Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
ADP
Posty: 124
Rejestracja: 8 maja 2011, o 07:36

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: ADP »

smerfetka nie .Addycja nukleofilowa wcale nie jest taka rzadka jak sadzicie : p.I nie zawsze jest addycja elektrofilowa"Jakzem Twoj post przeczytala to az mi cisnienie skoczylo : p
Addycja nukleofilowa(An) to np. reakcje grupy karbonylowej w aldehydach i ketonach np reakcja przylaczania wodoru.Inne to takie o ktorymi nie warto sobie glowy zawracac.W kazdym razie nalezy pamietac ze do aldehydow i ketonow jest nukleofilowa ze wzg. na deficyt e na at. C w grupie karbonylowej
No i jest jeszcze addycja rodnikowa np polimeryzacja niektorych zwiazkow.Dobrze to jest w Danikiewiczu opisane.
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

Tak powiedziała babka od chemii, że na naszą mature wystarczy że będziemy wiedzieć ze addycja jest elektrofilowa. Ale napewno przeczytam tego Danikiewicza

Btw. Ma ktoś z was zbiór z próbnymi maturami Pazdro? Warto zrobić?
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: moorisett »

Mam, ale za specjalnie trudne nie są - ja osobiście wolę już autorskie z chemforum czy umk. Ale jak chcesz mogę ci wysłać jeden arkusz - jak coś pw.
mechanizmy reakcji - animacje.
magali
Posty: 286
Rejestracja: 22 lis 2012, o 21:13

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: magali »

Jak to jestz rozpuszczalnścią i z iloczynem? Jak mniejszy to sól jest trudniej rozpuszczalna?
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: dmnunited »

Lepiej się strąca, czyli jest gorzej rozpuszczalna sól o większym IR (bardziej ujemnym), gorzej się strąca, a lepiej rozpuszcza sól o niższym IR (mniej ujemnym)
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Giardia Lamblia »

Jak coś jest większe, to nie może być bardziej ujemne (w jakimkolwiek, nawet najbardziej abstrakcyjnym sensie). Ir też nie jest ujemny nigdy. Co najwyżej możemy mówić o bardziej ujemnym wykładniku potęgi.

Rozumiem o co Ci chodziło dmnunited, ale w ten sposób to nawet na chłopski rozum nie wolno wręcz tłumaczyć. Więcej złego można wyrządzić niż dobrego.
Felix Felicis
Posty: 53
Rejestracja: 27 kwie 2013, o 11:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Felix Felicis »

smerfetka pisze:Tak powiedziała babka od chemii, że na naszą mature wystarczy że będziemy wiedzieć ze addycja jest elektrofilowa. Ale napewno przeczytam tego Danikiewicza

Btw. Ma ktoś z was zbiór z próbnymi maturami Pazdro? Warto zrobić?
Ja uważam, że warto zrobić PAzdro, bo niektóre zadania bywają trudniejsze i trzeba się nad nimi zastanowić.

Awatar użytkownika
pietruszka11
Posty: 70
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 13:34

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: pietruszka11 »

Mam pytanie dotyczące związków kompleksowych. Czegoś tu nie rozumiem.
Jak mamy na przykład, reakcje NaOH i Zn(OH)2, to jak będzie dokładnie taka reakcja przebiegać? Bo w swoim zeszycie mam coś dziwnego, bo w jednym przypadku woda będzie po stronie substratów, a w drugim, po stronie produktów. Może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa i dlaczego?
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: hometown22 »

1. jeśli jest elektroliza np. wodnego roztworu nacl, to na anodzie wydziela się chlor i można go wykryć papierkiem jodoskrobiowym, który barwi się na fioletowo, skąd to zabarwienie? czy jest to spowodowane że wydzielający się chlor reaguje z anionami jodkowymi i powstaje jod, który barwi papierek?
2. czy na poziomie matury obowiązuje obliczanie nadpotencjałów wydzielania anodowego i katodowego itp.?
Awatar użytkownika
smerfetka
Posty: 80
Rejestracja: 11 mar 2013, o 16:06

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: smerfetka »

1. chlor wypiera jod i ten barwi papierek jodoskrobiowy na fioletowo (chyba)

2. Nadpotencjałów pierwsze słysze. Chyba nie
Awatar użytkownika
pietruszka11
Posty: 70
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 13:34

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: pietruszka11 »

pietruszka11 pisze:Mam pytanie dotyczące związków kompleksowych. Czegoś tu nie rozumiem.
Jak mamy na przykład, reakcje NaOH i Zn(OH)2, to jak będzie dokładnie taka reakcja przebiegać? Bo w swoim zeszycie mam coś dziwnego, bo w jednym przypadku woda będzie po stronie substratów, a w drugim, po stronie produktów. Może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa i dlaczego?
To jak, pomoze mi ktos w moim malutkim problemie?
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: moorisett »

w reakcji Zn(OH)2 z NaOH może powstać Na2ZnO2 lub Na2[Zn(OH)4]
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadania do których warto wrócić przed maturą z chemii

Post autor: Giardia Lamblia »

moorisett pisze:w reakcji Zn(OH)2 z NaOH może powstać Na2ZnO2 lub Na2[Zn(OH)4]
Na2ZnO2 nie powstanie, jeżeli środowisko jest wodne. W końcu jest to nieuwodniona powstać związku kompleksowego cynku, który podałaś jako 2.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości