Geotropizm i auksyny

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

Geotropizm i auksyny

Post autor: aprilart »

Takie mam pytanie (nr 562 tom2, witowski czerwiec (egz wstepny) 2011)

Na schemacie przedstawiono mechanizm geotropizmu. Zarówno kierunkowy wzrost pędu, jak i kierunkowy wzrost korzenia zależą od nagromadzenia się auksyn w dolnej części organów ułożonych poziomo.

Nie moge skopiowac rysunku ale jest w arkuszu tym jako zadanie 15-
zobacz-ten-plik.pdf
(18.97 MiB) Pobrany 99 razy
Na podstawie schematu wyjaśnij, z czego wynikają odmienne reakcje geotropowe pędu i korzenia.

I w odpowiedzi jest napisane ze : Stosunkowo wysokie stezenie auksyny od strony dolnej stymuluje wzrost pedu a hamuje wzrost korzenia

I nie rozumiem czemu tak z tym korzeniem jest, bo i w ksiazce i moja korepetytorka mowila ze auksyny wzrost korzenia stymuluja a i z rysunku tez wynika ze jest szybszy wzrost chyba ze juz zle widze

Czy w odpowiedzi byl blad?

I jeszcze jedno, wiem ze auksyny po nieoswietlonej stronie sie pojawiaja stad wzrost pedu rozumiem, ale jak to jest z korzeniem? na takiej samej zasadzie on rosnie (o ile rosnie) dlatego ze auksyny tez sa po dolnej stronie?

Dziekuje za pomoc
superboo
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2011, o 19:13

Re: Geotropizm i auksyny

Post autor: superboo »

Korzeń jest bardziej wrażliwy na stężenie auksyn niż pęd co powoduje że ich duża ilość hamuje jego wzrost, a pobudza wzrost pędu.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Geotropizm i auksyny

Post autor: AnnaWP »

Tak. Hormony działają w optimum. Jeśli jest ich mniej, niż optimum, nadwyżka stymuluje reakcję - tu wzrost wydłużeniowy. W korzeniu ilość auksyn jest w zasadzie w samym optimum i nadwyżka działa hamująco - bo co za dużo, to niezdrowo.
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

Re: Geotropizm i auksyny

Post autor: aprilart »

Dziekuje bardzo! ale w takim razie teraz juz mi sie wydaje ze cos jest nie tak w odpowiedzi na pytanie 47)

Chodzi mi tylko o pedy boczne, w odpowiedzi oficjalnej jest napisane ze stezenie 10 -6 hamuje wzrost pedow bocznych"

Przykladam linijke i przy takim stezeniu wykres jest w czesci stymulacja", co prawda nastepuje spadek intensywnosci wzrostu (bo wykres idzie w dol), ale nadal jest na obszarze stymulacji"

Wiec wg mnie powinna byc stymulacja pedow bocznych, nieznaczna ale wciaz stymulacja.

Ma ktos jakis pomysl?

Dziekuje!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Geotropizm i auksyny

Post autor: AnnaWP »

Ja tam widzę, że w pędach bocznych przy 10 ^-6 jest hamowanie.
Auksyna działa hamująco na rozwój pąków bocznych, jest głównym regulatorem decydującym o dominacji wierzchołkowej. W lewo jest jej mniej, i wtedy działa aktywująco.
aprilart
Posty: 64
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:03

Re: Geotropizm i auksyny

Post autor: aprilart »

Dzieki Anna, bardzo jestes pomocna, i bardzo dziekuje, super przydatna pomoc przed sama matura! okazalo sie ze w Witowskim jest zly rysunek, a na oryginalnym arkuszu rzeczywiscie pokazuje ze jest hamowanie a ja tego nie zuawazylam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości