Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
paulina137
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2013, o 16:24

Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Post autor: paulina137 »

Hej . Mam pewien problem. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak obliczyć stała dysocjacji, jeśli na ćwiczeniach zmierzyliśmy tylko pH? Mam do obliczenia stałe dysocjacji kilku kwasów, ale wystarczy jeśli ktoś mógłby wytłumaczyć mi jak to trzeba zrobić .
Jednym z kwasów jest: kwas p-bromobenzoesowy, zmierzone pH= 4,31. Obliczoną stała dysocjacji trzeba porównać z wartościami tablicowymi, ale z tym to myślę, że sobie poradzę . Proszę tylko o pomoc jak takie zadanie rozwiązać. I jakie zapisać równania reakcji? Dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Post autor: dmnunited »

K = a2*Cm
[H+] = a*Cm
ph = -log[H+]

patrząc na te wzory i odpowiednio je przekształcając można uzyskać wzór na K = [H+]^2/Cm
mając pH możesz obliczyć stężenie jonów H+, a jeśli masz jeszcze stężenie molowe, to możesz obliczyć stałą dysocjacji
paulina137
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2013, o 16:24

Re: Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Post autor: paulina137 »

Stężenie molowe wynosi 0,001 mol/dm3. [H+] obliczyłam i wynosi 3,02 * 10^-4 mol/dm3. Co dalej?
paulina137
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2013, o 16:24

Re: Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Post autor: paulina137 »

Podstawiłam do wzoru na K=[H+]^2/Cm, czyli (3,02*10^-4)^2/0,001=9,12*10^-5 i to jest dobrze?
paulina137
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwie 2013, o 16:24

Re: Obliczyć stała dysocjacji pochodnych kwasu benzoesowego.

Post autor: paulina137 »

Jednak się pomyliłam, wstawiłam nie to pH co trzeba :p. K wyniosło mi 2,401*10^-6. Ale dobrze to jest tak?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość