Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
ola-7777
Posty: 167
Rejestracja: 3 gru 2012, o 20:14

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ola-7777 »

agas93, wydaje mi się ze nie zapisuje sie równania izomeryzacji fruktozy bo przechodzi on cykl przemian przekształcając sie w glukozę matura 2012

równanie reakcji z odczynnikiem Tromera i Tollensa= równanie z glukozą
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza93 »

Ok, dzieki) jeszcze jedno, zawsze myslalam ze disacharydy=oligosacharydy, ale chyba tak nie jest?:P

Awatar użytkownika
Passiflora
Posty: 1469
Rejestracja: 2 lip 2012, o 17:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Passiflora »

Oligosacharydy to węglowodany zawierające od dwóch do dziesięciu reszt monosacharydów, natomiast disacharydy powstają z dwóch reszt monosacharydowych.
Czyli związek, który zawiera dwie reszty monosacharydowe można nazwać zarówno disacharydem i oligosacharydem, czy nie?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

"oligos - nieliczny
W chemii w obecnych czasach znaczy tyle że:
"oligo - wiele"/"kilka ale nie kilka tysięcy
"di znaczy dwa
każde di to oligo"
ale nie każde oligo to di
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza93 »

Dzieki

skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

Ma to jakieś znaczenie jakie są ogniwa w zadaniu ? Platynowe, grafitowe itp.
szluwka
Posty: 256
Rejestracja: 5 paź 2012, o 12:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: szluwka »

moja często błedna intuicja podpowiada, że nie ma to znaczenia
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie jestem pewien, czy można powiedzieć, że ogniwo jest platynowe, albo grafitowe. Ogniwo to układ złożony z dwóch elektrod, to elektrody mogą być grafitowe/platynowe.

Jeżeli pytałeś się o elektrody, to ma znaczenie. Wszystko zależy od reaktywności materiału z którego złożona jest elektroda. Jeżeli jest to np. metal reaktywny (nieszlachetny) to może dochodzić do roztwarzania elektrody, natomiast jeżeli będzie to metal niereaktywny (platyna, złoto) lub węgiel (grafit) to elektroda w większości przypadków nie będzie się roztwarzać i będzie na niej zachodzić inna reakcja.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

mar2451 pisze:Nie jestem pewien, czy można powiedzieć, że ogniwo jest platynowe, albo grafitowe. Ogniwo to układ złożony z dwóch elektrod, to elektrody mogą być grafitowe/platynowe.

Jeżeli pytałeś się o elektrody, to ma znaczenie. Wszystko zależy od reaktywności materiału z którego złożona jest elektroda. Jeżeli jest to np. metal reaktywny (nieszlachetny) to może dochodzić do roztwarzania elektrody, natomiast jeżeli będzie to metal niereaktywny (platyna, złoto) lub węgiel (grafit) to elektroda nie będzie się roztwarzać i będzie na niej zachodzić inna reakcja.
Omg, oczywiście o elektrody mi chodziło, sorry.

A jak to będzie wyglądało na maturze ? Mogą podać jakąś reakcje i ja muszę wiedzieć czy będzie ona zachodziła na elektrodach grafitowych albo platynowych ?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli cały czas jesteśmy w temacie ogniw, to nikt raczej nie będzie się pytał o podanie szczegółowych reakcji w konkretnych typach niezbyt znanych ogniw z uwzględnieniem elektrod bez żadnej tabelki/tekstu źródłowego/"podkreśl poprawne (sądzę, że mogłoby być zadanie, żeby dopasować typ elektrody do typu znanego ogniwa - ogniwo Volty, Leclanchégo, Daniella).

Schematy 3 powyższych ogniw najlepiej zapamiętać.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

Tak, zawsze zadania dotyczyły tych samych elektrod, ale kto wie z czym wyskoczą w tym roku. Ok dzięki.
Awatar użytkownika
Aleksandra1994
Posty: 26
Rejestracja: 27 lis 2012, o 09:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Aleksandra1994 »

Mam problem z zadaniami:
1. Na wapno palone i gips palony podziałano kwasem solnym. Czy zaobserwowano objawy? Zapisz równania reakcji.

2. Do dwóch parownic zawierających taką samą, nadmiarową ilość stężonego HCl, wrzucono po jednym molu różnych izotopów magnezu: 24Mg do pierwszej parownicy, 26Mg do drugiej. Po reakcji odparowano wodę, odpędzono nadmiar HCl i stwierzono, że:
A) masy substancji w obu parownicach są dokładnie identyczne
B) liczba cząsteczek substancji w obu parownicach są dokładnie identyczne
C) masy cząsteczkowe substancji w obu parownicach są dokładnie identyczne
D) masy molowe substancji w obu parownicach są dokładnie identyczne
pomarancza93
Posty: 199
Rejestracja: 8 sie 2012, o 16:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pomarancza93 »

Jak nazwac produkt nitrowania kwasu salicylowego?

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości