próba jodoformowa

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
gosia0601
Posty: 30
Rejestracja: 1 paź 2012, o 17:47

próba jodoformowa

Post autor: gosia0601 »

Nie jestem pewna co do kwestii próby jodoformowej , proszę mnie poprawić
W próbie jodoformowej pozytywny wynik dają :
- metyloketony
-metylokarbinole
-aldehyd octowy ?
I nic więcej ?
Czy na maturze trzeba znać cały zapis tej próby na pamięć ?
Dzięki )
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: próba jodoformowa

Post autor: zoo_ »

Po co uczyć się na pamięć związków, które ulegają tej próbie? Wystarczy, że zapamiętasz wzór/nazwę grupy, albo to, że ulegają jej metyloketony. I wtedy każdy związek możesz sobie rozpisać i sprawdzić, czy ma on tę grupę.
Czy trzeba znać. na którejś maturze w niedawnych latach (maj 2010? nie chce mi się teraz sprawdzać) była ta próba i wszystkie produkty były wypisane w tekście źródłowym Ale jak się orientujesz w mechanizmie reakcji to powinnaś dać sobie radę i bez tego
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: próba jodoformowa

Post autor: Giardia Lamblia »

To może jeszcze dorzucę swoje 2 grosze. Nie ma najmniejszego nawet powodu, aby uczyć się tej reakcji na pamięć. Każda co bardziej skomplikowana reakcja w chemii organicznej na maturze poprzedzona jest tekstem źródłowym i schematem. Próba haloformowa się do nich zalicza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości