przetaczanie krwi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

przetaczanie krwi

Post autor: cordis »

Cześć, mam problem z tym bardzo prostym wydawało mi się zadaniem

W błonie komórkowej czerwonych krwinek osoby z grupą krwi A znajdują się antygeny A. Wytłumacz, dlaczego przetaczanie krwi osoby która ma grupę krwi B osobie z grupą krwi A jest tak niebezpieczne?

Moja odpowiedź brzmi:
U osoby z grupą krwi A obecne są przeciwciała anty B, w związku z czym nie może mieć przetaczanej krwi od osoby z grupą krwi B, ponieważ przeciwciała obecne w osoczu biorcy będą powodowały aglutynacją erytrocytów dawcy.

A odpowiedź w kluczu brzmi: Ponieważ we krwi osoby z grupą B znajdują się przeciwciała anty – A (1 pkt.), które łącząc się z antygenami A obecnymi w błonie komórkowej erytrocytów biorcy, będą powodowały aglutynację

Więc co jest poprawne ?

Jeszcze jedno pytanie. słyszałem że podając krew to się nie podaje ściśle tego co się pobrało od biorcy lecz stężony roztwór erytrocytów - z mniejszą ilością osocza - dobrze to jest ujęte ?
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: przetaczanie krwi

Post autor: dmnunited »

Wydaje mi się, że Twoja odpowiedź jest dobra, ponieważ odwołujesz się do biorcy. Model odpowiedzi natomiast odwołuje się do dawcy i jego grupy krwi, co moim zdaniem jest błędem merytorycznym. To osobie z grupą krwi A przetaczamy (hipotetycznie) krew dawcy grupy B, więc w związku z obecnością przeciwciał we krwi biorcy anty-B (aglutynina) będzie dochodziło do zlepiania się (aglutynacji) czerwonych krwinek (ze względu na obecność aglutynogenu (antygenu) w błonie komórkowej krwinek czerwonych) tworzenia się wytrącających się kompleksów.

to aglutynogeny (antygeny - tutaj antygen B) są zlepiane przez aglutyninę (przeciwciała - tutaj anty-B), a nie odwrotnie.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: przetaczanie krwi

Post autor: cordis »

Dzięki wielkie
Nareszcie nie ja ale klucz się mylił
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości