Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

Papierus, w temacie możesz podać ogólnie biologiczna analiza wybranych czynników a wyszczególniasz je we wstępie. Co do Twojego pomysłu to nie wiem, bo nic nie sprecyzowałeś Skoro jeziora są połączone to trudno traktować je jako osobne twory i porównywać )
manola17
Posty: 25
Rejestracja: 28 sty 2013, o 10:44

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: manola17 »

Cześć:) Przepraszam, że wchodzę Wam w konwersację, ale mam zasadnicze pytanie. Co uważacie o próbie wystartowania w OB pierwszoklasistki? Wprawdzie, jeżeli komisja przepuści mnie do etapu testowego, to będę już w 2 LO. Pomóżcie! Kiedy upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu? Do kiedy należy wysłać prace badawcze? help help help! Powiedzcie wszystko, co powinnam wiedzieć o OB ! Licze na jakieś cenne porady od Was- starych wyjadaczy biologicznych piszcie na priv, bo nie chce zaburzać Wam całkowicie wątku
deww
Posty: 31
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 11:21

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: deww »

Robię doświadczenie z różnymi barwami światła. Wie ktoś może gdzie mógłbym dostać świetlówki kompaktowe fluorescencyjne?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Jane Doe »

manola17, ojejku niektórzy startują w pierwszej liceum w sensie już oddają pracę i piszą test, druga klasa to optymalna myślę, bo nawet jak się nie uda to jest się obeznanym z całą procedurą. Ja zaczynałam tak jak Ty, czyli w pierwszej klasie zgłosiłam chęć wzięcia udziału w OB, a w drugiej klasie pisałam test. Poczytaj trochę na stronie OB i tu na forum, wszystko o literaturze, podaj mi na priv swojego maila to Ci coś wyślę i śledź posty, bo mogą Ci pomóc
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alra »

deww pisze:Robię doświadczenie z różnymi barwami światła. Wie ktoś może gdzie mógłbym dostać świetlówki kompaktowe fluorescencyjne?
W najzwyklejszym w świecie sklepie z oświetleniem - to po prostu powszechne żarówki energooszczędne. Poszukaj takowych w internecie. Tylko od razu zaznaczam, że może się tu pojawić problem z doborem optymalnych żarówek, żeby roślinki nie padły z powodu zbyt małego natężenia światła. No i zapewnienie takiego samego natężenia dla każdej próby też może być kłopotliwe, bo nie wystarczy, że kupisz świetlówki, które wyglądają tak samo. Z uwagi na inną barwę emitowanego przez nie światła będą się różnić parametrami, a skoro chcesz badać wpływ barwy światła, to natężenie musisz zapewnić identyczne dla każdej próby.

Odnośnie informacji, którą wkleiła Roo - to w sumie bardzo możliwe, że został przesunięty termin zgłaszania prac, bo przetarg na organizację olimpiady nie został jeszcze rozstrzygnięty. Piszą, że nastąpi to dopiero w maju, więc zapewne wtedy też zwycięzca przetargu opublikuje nowy regulamin i będzie można legalnie nadsyłać zgłoszenia
Aria123
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 14:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Aria123 »

Witam. Chciałabym startować w tym roku w olimpiadzie. Mam pytanie odnośnie takich tematów: Zawartość wapnia w muszli ślimaka winniczka w zależności od diety", myślałam jeszcze nad pomidorami, np Zawartość potasu w pomidorach X w zależności od warunków hodowlanych (m.in. podlewanie, odczyn gleby, nawóz) lub żeby znaleźć najlepsze warunki hodowli dla jakiejś rośliny - badanie najkorzystniejszych warunków hodowlanych dla pomidora/pachiry". Jeśli chodzi o ślimaki to wiem, że winniczek jest częściowo chroniony, ale przez jakies 30 dni w roku nie jest, czy mozę być? Najbardziej interesowałby mnie temat związany z ślimakami! PROSZĘ O POMOC i z góry dziękuję
paofad
Posty: 14
Rejestracja: 22 mar 2013, o 20:27

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: paofad »

Z tego co wiem to termin oddawania tematów prac zakończył się wczoraj więc nie wiem czy będziesz mogła jeszcze wziąć udział w olimpiadzie w tym roku. Jednak moja nauczycielka mówiła, że wciąż trwają jakieś przetargi dlatego możliwe jest iż termin oddania terminu pracy przedłużą do 30 czerwca ( to tylko przypuszczenia ). Co do tematów prac to moim zdaniem temat pierwszy jest interesujący jednakże lepiej byłoby gdybyś do pracy wykorzystała inny gatunek ślimaka. Regulamin zakazuje badania nad organizmami objętymi ochroną. Co do drugiego tematu to sądzę, że również jest odpowiedni jednak radze sprecyzować w temacie te warunki hodowlane". Na ostatni się nie wypowiem bo nie mam takiej wiedzy chociaż sądzę, że powinnaś wybrać jeden warunek a nie warunki np. temperaturę, nasłonecznienie itp.
Aria123
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwie 2013, o 14:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Aria123 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź Też nie wiem, słyszałam o opóźnieniu i dlatego mam nadzieje, że jeszcze będę mogła. Po prostu nie miałam brać udziału w tym roku (jestem w I klasie), ale jednak się zdecydowałam. Żałuję, że tak późno, ale może się jeszcze uda
qucer330
Posty: 55
Rejestracja: 13 sie 2012, o 09:25

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: qucer330 »

Z tym wydłużeniem terminów to nie mogą być przypuszczenia skoro oficjalna notka na stronie okręgowej w Gdańsku jest napisana, nikt by nie ryzykował i nie pisał tego rodzaju przypuszczeń na oficjalnej stronie. Po drugie przeczytajcie główną informację na centralnej stronie olimpiady, nowy regulamin i terminarz dopiero się ukażę, a w regulaminie będzie napisany czas do oddania pracy.
Christophy
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 13:53

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Christophy »

Witam!
Mam pytanie co do tematu pracy. Zastanawiam się nad wybraniem tego:
"Wpływ detergentów na kiełkowanieltroślina."
Czy taki temat byłby dobry?
Karolina96
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2013, o 11:57

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Karolina96 »

Co myślicie o temacie wpływ zabiegów pielęgnacyjnych na zmniejszenie populacji mszyc"?
Kżak
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 18:09

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Kżak »

Witam. Nie wiem, czy temat był juz poruszony, mam nadzieję że nie.

Problem dotyczy tematu pracy badawczej. Zainteresowało mnie barwienie płatków kwiatów.
Długo zastanawiałam się jak sformułować problem badawczy, ponieważ chciałabym poruszyć:
-kwestię porównania używanych barwników (sztuczne [do jajek/tkanin/spożywcze] i naturalne [jakiś roztwór z cebuli/jagód/kurkumy etc.], zastanawiałam sie tez nad podziałem na wielkocząsteczkowe i małocząsteczkowe)
-wpływ używanych barwników na intensywność koloru płatków
-dowieść, że tkanka przewodząca w łodydze oprócz soli mineralnych i wody przewodzi również roztwory z barwnikiem
-i na koniec podzielić łodygę na kilka części i zbadać jak będą barwić się płatki: czy na mieszaninę wprowadzonych kolorów, czy każdy osobny płatek na inny kolor
-porównać intensywność zabarwienia kwiatów dla róży (rosa l.) i

Badaniom chciałabym poddać białą różę (Rosa l.). Co polecacie jako drugi gatunek?

Co o tym sądzicie? Czy taki eksperyment ma szanse powodzenia? I jak na to zareaguje komisja? Licze na szybką odpowiedź, dziękuję
pienknaimondra
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 16:21

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pienknaimondra »

Witam. Zamierzam badać wpływ rodzaju pokarmu na skłonności do kanibalizmu u świerszczy. Jednej grupie świerszczy będę podawać pokarm bez zawartości białka, co spowoduje, że będą częściej zjadać się nawzajem. I tu moje pytanie: czy to będzie humanitarne, czy mogą mi zarzucić niezgodność z regulaminem?
Dzięki z góry za odpowiedź
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości