Twórcy matur 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
anox
Posty: 56
Rejestracja: 3 kwie 2012, o 21:29

Twórcy matur 2013

Post autor: anox »

Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy macie informacje o tegorocznych twórcach matur?
Chodzi mi o przerobienie arkuszy z poprzednich lat, a według wielokrotnie słyszanych legend, pytania z poprzednich lat z arkuszy czerwcowych czy też sierpniowych, bardzo często powtarzają się na maturze majowej.
Czy ktoś z Was ma takie informacje?
Woockash
Posty: 260
Rejestracja: 9 paź 2009, o 18:10

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: Woockash »

z tego co nam w szkole mówili to maturę tworzy naraz 9 komisji i dopiero minister losuje który arkusz będzie w maju, więc nikt nie wie skąd będą pytania

anox
Posty: 56
Rejestracja: 3 kwie 2012, o 21:29

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: anox »

w takim razie, z jakiego odstępu czasu pytań się możemy spodziewać? słyszałam kiedyś by przerobić pytania od sesji [w wypadku maja 2013] czerwiec, sierpien 2012 i właśnie te pytania powinny wystąpić 2 czy 3.
a jak Wy uważacie?
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: anusia1994 »

czy ktoż z was pisał próbną maturę z biologii w marcu 2013r. ułozoną przez OKE Poznań?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: goodman »

anox pisze: a jak Wy uważacie?
ja uważam, ze zamiast takich dochodzeń, lepiej w tym czasie zająć sie czymś ciekawszym. ewentualnie, jesli ciekawszych zajęć brak, można sie np. uczyć do matury.

Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: Lucyfer »

Tam jest system, który staram się rozgryźć od wojny w wietnamie. Na razie doszedłem do wniosku że ilość sylab trzeba pomnożyć przez ilość kropek w drugim zadaniu od dołu które znajduje się 2 strony dalej a otrzymany wynik zlogarytmować. Wtedy dowiemy się za ile matur powtórzy się to zadanie
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: Jivan »

nie dojdziesz do tego nigdy, ja raczej bym powiedział że to na czerwcowych już prędzej się powtórzą pytania z maja w tym samym roku, np , nie pamiętam który to rok, ale na majowej i na czerwcowej było takie zadanko z fazy ciemniej fotosyntezy , gdzie rysunek był ten sam, a pytania tez te same praktycznie tylko inne synonimy, chodziło o transport fosfotrioz przez białko przenośnikowe w dodatku z mojej pierwszej matury tez zadanie z dziobakiem było już kilkakrotnie na maturach poprzednich lat, nie mówiąc o tym że zadani z enzymami to są co rok te same, także najlepiej sobie przerobić wszystkie maturki i zadnia ze zbiorów
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: Lunette »

Pytania się powtarzają, bo niektóre rzeczy są specjalnie wyróżnione w książkach, natomiast nie liczyłabym na to, że po zrobieniu sobie matur sierpniowych bardzo dobrze na tym wyjdziesz Z 6 lat temu jeszcze to pytania zawsze powtarzały się na styczniowej i majowej, ale teraz już tego w sumie nie ma.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: Madridistka »

Tak jak ktoś wyżej pisał, to chyba jest tak, że każde OKE układa matury a potem z każdego OKE jest wybierana, 1 matura na maj, 2 na czerwiec, 3 na sierpień.
Jeśli chodzi o chemię to pewnie znów będziemy zaskoczeni. W sumie to już nie wiem jak to jest, bo słyszałam też, że matury z chemii układa teraz jakaś grupa ludzi z UJ.
________

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: ________ »

licealistaa2012 pisze: nie pamiętam który to rok, ale na majowej i na czerwcowej było takie zadanko z fazy ciemniej fotosyntezy , gdzie rysunek był ten sam, a pytania tez te same praktycznie tylko inne synonimy, chodziło o transport fosfotrioz przez białko przenośnikowe
chodzi o maj i czerwiec 2010 heh, pisalam pierwszy raz chemie w 2011 roku i pamietam tez tak samo kombinowalam przed matura no i wyszlo mi, skoro w 2009 chemia byla prosta to i w 2011 tez taka prosta dadza. No i sie przeliczylam. P moge od siebie dodac jeszcze, ze w maju 2011 na podstawie byly reakcje jonowe z wypieraniem bromu i jodu przez chlor. Jak wiadomo powtorzylo sie to na rozszerzeniu w 2012, ale moze to byl przypadek. Ale popatrz sobie na maj 2012 podstawowa, moze i w tym roku sie cos powtorzy.

Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: NYR »

Dziś miałem sen. Widziałem arkusz z napisem maj 2013. Nie był to jednak zwykły arkusz, gdyż był niewiarygodnie cienki. Już samo to wzbudziło moje podejrzenia, a gdy rozejrzałem sie wokół nie dostrzegłem ni kalkulatora ni układu okresowego, zacząłem sie bać. Ręce zaczęły drżeć, pot zaczął spływać po czole.
Gdy podniosłem wzrok, uświadomiłem sobie że jestem sam na sali - ja i stary egzaminator o surowym wyrazie twarzy, jednak z błyskiem w oku, niestety tylko jednym ponieważ drugie miał sztuczne. Powiedział grubym i stanowczym głosem Egzamin czas ZACZĄĆ!".
Osunąłem sie ze strachu na krześle, jednak po chwili oprzytomniałem, poprawiłem marynarkę, przetarłem rękawem pot z czoła i otworzyłem arkusz. Wtedy już wszystko było jasne. Zrozumiałem dlaczego arkusz jest taki cienki, okazało sie bowiem że ma tylko 3 strony. Zdałem sobie również sprawę z tego, iż moje WIELKIE MARZENIE o medycynie stoi na krawędzi przepaści w nicość. Moja 9 miesięczna ciężka praca, moje powołanie, mój cały sens życia.
Arkusz maturalny składał sie z początkowej strony tytułowej, końcowej strony na której znajdował sie brudnopis oraz środkowej prawie że pustej strony z jednym zdaniem na górze Narysuj z pamięci układ okresowy pierwiastków uwzględniając symbol, nazwe i masę pierwiastka oraz liczbe atomową."
Tymczasem udaję sie wraz z moimi 4 braćmi Krasnoludami Wielkimi na poszukiwania szklanej kuli i smoczych jąder, by uzyskać więcej informacji, tym razem o maturze z biologi. Życzcie mi powodzenia i wyczekujcie dobrych wieści.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: goodman »

NYR, nie ćpaj tyle, będzie dobrze
Awatar użytkownika
NYR
Posty: 336
Rejestracja: 15 maja 2011, o 13:18

Re: Twórcy matur 2013

Post autor: NYR »

Łoops, znowu za dużo Piracetamu łyknąłem.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości