Przepona - mięsień poprzecznie prążkowany płaski?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Przepona - mięsień poprzecznie prążkowany płaski?

Post autor: gej »

Witam.

Na klasówcę napiałem, że przepona to mięsień poprzecznie prążkowany płaski, za co dostałem 0 punktów. Zupełnie nie rozumiem, czemu płaski jest źle.

Proszę o profesjonalną odpowiedź, najlepiej z jakąś adnotacją do konkretnej strony w powszechnie uznanej książce.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Przepona.

Post autor: Miniaa »

A jakie było pytanie na klasówce? Z jakiej tkanki jest zbudowana przepona? Jeśli tak to prawidłową odpowiedzią jest tk. poprzecznie prążkowana. Natomiast według podziału pod względem budowy należy do mięśni płaskich.

Tylko czy jakby na klasówce było pytanie z jakiej tkanki jest zbudowany m. bipeps brachii to napisałbyś tk. pop. prążkowana dwugłowy?
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: Przepona.

Post autor: gej »

W takim razie źle dla reguły?
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: Przepona.

Post autor: Lucyfer »

Albo po prostu nie umiesz odpowiedzieć na pytanie
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Przepona.

Post autor: Miniaa »

Płaski nie jest dobrą odpowiedzią, gdyż uwzględnia podział mięśni pod względem morfologicznym. Chyba nie o to było pytanie, prawda?
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: Przepona.

Post autor: gej »

Lucyfer, weź te swoje kopyta, bo najmniej czego dziś potrzebuję to chamskiej krytyki.

Minnio, być może za bardzo chciałem dopowiedzieć. Teraz rozumiem już swój błąd. Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Przepona.

Post autor: Giardia Lamblia »

Tak na przyszłość, na maturze (rozumiem, że zdajesz w tym roku?) też ucinają za coś takiego punkty. Odpowiedź powinna być precyzyjna, ale (i to ale jest bardzo istotne) nie może odbiegać od sensu pytania. W takim wypadku egzaminator ma pełne prawo dać 0 pkt - chociaż nie musi tego zrobić.
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: Przepona.

Post autor: gej »

Jestem finalistą OB, więc mam z głowy, ale dzięki za radę.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Przepona.

Post autor: Wendigo »

Z definicji mięsień płaski to taki, w którym włókna ścięgna stanowią prostolinijne przedłużenie kierunku włókien mięśniowych, typowymi przykładami są mięśnie szerokie brzucha i mięśnie międzyżebrowe. Przepona ma trochę bardziej skomplikowany kształt niż to się przedstawia w szkołach średnich. Poza tym podział mięśni ze względu na stosunek brzuśca mięśnia do ścięgna jest nieco archaiczny i rzadko się go stosuje.

Poza tym nie napisałeś jakie dokładnie pytanie zadała nauczycielka. Zapewne miała na myśli określenie tkanki mięśniowej budującej przeponę.
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: Przepona.

Post autor: gej »

Tak, coś w ten deseń, aczkolwiek to pytanie wydało mi się na tyle łatwe [bo było], że niepotrzebnie zbyt pochopnie dopisałem płaski.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Przepona.

Post autor: randomlogin »

Wendigo pisze:mięsień płaski to taki, w którym włókna ścięgna stanowią prostolinijne przedłużenie kierunku włókien mięśniowych, typowymi przykładami są mięśnie szerokie brzucha i mięśnie międzyżebrowe.
Brzmi jak przepisany Bochenek, czy mam jakies zwidy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości