadaje (pewnie faktycznie jest błąd) ale na maturę w sam raz:

Wykonanie reakcji nr 2:

a.) Redukcja metalem bardziej aktywnym w stopionym wodorotlenku wapnia:

2K + Ca(OH)22KOH + Ca

b.) Elektroliza stopionego Ca(OH)2 na elektrodach platynowych.

c.) Elektroliza wodnego roztworu Ca(OH)2 z zastosowaniem katody rtęciowej. Kiepski pomysł bo najbardziej stężony roztwór Ca(OH)2 czyli woda wapienna ma stosunkowo małe stężenie.

Awatar użytkownika
pomaranczki
Posty: 254
Rejestracja: 11 lis 2011, o 15:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomaranczki »

Nawet przez myśl nie przeszła mi elektroliza.
Dziękuję!
Awatar użytkownika
mimbla00
Posty: 135
Rejestracja: 12 lut 2013, o 11:17

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mimbla00 »

Ze spalenia pewnego węlowodoru (war.norm.) powstało 2,2g CO2 i 0,72g H2O. Gęstość tego węglowodoru względem Helu wynosi 17. Podaj wzór półsrukturalny jedego izomerycznego węglowodoru.

Zaczęłam tak: przyjęłam, że ten węglowodór ma objętość 22,4dm3 bo wtedy można obliczyć jego mase ze stosunku d(weglowodoru) / d(Helu) = 17 i potem wychodzi że masa węglowodoru jest 68. Iteraz dalej kombinuje i nie mogę wpaść na to co dalej.

No i w ogóle czy mogę przyjać że ten węglowodór ma 22,4dm3, bo równie dobrze może być w innym stanie skupienia. Takie proste a się pogubiłam proszę o pomoc

goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: goodman »

mimbla00 pisze:Zaczęłam tak: przyjęłam, że ten węglowodór ma objętość 22,4dm3 bo wtedy można obliczyć jego mase ze stosunku d(weglowodoru) / d(Helu) = 17 i potem wychodzi że masa węglowodoru jest 68. Iteraz dalej kombinuje i nie mogę wpaść na to co dalej.

No i w ogóle czy mogę przyjać że ten węglowodór ma 22,4dm3, bo równie dobrze może być w innym stanie skupienia. Takie proste a się pogubiłam proszę o pomoc
Ten węglowodór nie koniecznie musi mieć 22,4dm3 (a właściwie nie bedzie miał). W stanie gazowym mol tego węglowodoru w danej temperaturze i pod danym ciśnieniem będzie miał objętość równą objętości helu w tych warunkach, co wychodzi z nawet z Clapeyrona V=nRT/p. V1=V2=V=const, więc d1/d2=(m1/V)/(m2/V)=m1/m2
Skoro m1/m2=d1/d2, a d1/d2=17 to m1=m2*d1/d2 i m1=17*m2
m1 - masa molowa weglowodoru
m2 - masa molowa helu
m2= 4g/mol
m1= 17*4g/mol = 68g/mol

nH2O=0,72/18=0,04mol
nCO2=2,2/44=0,05mol
aCxHy + bO2 0,05 CO2 + 0,04 H2O
b=0,05+0,04/2=0,07mol
aCxHy + 0,07 O2 0,05 CO2 + 0,04 H2O - można zwielokrotnić liczby moli w równaniu reakcji, żeby sprowadzić je do liczb naturalnych, czyli x100.
aCxHy + 7 O2 5CO2 + 4H2O - po prawej jest 5 moli at.węgla i 8moli at.wodoru.
a=m1/5*mC+8*mH=68/5*12+8*1=68/68=1
a=1, więc w 1CxHy = x=nC=5 i H=nH=8
CxHy=C5H8 pentyn
1.gif
1.gif (1.45 KiB) Przejrzano 902 razy
Sorry, za brak składu i ładu w tym wszystkim, ale nie znoszę ani stechiometrii, ani tym rozwiązywania zadań z nią związanych na kompie
mikin15
Posty: 42
Rejestracja: 1 maja 2011, o 17:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mikin15 »

Mam pytanie odnośnie pasywacji ?
Kiedy ona zachodzi, z jakimi kwasami, pierwiastkami bo w internecie i w kazdej ksiażce sa rózne wersje dlatego może ktos mi pomoże ?
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza93 »

CO2+H2CO+H2O
K=1
Reakcje przeprowadzono w naczyniu o pojemnosci 3dm3. Substraty zmieszano tak ze iloraz stezen CO2 i H2 wynosil 1/4. Po pewnym czasie stwierdzno ze st. CO jest rowne 2mol/dm3. Oblicz ile moli kazdej subst zawierala miesAnina w stanie rownowagi.

Wyszlo mi 1,5 , 24 , 2 i 2.
Moglby ktos sprawdzic?:)

goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Problematyczne zadania

Post autor: goodman »

agas93, skoro stężenie CO wynosi 2mol/dm3, a naczynie ma objętość 3dm3, to trzeba to pomnożyć i wyjdzie po 6moli CO i H2O w naczyniu, reszta raczej dobrze.

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości