Zmiana stężenia substratów a wydajność reakcji

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
scyther94
Posty: 86
Rejestracja: 12 wrz 2009, o 16:09

Zmiana stężenia substratów a wydajność reakcji

Post autor: scyther94 »

Witam, mam pewien problem odnośnie wpływu stężenia substratów na wydajność reakcji.

Reguła przekory mówi o przesunięciu się równowagi reakcji i to jest dla mnie temat zrozumiały. Problem zaczyna się kiedy zaczynam się zastanawiać nad zwiększeniem/ zmniejszeniem wydajności reakcji. O ile zmiany ciśnienia, temperatury i stężeń PRODUKTÓW wpłwają w podobny sposób na przesunięcie stanu równowagi i wydajność, o tyle zmiana stężenia SUBSTRATÓW już nie do końca.
W maturalnych pytaniach jest napisane że zmiany stężeń substratów nie wpływa na wydajność, a wpływa tylko na przesunięcie stanu równowagi.
Z drugiej strony na próbnych maturach Operonu znalazłem zadanie gdzie wg klucza, odjęcie jednego z substratów powodowało zmniejszenie wydajności.

Rozważając teoretyczne równanie A + Blt C + D
wychodzi że dodanie substratu powoduje wzrost wydajności względem jednego z substratów, ale względem drugiego wydajność spada.

Czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest z tą wydajnością ?

Z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zmiana stężenia substratów a wydajność reakcji

Post autor: DMchemik »

Po pierwsze w szkołach trochę błędnie operuje się pojęciem wydajności reakcji. Najlepiej do zapisanej reakcji równowagowej A+B<=C+D wstaw różne wartości i samemu przelicz jak to wpływa na położenie stanu równowagi. Jasne że wg jednego substratu rośnie, a drugiego musi spaść, bo jeden jest w nadmiarze do drugiego, jeśli zmniejszyć stężenie jednego z nich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości