Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mrsdavis »

zoo_, kwasowość względna wobec np. alkenów, więc może i by coś to dało, ale to chyba zbyt skomplikowane jak na maturalne warunki.
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: hometown22 »

1. jeśli jest elektroliza np. wodnego roztworu nacl, to na anodzie wydziela się chlor i można go wykryć papierkiem jodoskrobiowym, który barwi się na fioletowo, skąd to zabarwienie? czy jest to spowodowane że wydzielający się chlor reaguje z anionami jodkowymi i powstaje jod, który barwi papierek?
2. czy na poziomie matury obowiązuje obliczanie nadpotencjałów wydzielania anodowego i katodowego itp.?
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moorisett »

to zostaje sprawdzanie dwuetapowe: do obu związków wodór z katalizatorem Lindlara, a później woda bromowa. tam gdzie się odbarwi był alkin.
1.zabarwienie papierka bierze się z tego, że chlor ma właściwości utleniające. a papierek jodoskrobiowy służy do wyrywania utleniaczy - przez utlenienie I- do I2 i zabarwienie skrobi wchodzącej w skład papierka.
2. nadpotencjałów nie ma.
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Problematyczne zadania

Post autor: skface »

Cechą odróżniającą alkiny od alkenów i alkanów jest dużo większa kwasowość atomu wodoru związanego z atomem węgla przy potrójnym wiązaniu. Oczywiście mowa tu o kwasowości względnej. W porównaniu na przykład z wodą alkiny okazują się słabszymi kwasami.
Względem czego ? No ale w sumie Ka acetylenu to 10-25, a etenu 10-44, więc może faktycznie różnice w pH byłyby niezauważalne przy tak niskich stałych dysocjacji.

Ewentualnie acetylen ulega polimeryzacji do benzenu (który ma charakterystyczny zapach) w pewnych warunkach, ale nie wiem czy to dobra metoda rozróżnienia. p
Awatar użytkownika
moorisett
Posty: 571
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:56

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moorisett »

ale już but-2-ynu tym nie wykryjesz.
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: hometown22 »

dzięki moorisett
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: hometown22 »

jeszcze jedno pytanie, może trochę głupie. jeśli mam napisac np. reakcję fe z cuso4 to piszę dalej fe2(so4)3 + cu czy feso4 + cu? kiedy fe2+ a kiedy fe3+?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

W roztworach wodnych nie można wykrywać bardzo słabych kwasów/zasad jeśli orientacyjnie ich stała dysocjacji (pierwsza stała dysocjacji) jest mniejsza niż iloczyn jonowy wody (10^-14). A więc alkinów tak nie wykryjemy. Pozostaje wspomniane wytrącanie acetylenków miedzi lub srebra (ale to raczej bardziej akademicki sposób) lub maturalnie reakcja z wodą w środowisku H+/Hg2+ i odróżnianie powstających produktów

(ewentualnie miareczkowanie wodą bromową).
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: mrsdavis »

adamantan pisze:maturalnie reakcja z wodą w środowisku H+/Hg2+ i odróżnianie powstających produktów

(ewentualnie miareczkowanie wodą bromową).
o kurczątko, yeah, trafiłam
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adamantan »

moorisett pisze:mam prośbę - mógłbyś napisać jak przebiega rozkład kompleksów, bo mam już totalną wodę z mózgu - mój przedpotopowy bielański twierdzi, że da radę oddzielić z roztworu w formie kryształów, a dwa jako przykład daje K2Cr2O12 (gdzie lekko licząc chrom jest na 11)
Tak jak pisałem nie sięgajcie teraz po podręczniki akademicki bo sobie totalnie zburzycie posiadaną wiedzę. Na poziomie maturalnym do reakcji:

K2Cr2O7 + H2O2

podchodzimy następująco:

Przede wszystkim zapominamy/nie wiemy nic o żadnych nadtlenochromianach. Dla nas jest dwuchromian(VI) który jest utleniaczem i H2O2, który przy takim osiłku/utleniaczu jak dwuchromian musi się zniżyć do poziomu i stać się reduktorem. Ok. No to jedziemy. Wiemy, że wszystko dzieje się pierwotnie w środowisku obojętnym:

Redukcja: Cr2O72- + 6e + 7H2O2 Cr3+ + 14OH-

No dobra ale wiemy że Cr3+ w towarzystwie OH- strąca się jako wodorotlenek (tlenek w żaden sposób tu nie może powstać!)

Więc:
Cr2O72- + 6e + 7H2O2 Cr(OH)3 + 8 OH- (na razie zostawiamy w takiej postaci)


Teraz utlenianie:

H2O2O2 + 2H+ +2e

Zestawiamy razem i mnożymy przez odpowiednie współczynniki:
Cr2O72- + 6e + 7H2O2 Cr(OH)3 + 8 OH- |*1
H2O2O2 + 2H+ +2e |*3

Cr2O72- + 7H2O + 3H2O22Cr(OH)3 + 8OH- + 6H+ + 3O2 / po prawej zobojętnianie i redukcja powstałej wody z tym po lewej:

Cr2O72- + H2O + 3H2O22Cr(OH)3 + 2OH- + 3O2

Widzimy, że podczas reakcji środowisko staje się coraz bardziej zasadowe a jak tak to amfoteryczny Cr(OH)3 będzie się nam roztwarzał. Czyli jeszcze ostatnia operacja do zrobienia - stworzenie po prawej kompleksu:


Cr2O72- + H2O + 3H2O22[Cr(OH)4]- + 3O2

I tym sposobem zbilansowaliśmy maturalnie wspomnianą reakcję.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DMchemik »

hometown22 pisze:jeszcze jedno pytanie, może trochę głupie. jeśli mam napisac np. reakcję fe z cuso4 to piszę dalej fe2(so4)3 + cu czy feso4 + cu? kiedy fe2+ a kiedy fe3+?
w przypadku wypierania metali zawsze niższy stopień utlenienia Fe. Fe(III) powstaje w wyniku dalszego utleniania Fe(II) przez silniejsze znacznie utleniacze, niż Cu(II), bo i potencjał układu Fe(III)/Fe(II) jest wyższy niż Cu/Cu(II), Fe(III) utlenia Cu do Cu(II), czyli w układzie

Fe2(so4)3 + Cu powstaje FeSO4 i CuSO4.

innymi słowy zajdzie reakcja w stronę przeciwną niżby to wynikało z wzajemnego wypierania się metali, z metalami o zmiennej wartościowości trzeba uważać i pamiętać, że szereg napięciowy metali jest tylko częścią szeregu półogniw redoks i nie należy tych rzeczy ze sobą mylić.
degra
Posty: 51
Rejestracja: 2 lip 2011, o 21:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: degra »

Dla większości z Was mój problem wyda się banalny, aczkolwiek moją zmorą jest wskazanie najsilniejszego utleniacza lub reduktora. I tak wiedzę teoretyczną niby mam, tzn. utleniacz to substancja która z chęcią zabiera innym elektrony i z łatwością je przyjmuje, czyli im wyższy potencjał elektrodowy tym lepiej. Reduktory chętnie oddają elektrony i z trudnością je przyjmują. No dobra, niby rozumiem. Przechodzę do zadań i o ile do tego typu zadań potrafię ją zastosować : np. Dany jest zbiór metali i ich kationów - Cu, Cu2+, Ag, Ag+, Zn, Zn2+, Ni, Ni2 +, wskaż najsilniejszy utleniacz i reduktor, to widzę, że najchętniej elektrony odda Zn, bo ma najniższy potencjał elektrodowy i w ogóle ma jeszcze co oddać, czyli jest najsilniejszym reduktorem, a Ag+ jest najsilniejszym utleniaczem, bo mu brakuje tych elektronów i najbardziej ochoczo je przyjmie. Aczkolwiek już w innym typie zadań kompletnie się gubię, nie wiem co z czym brać, łączyć i mam kompletną sieczkę w głowie :

Danych jest kilka układów redoks i odpowiadające im potencjały standardowe:
Fe3+ + e- Fe2+ E = 0,77 V
Cl2 + 2e- 2Cl- E = 1,36 V
Br2 + 2e- 2Br- E = 1,08 V
I2 + 2e- 2I- E = 0,54 V

Wskaż :
1. Jony, które mogą być utlenione jonami zelaza (III)
2. Jony, które mogą zredukować chlor
3. Najsilniejszy reduktor
4. Najsilniejszy utleniacz

No i tutaj moja prośba : czy mógłby mi ktoś opisać swój tok myślenia rozwiązując to zadanie? Na co patrzy, jaki z tego wniosek itp. Może w ten sposób wreszcie przestanę się w tym gubić .
Piotrekj
Posty: 12
Rejestracja: 1 gru 2012, o 20:31

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Piotrekj »

Prosze o pomoc w tym zadaniu.


Do czterech probówek zawierających rozcieńczony kwas siarkowy (IV) wrzucono w warunkach normalnych kawałki metali: miedzi glinu i żelaza o masie 1g każdy. Oblicz, jakie objętości wodoru wydzieliły się w każdym z naczyń ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości