Przygotowania do matury 2013

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
asiaa272
Posty: 169
Rejestracja: 22 paź 2009, o 14:22

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: asiaa272 »

Hej może to banalne zad. ,ale jak mam określić na podst. tabeli określić czy dana subst. jest cieczą?
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Jesli temperatura danej substancji mieści w przedziale temperatur pomiędzy jej temp topnienia, a temp wrzenia (dla danego ciśnienia), to ta substancja będzie cieczą. Np. dla wody w warunkach ciśnienia normalnego (1013,25 hPa) to jest zakres temp. od 0°C do 100°C.

Awatar użytkownika
asiaa272
Posty: 169
Rejestracja: 22 paź 2009, o 14:22

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: asiaa272 »

dzięki banał
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: zoo_ »

Madridistka pisze:Masakra uczyć się takich rzeczy na chemii jak co to jest emulsja, jakaś żywność i inne bzdury.
Tylko nie zapominaj, że póki co pierwsza klasa jedzie podstawą bez względu na profil i jest to powtórka z gimnazjum+ ewentualnie przełożenie niektórych spraw na życie codzienne. Fakt, niektórzy nauczyciele np. na bio-chemach już wprowadzają elementy rozszerzenia chociaż z tego co mi wiadomo, nie mogą. Dopiero w 2 i 3 klasie wszystkie profilowe przedmioty będą na rozszerzeniu.
A pomysł z tematami w 1 klasie jeśli chodzi o przedmioty nie-profilowe jest moim zdaniem ok. Nie uczą się reakcji w ogóle im nieprzydatnych i niezrozumiałych tylko wszędzie mają przełożenie na życie codzienne. O ile pamiętam są tematy jak czytać etykiety na produktach, co się dzieje z żywnością podczas przetwarzania etc Z biologii to samo - zamiast wkuwać cykle rozwojowe mszaków mają genetykę i biotechnologię, czyli to co aktualne - tematy o GMO, klonowaniu, dziedziczeniu cech - myślę, że to dla osób niezwiązanych w przyszłości z dziedzinami biologicznymi ważniejsze tematy.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Jest gdzieś w necie dobrze wytłumaczone i opisane pojęcie entalpii? To co mam w podręcznikach jakoś średnio do mnie przemawia (jak dla mnie to zbyt uproszczone, żebym dobrze zrozumiał).
Fajnie jest to opisane na eng wiki, ale nie chce mi sie zbytnio tłumaczyć slabo zrozumiałych fragmentów na j.polski.

Awatar użytkownika
lycha13
Posty: 337
Rejestracja: 31 gru 2011, o 12:10

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: lycha13 »

Z tego co pamiętam to Rożak i Pazdro mieli dobrze entalpię zrobioną, ale jak chcesz coś w necie to na zasobach agh często są dobre materiały.
Ja za to przechodzę dzisiaj załamkę z roztworami wodnymi, jak to dobrze zrozumiem to już mnie nic nie zaskoczy. Tylko że książki swoje a zadania swoje
micra
Posty: 998
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:57

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: micra »

Rożak ma beznadziejnie zrobiona entalpie, sama zrozumiałam bardzo dobrze entalpie dzięki chemicalforum
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: goodman »

Generalnie nie chodziło mi o samo liczenie zmiany entalpii układu (entalpii reakcji) na podstawie podanych wartości entalpii standardowych, jak to zwykle w zadaniach maturalnych bywa, tylko o wyjaśnienie pojęcia entalpii jako termodynamicznej funkcji stanu i zależności jej zmiany dH = dU + dpV + Vdp od zmiany danych parametrów U, V, p. Coś więcej znalazłem i generalnie tyle mi starczy.
Rożak ma jak dla mnie całkiem dobrze i zrozumiale entalpie wyjaśnioną, tylko potrzebowałem uściślić pewne szczegóły, których w podr. licealnych nie ma. Może to do matury nikomu nie potrzebne, ale ja niestety muszę mieć wszystko dostatecznie dokładnie wyjaśnione, żeby coś dobrze zrozumieć. D
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: młody technik »

Czy na maturę muszę znać emulgatory i traktaty o ochronie przyrody (ostatnie działy Operonu)?
Awatar użytkownika
lycha13
Posty: 337
Rejestracja: 31 gru 2011, o 12:10

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: lycha13 »

Bez przesady, jak jest jakieś nietypowe pojęcie to z reguły jest tekst albo schemat.

Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Madridistka »

Robi ktoś maturalnie, że zdasz z chemii? Warto zrobić ten zbiór?
Awatar użytkownika
wia
Posty: 194
Rejestracja: 7 paź 2011, o 18:16

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: wia »

Generalnie z ochrony środowiska raczej nigdy nie wymagają dużej wiedzy, zwykle jest tekst/schemat i należy na jego podstawie podać argumenty za czymś bądź wniosek Ja przeczytałam sobie ten dział ze dwa razy i więcej w tej sprawie robić nie zamierzam.

Jak tam, macie już plany na kwiecień? Ja w święta odpoczywam (ta, pisząc prezentację maturalną ), a od 1 kwietnia realizują plan powtórki wszystkiego (do majówki). Sporo na bieżąco czytam, przeglądam, więc raczej nie będzie problemu mimo dużego tempa.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Przygotowania do matury 2013

Post autor: Jivan »

polecam arkusze Pazdry, typowo pod maturę, sam je rozwiązuje , są bardzo dobrze , aczkolwiek jeśli ktoś nie ma witka opanowanego w 100% to mogą wydawać się troszeczkę trudne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości