Siewki a światło.

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Siewki a światło.

Post autor: gej »

Witam!

Dwie siewki. Jedna oświetlona, druga w pudle, a więc bez.
Która będzie dłuższa? [wzrost wydłużeniowy badano]

Nadmienię, iż dostałem informację, że w pewnej szkole Pani upiera się, że oświetlona, osobiście uważając, iż zupełnie odwrotnie. Z tego co wiem światło to czynnik hamujący wzrost wydłużeniowy. Bądź co bądź, potrzeba fragmentów ze specjalistycznych, naukowych książek, czasopism etc., gdyż inaczej nie przyzna się do błędu. Ewentualnie po prostu naprostujcie mnie na poprawne myślenie.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Siewki a światło.

Post autor: Jivan »

MATT

Moja teoria to:
Jak wiemy auksyny stymulują wzrost wydłużeniowy pędu min. poprzez rozluźnienie struktury mikrofibryli ścian komórkowych, co powoduje wydłużenie.
W warunkach nieoświetlonych występuje większe stężenie auksyn, co za tym idzie większy wzrost.
Możesz pani przytoczyć przykłada doświadczenie i teorie Chołodnego-Wenta, która mówi że po oświetleniu jednokierunkowym światłem powoduje większe stężenie auksyn po stronie nieoświetlonej koleoptylu i spływanie większego stężenia na umieszczonym bloczku agarowym, więc

mniej światławięcej auksynwiększy wzrost
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Siewki a światło.

Post autor: moorisett »

licealistaa2012, oke poznań w 2012 roku w pełni podzieliło twoją teorię - w doświadczeniu z etiolowanym kiełkujących grochem.
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Siewki a światło.

Post autor: Jivan »

moorisett, chyba robiłem ten arkusz ale nie pamiętałem nawet, na pewno zobaczę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości