Nazwy (łacińskie) gatunkowe zakończone na -kształtny/-formis

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Smokofenek
Posty: 7
Rejestracja: 15 gru 2009, o 09:07

Nazwy (łacińskie) gatunkowe zakończone na -kształtny/-formis

Post autor: Smokofenek »

Witajcie, jestem zoologiem z zamiłowania, kiedyś studiowałem biologię, a łacinę znam z samouctwa, właściwie dzięki siostrze.

Mam taki problem, jak utworzyć nazwy gatunkowe, które kończą się na -formis. Poza konkretnymi przykładami, których potrzebuję, chciałbym zapytać jakie są zasady łączenia wyrazu z sufiksem -formis, żeby w przyszłości samemu móc to ogarnąć.

Ale do rzeczy. Mam tu 3 przykłady:

smokokształtny
rybokształtny
nietoperzokształtny

I teraz jak to przerobić na łacinę? Ja sam zrobiłem to w ten sposób, nie wiem czy jest to poprawne:

dracoformis
pisceformis
vespertiliformis / vespertilioformis


Czy ktoś mógłby mi to poprawić i pomóc w zrozumieniu jak to samemu łączyć?
Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyż bardzo lubię tworzyć nazwy gatunkowe własnych stworzeń.
I tak, chcę to zrobić raczej dla siebie bo poza zoologią, mam też zamiłowanie do tworzenia postaci i różnych stworzeń i nadawania im nazw łacińskich (dzięki właśnie temu, że lubię łacinę, zoologię i nazwy gatunkowe).

Z góry bardzo dziękuję za wyjaśnienie zasad tworzenia takich wyrazów i przetłumaczenie/poprawienie tych trzech słów

Pozdrawiam, Smokofenek.

PS I mam jeszcze drugie dodatkowe pytanie. Czy jak chcę połączyć coś typu smokofenek", smokolisek to wystarczy dać np. Dracovulpes, czy draco musiałoby być w innej formie? Za wyjaśnienie tego, także byłbym niezmiernie wdzięczny

Jeszcze raz dziękuję!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości