ŚUM - rekrutacja

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: randomlogin »

Nie ma LEPu, jest LEK. Ma sie (zakladajac jego zdanie) pelne prawo wykonywania zawodu. Zeby byc rezydentem, to sie jeszcze na ta rezydenture trzeba dostac.
miki3_12

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: miki3_12 »

randomlogin pisze:Tak z kolei bylo do zeszlego roku. Teraz nie ma stazu - ale na milosc boska, studia nadal trwaja 6 lat.
Mozna tak to nazwac. Z tego co wiem z tych 6 lat studiow prawdziwe stydia trwaja 5 lat, bo ost. rok to sa glownie zajecia kliniczne, a wiec mozna to uznac za staz. Tak, czy siak, studia+staż sa o rok krotsze niz kiedys.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: randomlogin »

Jak w praktyce bedzie wygladal ten 6 rok to trudno powiedziec, bo nikogo tam jeszcze nie ma - obawiam sie, ze nie bedzie sie znaczaco roznil od obecnych zajec klinicznych (ktore i tak i obecnie dominuja lata 4-6). Tak widza to takze sami prowadzacy - bo nie da sie ukryc, ze bedzie sie studentem, a nie lekarzem (chocby stazysta), wiec prawo swobody - zerowe (przynajmniej oficjalnie, poki sie na nie nie zarobi zaufaniem - a na to z kolei nie bedzie czasu). Poza tym stazysci sie rozpraszaja po powiatach, studenci musza zostac tam gdzie uczelnia, wiec wieksze zageszczenie. I tak dalej i tak dalej. Na pewno nie mozna mowic, ze studia beda trwaly 5 lat. Za to ze rok wczesniej sie bedzie szlo na specjalizacje - jak najbardziej (zakladajac, ze sie dostanie - co moze byc trudniejsze, bo bedzie sie mialo 1 szanse na LEK a nie 3 jesli sie bedzie chcialo uniknac przerwy).
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 18:43

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: Francuz »

Jest tylko jedna szansa na zdanie Leku? Na innym forum czytalem, że ma się 3 bezplatne podejścia do owego egzaminu.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: randomlogin »

Alez tak, i kolejne platne ile tylko ktos chce. Ale ja napisalem chcac uniknac przerwy. My mamy egzamin po studiach, w srodku stazu, i pod koniec stazu - wiec sa trzy podejscia, z ktorych najlepsze liczy sie w kwalifikacji na rezydentury. Natomiast teraz bedzie egzamin po studiach - i od razu nabor. Oczywiscie mozna poprawiac - ale wtedy powstaje dziura w tym co sie robi w zyciu.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: mrsdavis »

Francuz pisze:Stary,
Dzięki

Czytam to, czytam i przestaję się bać o rekrutację, a raczej że nie ogarnę wszystkich zasad, przepisów i harmonogramów.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 18:43

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: Francuz »

Wybacz, nie spojrzałem na mrs w nicku
Awatar użytkownika
Idan
Posty: 554
Rejestracja: 11 sty 2010, o 21:26

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: Idan »

Co do dywagacji na temat trwania medycyny to ja dostałem kredyt studencki na 5,5 roku, więc wnioskuję ,że to będzie 5,5 + 0,5 bezpłatnego stażu (zapewne już bez egzaminów i zaliczeń). Aczkolwiek prowadzący nam ciągle powtarzają, że jesteśmy eksperymentalym rocznikiem i nikt tak do końca nie wie co będzie
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 18:43

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: Francuz »

Ooo Idan, a powiedz mi, czy ten kredyt to składa się w październiku i naprzykład prosisz o 2 tysiące złoty czy prosisz o 600 zł co miesiąc przez okres trwania studiów? I czy to prawda, że dostaje się go dopiero w styczniu/lutym?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: randomlogin »

Ok, widze ze temat czasu trwania studiow jest mimo wszystko zywy i dyskusyjny, mimo iz sprawa jest naprawde prosta. W zwiazku z tym wymogi (jeden z dokladniej) uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza
dyplom lekarza wydany przez polską szkołę wyższą potwierdzający ukończenie co najmniej sześcioletnich studiów na kierunku lekarskim, obejmujących co najmniej 5500 godzin dydaktycznych zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym dwusemestralne praktyczne nauczanie w dziedzinach klinicznych na 6. roku studiów
Z czego wynika ze: a) studia trwaja 6 lat. Nie 5, nie 5,5, nie 5 i 3/4 - tylko 6. I b) ostatni rok, dwa semestry (nie jeden) sa inne (fakt - poki co trudno jeszcze powiedziec w praktyce jakie) - ale nie sa stazem, czy platnym czy bezplatnym. Obecnie w prawie w kontekscie kierunku lekarskiego istnieje tylko idea stazu podyplomowego - jak mozna robic staz podplomowy przed uzyskaniem dyplomu. Oczywiscie istnieje teoretyczna mozliwosc robienia tego jako stazu przeddyplomowego - konia z rzedem temu kto znajdzie zapis wprowadzajacy cos takiego na tym konkretnym kierunku. A jesli nie jest sie na stazu, to nie jest sie stazysta. Jest sie studentem. I ma sie taki troche inny rok studiow. Ale nadal studiow - warty odpowiednio duzo ECTSow, podlegajacy pod regulamin uczelni, dajacy znizki w MPK i PKP.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 18:43

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: Francuz »

Krótka opowieść o wyprawie do Zabrza.
Dzisiaj po przerobionej w Kauflandzie nocy mając jeszcze resztki sił postanowiłem wybrać się do dziekanatu ŚUMu w sprawie papierów ponieważ maturę pisałem rok temu, ale poszedłem do UJa na zaoczne. W czasie roku wylądowałem w szpitalu i straciłem prace, narobiło się długów na UJocie, który nie chciał mnie wypisać dopóki sam osobiście nie przyszedłem się wypisać i nie podpisałem odpowiednich papierów. Długi te wciąż spłacam (niedużo zostało, ale zawsze te kilka stówek w plecy z przyszłej wypłaty) i chciałem wiedzieć czy wpłyną one na rekrutacje na studia dzienne lekarskie. Wsiadłem zatem w pociąg o 6:03 (ledwo zdążyłem) i po przejechaniu 45 minut trafiłem w nowe, zajebiście klimatyczne miasto. Od razu podszedłem do pierwszej lepszej młodej osóbki mówiąc adres i nazwę poszukiwanej uczelni. Potem do kolejnej i tak dalej. Nikt nie słyszał o ŚUMie, nawet studenci politechniki śląskiej, którzy wysłali mnie na 3 maja, a stamtąd mila starsza Pani pracująca w medycznej szkole policealnej autobusem 111 na Rokitnice. Po drodze wąchałem kurz z obu kopalni i smród krowiego łajna na biskupicach. Kiedy już dojechałem po kolejnych 40 minutach. Szatniarka lub woźna obwieściła mi, że jednak dziekanat na Traugutta istnieje i to tam mam iść. Na szczęście wracając poznałem grupkę studentów medycyny, którzy opowiedzieli mi o błyskawicznym autobusie 81, oraz o pewnym łysym Maćku, którego należy unikać bo nosi przypał"(nie do końca rozumiem śląski ). Wróciwszy na dworzec powiedzieli mi, ze mam iść za pokazane ręką bloki i na pewno znajdę. Postanowiłem nie ryzykować i złapałem niezbyt ruchliwą taksówkę podałem adres i po przejechaniu 200 metrów i odliczeniu 10 zł z portfela stanął przede mną jeden z najbrzydszych i najbardziej obskurnych budynków jakie moje oczy widziały, a mieszkam na Zagłębiu Śląskim. Po wdrapaniu się na 4 piętro przywitała mnie karta w środę nieczynne". Morał z historii, zawsze korzystaj z internetu, ale wyniosłem też pozytywne zaskoczenie. Mnóstwo pięknych dziewczyn na ŚUMie i gigantyczne hamburgery za kładka dworca. Nie mam sił by kolejny raz tam jechać jutro, wiecie może czy dług na byłej uczelni, regularnie spłacany może wpłynąć na rekrutacje na studia?
aretse
Posty: 209
Rejestracja: 9 sie 2011, o 17:26

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: aretse »

Francuz pisze:Mnóstwo pięknych dziewczyn na ŚUMie
To te gornicze powietrze. Dobrze robi na cere.

Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: ŚUM - rekrutacja

Post autor: mrsdavis »

Na ŚUM-ie to nie są dziewczyny, to są frele, ewentualnie dziołszki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 104 gości