Wydalanie u roślin i metabolity wtórne

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Matthew1993
Posty: 34
Rejestracja: 3 paź 2012, o 22:42

Wydalanie u roślin i metabolity wtórne

Post autor: Matthew1993 » 19 mar 2013, o 12:05

Witam, w moich podręcznikach za bardzo nie mogę nic prawie znaleść na ten temat , więc pytam się tutaj Co tak właściwie wydalają rośliny i po co np. odkładają związki takie jak alkaloidy, glikozydy czy garbniki w swoich wakuolach ?
Jak dotą szukając znalazłem że rośliny nie przeprowadzają deaminacji, tylko dlaczego? Potrafią jakoś zmagazynować nadmiar aminokwasów i potem go wykorzystać czy jak to jest?
i pozatym znalzałem jescze że najprawdopodobniej odkładają te związki w organach w celu ich obrony przed roślinożercami - prawda to ?
Jeszcze spotakłem się też z hipotezą że związki te (alkaloidy, glikozydy) wpływają na ciśnienie osmotyczne w wakuoli przez co komórka roślinn transportuje je do wnętrza wakuoli w celu zwiększenia jej ciśnienia osmotycznego dzięki czemu do wakuoli napływa woda zgodnie z osmozą - czy to też prawada?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Wydalanie u roślin i metabolity wtórne

Post autor: AnnaWP » 19 mar 2013, o 15:43

To ma różne funkcje: np. nadawanie nieprzyjemnego smaku lub trujący charakter - oczywiście głównie chodzi o odstraszenie zjadaczy.
Dodatkowo mogą być różne, dziwaczne funkcje, bo metabolity wtórne są nietypowe - nie występują u każdego, to dowolność pewna.
Tak, udział w regulacji osmotycznej jest możliwy, ale z drugiej strony prościej to zrobić chyba fruktozą i jonami.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post