[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Będzie pasował. To zwykły achromat, uważaj żebyś nie przepłacił dla mnie max. 150 zł.
Do Biolara pasują wszystkie obiektywy o wygrawerowanym lub namalowanym oznaczeniu 160/0.17, 160/-, trzeba tylko uważać na stare Zeissy, Lomo bo one mino takich oznaczeń nie pasują - są krótsze /33 mm/. Biolar ma dł. parfokalna obiektywu 45 mm
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Jeszcze często PZO krótkie się pojawiają. Da się na nich uzyskać obraz, po prostu traci się parafokalność w układzie.
Z tą uniwersalnością w 160 nie jest do końca tak, jak się wszystkim wydaje. Poza długością tubusu i obiektywu, istotna jest też długość okularu i suma wszystkiego. Okazuje się, że na biolarze idealnie w korekcji oprócz PZO mieści się tylko Olympus. Inne kombinacje mniej lub bardziej odbiegają od ideału. Pytanie czy wszelkie korekcje zmieszczą się w zakresie tolerancji? Dla immersyjnych i małych powiększeń są one spore. Właściwie trzeba się o to martwić przy okolicach 40-60x.
Druga sprawa, to czy warto mieszać obiektywy rożnych producentów na rewolwerze? Żeby był dobry obraz, trzeba by się bawić w zmienianie okularów. Pomimo posiadania różnych planachromatów i planapochromatów, zdecydowałem że je sprzedam i zostanę przy achromatach PZO. I tak nie chciało mi się zmieniać okularów do każdego obiektywu i skutek był taki, że zamiast otrzymać lepszy obraz, był on gorszy niż na staruszkach PZO. Lepiej się skupić na jednaj marce i systematycznie kompletować.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Zasadniczo masz rację.
Jeżeli chodzi o Olympusa na 160 mm, to potrzebujesz do niego bezwzględnie dedykowanych okularów.
Tu chyba najlepszym rozwiązaniem jest Nikon ze swoimi obiektywami CFN.
Używam i są naprawdę rewelacyjne, mam oczywiście dedykowane okulary ale nie widzę żadnej różnicy przy zastosowaniu np. chińczyków.
Często teoria i praktyka trochę się rozbiegają.
Zgadzam się z Tobą, że najlepiej mieć wszystko od jednego producenta. Ale z autopsji mogę śmiało stwierdzić, że warto kombinować, bo nieraz rezultaty są mile zaskakujące.
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Potraficie zidentyfikować ten obiektyw? Nigdzie takiego nie znalazłem.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Bo chińczyki nie mają żadnej korekcji w okularze. Miałem kilka chińskich planów, wyglądało na to, że zrobili korekcje w obiektywie - choć to pewnie zależy od producenta itp.
Przy braku projekcji bezpośredniej, nikony CF nic nie dają. I tak trzeba używać dedykowanych okularów, inne wprowadzą wady do obrazu - mniesz lub większe, w zależności od korekcji okularu.
Ja np. docelowo będę polował na Olympusy. Już tłumaczę czemu, zanim usłyszę że koniecznie najlepsze nikony.
Docelowo ma być aparat full frame, a może nawet stara ścianka kodaka. do tego projekcja bezpośrednia nie da wystarczająco pełnego wypełnienia - i tak potrzebny będzie okular projekcyjny i w tym przypadku może mieć powiększenie 3,3x dla FF lub nawet większe (mniejszego niż 2,5x i tak się nie da dostać). I tu można skorzystać z imponującego pola widzenia jakie mamy z użyciem obiektywów SPlan / SplanApo i nasadki SW. FN 26,5 a jak trochę pogrzebać przy przysłonach, to może nawet dałoby się wyciągnąć 27-28.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

nie warto brac tego achromata 100x Nikona, to jest E achromat, najnizszy obiektyw, to samo co PZO. mam 40stke z tej serii i nie ma roznicy w jakosci.
Ale z autopsji mogę śmiało stwierdzić, że warto kombinować, bo nieraz rezultaty są mile zaskakujące.
i ja rowniez, kombinowac warto (:
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Wiecie co to za obiektyw?

Ciekawa oferta na allegro, ale chyba głowicy brakuje:

allegro 3166058653
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

jaki obiektyw? w poprzednim poscie nie ma zalacznika.

a pani Zofia nabija sobie odslony aukcji poprzez wstawianie do tytulu slow kluczowych niezwiazanych ze sprzedawanym przedmiotem.
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wojtekpa »

I ja się niestety dałem nabrać.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

wyglada mi na tego chinczyka:

ebay.pl/itm/100X-OIL-PLAN-ACHROMATIC-MICROSCOPE-OBJECTIVE-NEW-/350123341200
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Tak, to te chińczyki co udają olympusy. Achromat, nie opłacalny, plany nawet nie najgorsze. Masz PZO, to poczekaj na setkę PZO z allegro. 30-80zł chodzą.
Kokon
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2013, o 14:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kokon »

Olympus BH-2 w przystępnej cenie i tania wysyłka:
[url]

ebay.com/itm/Olympus-BH-2-O-R-Microscope-/221212773669

Opłaca się?
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Ma kontrast fazowy, ale według mnie nie.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości