produkty rozpadu hemu

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

produkty rozpadu hemu

Post autor: lemonka23 »

Witam, juz kilkakrotnie spotkałam się z zadaniami dotyczącymi tego zagadnienia, a poszukiwania w internecie nie przyniosly dobrych efektów

hem rozpada sie kolejno na
hem- biliwerydyna-.( spośród urobilinogen, urobilina, sterkobilina? nie znam kolejności właśnie)- żółć- dwunastnica

byłabym wdzęczna rónież o rozwinięcie tematu tych barwników w zołci, ale chodzi pewnie o to, że służą do jej syntezy.


I jeszcze jedno:
ktory z tych produktów rozpadu hemu wpływa na żółtą barwę moczu
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: produkty rozpadu hemu

Post autor: gej »

Kochana.

Zacznijmy od tego, że układ śródbłonkowo-naczyniowy wątroby, szpiku, śledziony wychwytuje erytrocyty. Następuje hemoliza.
Hem rozpada się (zostaje rozerwany przez oksygenazę hemową głównie w wątrobie lub śledzionie) do biliwerdyny. Reduktaza biliwerdynowa przekształca go w czerwonopomarańczową bilirubinę. Bilirubina (sprzężona z kwasem glukuronowym) dostaje się z żółcią do jelit i w jelicie grubym najpierw enzymy bakteryjne usuwają kwas glukuronowy, a flora bakteryjna kału redukuje barwnik do urobilinogenu. Bezbarwne urobilinogeny pod wpływem flory bakteryjnej przekształcają się do urobilin. Pewna część z powrotem wchłania się i jest wydalana z moczem, nadając mu kolor (żółte urobiliny). A część urobilinogenów utlenia się i powstaje sterkobilinogen (powoduje ciemnienie kału na powietrzu).
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: produkty rozpadu hemu

Post autor: lemonka23 »

Łoł, teraz to już wszystko jasne.
Nie wiem tylko, czy jest mi to aż tak potrzebne do matury? Chyba wykracza poza program, hm?
Bo rozwodzić się i wgłębiać mogłabym tak w wiele rzeczy.

Ale wielkie dzięki! )
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: produkty rozpadu hemu

Post autor: gej »

Proszę! ^^
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: produkty rozpadu hemu

Post autor: Wendigo »

lemonka23 pisze:Nie wiem tylko, czy jest mi to aż tak potrzebne do matury?
Nie jest potrzebne. Jeżeli pojawiłoby się zadanie o podobnej tematyce to na pewno poprzedzone by było odpowiednim tekstem wstępnym.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: produkty rozpadu hemu

Post autor: Jane Doe »

ja osobiście uważam, że na maturze może pojawić się pytanie o nazwanie produktów rozpadu hemu. (głównie billirubina i biliwerdyna). Nie upraszczajmy już tak tej matury
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości